دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
واکسن HPV

واکسن HPV

واکسن ضد ویروس HPV

دکتر بیک زاده جراح و متخصص زنان توصیه می کنند برای پیشگیری از عفونت اچ پی وی از واکسن ضد ویروس HPV استفاده شود. واکسن چهارگانه با نام تجاری گارداسیل به بازار عرضه شده که علیه ژنوتیپ های شش و یازده و شانزده و هجده عمل می کند. این واکسن قدرت پیشگیری هفتاد درصد برای سرطان دهانه رحم را دارد. همچنین قدرت پیشگیری تا نود درصد برای زگیل تناسلی را دارد. واکسن نه گانه با نام تجاری گارداسیل نه هم وارد بازار شده است که علیه نه تا از ژنوتیپ ها عمل می کند و تا نود درصد قدرت پیشگیری از سرطان دهانه رحم را دارد. در این مقاله قصد داریم تا مطالبی نظیر ذیل را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

 • عوارض جانبی واکسن گارداسیل
 • تولید واکسن hpv
 • واکسن hpv در ایران
 • قیمت واکسن hpv

ویروس HPV

طبق تحقیقات اخیر، ویروس HPV در ایران فوق العاده شیوع پیدا کرده است. این ویروس عامل ایجاد سرطان دهانه رحم و دومین سرطان شایع زنان در سنین پانزده تا چهل و چهار سالگی است. همچنین این ویروس علت عمده ی ایجاد سرطان های مقعد هست و ریسک سرطان مقعد در مردان هم جنس باز و زنانی که از طریق مقعد سکس می کنند هفده تا سی و یک برابر بیشتر از معمول هست.

تاکنون بیش از صد و هفتاد نوع از این ویروس گزارش شده است که بیش از چهل ژنوتیپ آن می توانند از طریق تماس جنسی ناحیه مقعد و آلت تناسلی منتقل شوند. پرخطرترین آن ها ژنوتیپ شانزده و هجده است. در بیشتر عفونت های ناشی از این ویروس بیمار هیچ علامتی ندارد. در بعضی از افراد به صورت زگیل تناسلی دیده می شود که در اثر عفونت با ژنوتیپ های کم خطر HPV عمدتا ژنوتیپ شش و یازده نیز می باشد.

واکسن HPV
واکسن HPV

ویروس HPV چیست؟

HPV ویروس پاپیلومای انسانی است که آلودگی با این ویروس بسیار شایع است. زگیل تناسلی عاملش یک ویروس به نام HPV هست که امروزه تقریبا عامل تمام سرطان های دهانه رحم در خانم ها ابتلا به ویروس HPV و یا زگیل تناسلی است. متاسفانه این ویروس درمان ندارد. HPV یکی از معضلات بهداشتی، درمانی جامعه است. اغلب آلودگی با این ویروس علامتی ایجاد نمی کند و بسیاری از افراد از آلودگی خود بی خبر هستند.

انواع پرخطر ویروس HPV

انواع پرخطر ویروس HPV می توانند عامل ایجاد ضایعات پیش سرطانی و سرطانی در ناحیه سرویکس (Cervix)، ولو، پنایل و آنال باشند ضمنا عامل بیست و پنج درصد سرطان های ناحیه دهان و قسمت فوقانی گلو ویروس HPV است. عامل هفتاد درصد سرطان دهانه ی رحم ویروس HPV از ژنوتیپ های شانزده و هجده است.

هر چقدر تعداد شرکای جنسی یک فرد بیشتر باشد امکان آلوده شدن وی به ویروس HPV بیشتر می شود. استفاده از کاندوم ریسک انتقال را فقط تا هفتاد درصد کاهش می دهد. در موارد نادر امکان انتقال اچ پی وی از مادر به نوزاد از طریق کانال زایمان وجود دارد و در صورت وجود زگیل تناسلی توصیه به سزارین می شود.

زمان مناسب برای تزریق واکسن HPV

واکسن HPV به حجم نیم میلی لیتر و به روش داخل عضلانی تزریق می شود. فواصل تزریق هم صفر، دو و شش ماهگی است. بهتر است که واکسیناسیون برای دختر ها و پسر ها در سن یازده و دوازده سالگی انجام شود. در غیر این صورت پسر ها تا بیست و یک سالگی و دختر ها تا بیست و شش سالگی باید واکسینه شوند.

بهتر است واکسن قبل از اولین تماس جنسی تزریق شود. با این وجود تزریق واکسن برای خانم های تماس جنسی داشتند هم مفید است. خانم های که قبلا به ژنوتیپ های موجود در واکسن آلوده شده اند نیاز به واکسیناسیون ندارند. مدت زمان معصونیت ناشی از واکسن مشخص نیست ولی تا پنج سال گزارش شده است.

کاندید تزریق واکسن HPV

تزریق واکسن به معنی معاف شدن فرد از انجام تست پاپ اسمیر نیست. زیرا آلودگی با سایر ژنوتیپ های HPV وجود دارد. تزریق این واکسن برای خانم های باردار توصیه نمی شود چون ممکن است باعث افزایش آنومالی های مادرزادی جنین شود.

واکسیناسیون در افراد HPV مثبت مشکلی ندارد و ایمن است. در افراد با ضعف سیستم ایمنی مانند HIV مثبت هم موثر است. حتی در بیمارانی که ضایعه قبلی HPV داشتند هم موثر است. در بیمارانی که در حال حاضر ضایعه ی HPV دارند و ناقل هستنند تجویز واکسن می تواند ریسک انتقال بیماری را کاهش دهد. در هر صورت واکسن هیچگونه خاصیت درمانی ندارد و فقط جنبه پیشگیری دارد.

 

HPV ویروس پاپیلومای انسانی است که آلودگی با این ویروس بسیار شایع است. زگیل تناسلی عاملش یک ویروس به نام HPV هست. دکتر بیک زاده جراح و متخصص زنان توصیه می کنند برای پیشگیری از عفونت اچ پی وی از واکسن ضد ویروس HPV استفاده شود. دکتر بیک زاده متخصص زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۸۶۰۴۶۳۲۹ – ۰۲۱۴۴۴۲۷۳۶۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

چه افرادی در معرض خطر آلودگی ویروس HPV قرار دارند

گفته می شود عفونت به آسانی با هر تماس جنسی حتی بدون رابطه قابل انتقال می باشد. این بیماری ممکن است در هر سنی از طریق لمس کردن نیز منتقل شود. تاکید می کنیم حتی با یک بار آمیزش با فرد آلوده امکان انتقال ویروس HPV را افزایش خواهید داد.

ویروس  HPV چه نوع بیماری ها را ایجاد می کند

 • سرطان دهانه رحم
 • سرطان های واژن، فرج و مقعد
 • زگیل های تناسلی
 • چه افرادی توصیه به بررسی ویروس HPV می شوند
 • افرادی که ضایعات مشکوک در ناحیه ژنیتال دارند
 • خارش های مقاوم
 • عفونت های مکرر مقاوم به درمان در زنان
 • خونریزی و لکه بینی پس از نزدیکی
 • رفتارهای پرخطر
 • آلودگی به سایر بیماری های منطقله راه جنسی

برای کسب اطلاعات بیشتر از متخصص زنان خوب در غرب تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید.

مطالب مرتبط با این مقاله:

زگیل تناسلی چیست

تبخال تناسلی

قارچ های مخمری

درمان زگیل تناسلی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + 15 =

مطالب مرتبط