دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی

زایمان طبیعی روشی است قدیمی برای به دنیا آوردن نوزاد که هنوز هم این روش محبوبیت خاصی دارد . اغلب افراد بر این باورند که زایمان سزارین آسان تر از زایمان طبیعی است . اما بهتر است بدانید که با داشتن کمی اطلاعات در این باره می توانید زایمان طبیعی را به خوبی پشت سر بگذارید و کودکتان را با آرامش در آغوش بگیرید .

نحوه ی زایمان طبیعی

در ماه های آخر بارداری دهانه ی رحم مرطوب می شود و کم کم باز خواهد شد . بعد از تمام شدن نه ماه جنین برای به دنیا آمدن آماده می شود و به لگن و رحم مادر فشار می آورد و با این کار آمادگی خود را برای به دنیا آمدن نشان می دهد .
بعد از این جریان دهانه واژن باز می شود و رحم منقبض خواهد شد . این روند ادامه دارد تا جنین بچرخد و سرش وارد دهانه ی رحم شود . در این هنگام دهانه ی رحم کم کم باز می شود و بعد از اینکه درد زایمان شروع شد زایمان صورت می گیرد .

زایمان طبیعی

مزایای زایمان طبیعی

زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین مزایای بسیاری دارد که از مهم ترین مزایای آن می توان به بی دردسر بودن آن اشاره نمود . در این نوع زایمان جنین از رحم مادر به راحتی خارج می شود و بعد از آن مشکلی مادر را تهدید نمی کند . همچنین دوره ی نقاهت بعد از زایمان طبیعی بسیار کمتر از زایمان سزارین است و به راحتی دوره ی نقاهت به پایان خواهد رسید و مشکلی برای شما پیش نخواهد آمد . مادر بعد از ۲۴ ساعت از بیمارستان ترخیص می شود و درد های بعد از سزارین را نخواهد کشید.
کودکانی که به روش طبیعی به دنیا می آیند دچار مشکلات تنفسی نمی شوند و همچنین به راحتی شیر می خورند. این کودکان در گرفتن سینه از مادر دچار مشکلی نخواهند شد.
رابطه ی عاطفی که بعد از زایمان طبیعی بین مادر و نوزاد وجود دارد، بسیار صمیمی تر از رابطه ی عاطفی بعد از سزارین است. زیرا در زایمان طبیعی نوزاد بلافاصله بعد از زایمان در آغوش مادر قرار خواهد گرفت اما در زایمان سزارین کودک چند ساعت از مادر دور می ماند.
همچنین زایمان طبیعی نسبت به زایمان های سزارین اقتصادی تر است. بعد از زایمان طبیعی مادر با انجام ورزش های مناسب می تواند زودتر به تناسب اندام برسد و مشکلی پیش نخواهد آمد.

علائم شروع زایمان طبیعی

با بروز علائمی زایمان نزدیک خواهد شد. درد در ناحیه ی زیر شکم و یا کمر نشانه ی شروع این دوره است. این درد کم کم بیشتر و طولانی تر می شود. همچنین هر نوع ترشح خونی از واژن یا مهبل نشان دهنده ی شروع زایمان است. آبریزش از مهبل یا واژن نیز از علائم شروع زایمان به حساب خواهد آمد.

دکتر بیک زاده متخصص زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۸۶۰۴۶۳۲۹ – ۰۲۱۴۴۴۲۷۳۶۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

مراحل زایمان طبیعی

زایمان طبیعی سه مرحله دارد که عبارتند از:
مرحله اول: این مرحله از زمانی که دردهای زایمان شروع می شود تا زمانی که دهانه ی رحم کاملا باز شود ادامه دارد.
مرحله دوم: مرحله ی دوم از زمان باز شدن کامل دهانه ی رحم تا خروج نوزاد است.
مرحله سوم: آغاز این مرحله از زمان خروج نوزاد است و تا خروج جفت ادامه پیدا خواهد کرد.

نکات لازم قبل از زایمان

نیاز است که قبل از زایمان طبیعی اقداماتی انجام دهید تا به راحتی روند زایمان را پشت سر بگذارید. قبل از زایمان لازم است که به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید و با وی مشاوره ای داشته باشید تا اطلاعات لازم را در این باره کسب کنید و راحت تر تصمیم بگیرید. قبل از زایمان باید محل زایمان را انتخاب کنید و برای تولد نوزادتان برنامه ریزی لازم را داشته باشید. همچنین قبل از زایمان آموزش های لازم را ببینید و خود را برای مقابله با استرس آماده کنید تا عمل موفقی را داشته باشید.

مراقبت های بعد از زایمان طبیعی

بعد از زایمان نیاز است که مراقبت هایی صورت گیرد تا مادر زودتر به بهبودی برسد. برخی از مراقبت های بعد از زایمان طبیعی را در اینجا برای شما می آوریم:
بعد از زایمان ۶ ساعت اول مهم ترین زمان برای مادر است. در این مدت زمان نیاز است که مراقبت های لازم انجام شود و میزان خونریزی و علائم حیاتی مادر (فشار خون، دمای بدن، نبض و تنفس) چک شود.
همچنین نیاز است که اقدامات ضروری برای مادر انجام شود تا زودتر به بهبودی دست یابد. تغذیه بعد از زایمان طبیعی یکی از مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد. تغذیه مادر بعد از زایمان باید حاوی کالری و پروتئین بیشتری باشد و پروتئین، کلسیم و مواد ضروری که در اثر شیردهی از دست می دهد باید تامین شود.
همچنین اگر پزشک برای وی قرص آهن و قرص مولتی ویتامین تجویز کند مادر باید تا سه ماه بعد از زایمان مصرف کند تا مواد لازم بدن وی تامین گردد.
بهتر است بدانید که در زمان شیردهی نباید غذاهای نفاخ و حساسیت زا مانند گوجه فرنگی، پیاز، کلم، شکلات و ادویه مصرف نمایید.

زایمان طبیعی بدون درد

اغلب خانم ها به علت درد زایمان طبیعی از آن هراس دارند و تمایل به زایمان سزارین دارند. اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی می توان درد زایمان طبیعی را تا حدی کاهش داد و امکان زایمان طبیعی را برای افرادی که از آن هراس دارند ممکن ساخت.  زایمان با استفاده از بی حسی اپیدورال روشی بسیار نوین می باشد و باعث تشویق افراد در زایمان طبیعی می شود. این روش کم هزینه است و اگر توسط متخصص بی هوشی مناسب انجام گیرد هیچ گونه عوارضی برای فرد و جنین ندارد.

زایمان طبیعی بدون درد
زایمان طبیعی بدون درد

زایمان طبیعی بدون درد با استفاده از بی حسی اپیدورال انجام می شود. زمانی که از بی حسی اپیدورال استفاده می شود، لوله ای وارد نخاع فرد می شود و داروی بی حسی از طریق لوله وارد بدن فرد می شود که این امر نیاز به متخصص بی هوشی با مهارت و تجربه بالایی دارد. در هر مرحله ای از زایمان و حتی تا آخر زایمان و خروج جفت می توان از بی حسی اپیدورال استفاده کرد، و این امر حتی باعث تسکین درد ناشی از بخیه ها نیز می شود.

با استفاده از بی حسی اپیدورال درد زایمان طبیعی تا حد قابل توجهی کاهش می یابد. استفاده از این روش بی حسی در ایالت متحده آمریکا بسیار رایج می باشد و به همین دلیل خیلی از بانوان در این کشور از زایمان طبیعی استفاده می نمایند. همانطور که گفته شد. تزریق این دارو حتما باید توسط متخصص بی هوشی متبحر انجام گیرد، زیرا اگر مواد ضد درد، در دوز بالا تزریق گردند، بر روی جنین نیز تاثیر می گذارد و مشکلات تنفسی در جنین ایجاد می نمایند.

علائم خطرزا بعد از زایمان

بعد از زایمان ممکن است خطراتی مادر را تهدید کند. به همین منظور نیاز است که توجه داشته باشید در صورتی که این علائم را مشاهده کردید حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید و مورد بررسی و معاینه قرار گیرید تا مشکل برطرف شود.
این علائم عبارتند از:

 • خونریزی بیش از زمان قاعدگی
 • ادامه خونریزی بیشتر از حد لکه بینی بعد از ده روز
 • تب و لزر
 • درد و ورم بخیه ها
 • سرگیجه
 • رنگ پریدگی
 • درد، تورم یا قرمزی پستانها
 • لمس توده یا درد و تورم از محل بخیه ها
 • خروج ترشحات چرکی از بخیه ها
 • خروج ترشحات چرکی و بد بو از مهبل
 • درد ساق پا
 • درد زیر دل
 • بی اختیاری ادرار و مدفوع
 • تکرر ادرار
 • درد یا سوزش هنگام ادرار
 • افسردگی شدید

این علائم می تواند نشان دهنده ی خطراتی باشد که البته جای نگرانی است. یک جراح خوب می تواند به راحتی شما را مورد معاینه قرار دهد و مشکل تان را حل کند. با دیدن این علائم زیاد نگران نشوید زیرا با رعایت نکات ارائه شده توسط پزشک بعد از زایمان می توانید به راحتی به بهبودی دست یابید.

دکتر بیک زاده متخصص زنان و زایمان به تمامی بانوانی که قصد بارداری دارند توصیه می کند در صورتی که منعی برای زایمان طبیعی وجود ندارد حتما زایمان های طبیعی را انجام دهند .

مشاوره

لازم است در دوران بارداری و همچنین بعد از زایمان به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نموده و تا مدتی تحت نظر وی باشید تا ضمن اطلاعات لازم بارداری وضعیت شما چک شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص زنان در غرب تهران مراجعه نمایید .

 

4 پاسخ
 1. سلام آیا درست هست که بعد از زایمان طبیعی واژن گشاد می شود ؟ و اینکه بعد از زایمان طبیعی در رابطه زناشویی مشکلی پیش نمی آید ؟

  1. سلام
   به هر حال بعد از زایمان طبیعى یک مقدار شلى واژن و پرینه ایجاد می شود . ولى مشکلى در رابطه جنسى پیش نمی آید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

مطالب مرتبط