دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
زایمان سزارین

زایمان سزارین

زایمان سزارین

به شکافتن پوست روی شکم در زمان جراحی که بخش عضلات زیر و جدار رحم می باشد سزارین گفته می شود . طبق آماری که منتشر شده است سزارین در جهان ۱۰ درصد می باشد، در ایران این آمار بین ۲۵ تا ۳۵ درصد متغیر است . در برخی از بیمارستان های ایران آمار سزارین به صد در صد رسیده است .

علل انجام زایمان سزارین

عدم تطابق سر جنین با لگن مادر

این علت سزارین معمولا در زمان دردهای زایمان مشخص می شود، در این مواقع پیشرفت زایمان با وجود انقباضات خوب نیست، یا در زمان معاینه داخلی توسط متخصص زنان و زایمان عدم تطابق سر جنین با لگن مادر مشاهده می شود .
لازم به ذکر است در ماه آخر بارداری پزشک متخصص زنان و زایمان با معاینه دقیق اختلاف اندازه و دردهای که مادر دارد سزارین را پیشنهاد می کند .

دکتر بیک زاده متخصص زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۸۶۰۴۶۳۲۹ – ۰۲۱۴۴۴۲۷۳۶۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

تعداد ضربان قلب جنین

در مواقعی که پس از معاینه پزشک متخصص زنان متوجه غیر طبیعی بودن تعداد ضربان قلب جنین می شود که این امر بیانگر کافی نبودن اکسیژن خون می باشد که در این مواقع پزشک سزارین اورژانس را انجام می دهد .

غیر عادی قرار گرفتن جنین

در حالت عادی جنین داخل لگن مادر به صورت سرپایین است، اما اگر جنین به حالت های دیگری مثلا عرضی قرار گیرد بیانگر غیر عادی قرار گرفتن جنین است، در مواقعی که جنین غیر طبیعی داخل لگن قرار گرفته باشد نیاز است که زایمان سزارین انجام شود .

مشکلات بند ناف و جفت

در برخی از مواقع جفت زودتر از موعد جدا می شود و یا به جای اینکه در بخش فوقانی قرار بگیرد در نواحی دهانه رحم قرار می گیرد، در این مواقع پزشک متخصص زنان و زایمان سزارین را پیشنهاد می کند، زیرا در این مواقع بهترین روش زایمان، انجام زایمان سزارین است .
در برخی از مواقع سزارین اورژانس صورت می گیرد علت این امر ممکن است به دلیل لیز خوردن بند ناف به داخل مجرای زایمانی است که این امر سبب تحت شعاع قرار گرفتن بند ناف بین لگن و سر جنین می باشد که حتما نیاز است زایمان سزارین صورت گیرد .

زایمان سزارین

زایمان سزارین قبلی

در گذشته برخی از پزشکان و متخصصان زنان و زایمان اعتقاد داشتند در صورتی که یک بار سزارین صورت گرفته است، برای دفعات بعدی نیز حتما باید سزارین انجام شود، امروزه این امر را پزشک متخصص زنان و زایمان رد کرده است زیرا ممکن است در زایمان قبلی نیاز به زایمان سزارین بوده است در صورتی که در زایمان جدید نیازی به زایمان سزارین نباشد .
البته لازم به ذکر است که در برخی از موارد ممکن است زایمان قبلی، زایمان طبیعی بوده، زایمان جدید بنا به دلایل پزشک به شکل زایمان سزارین انجام شود .

جنین دیر رس و یا جنین نارس

اگر جنین بیشتر از چهل و دو هفته باشد یعنی دیررس و اگر کمتر از سی و هشت هفته باشد یعنی نارس است که در این مواقع نیاز است حتما زایمان سزارین انجام شود، علت انتخاب زایمان سزارین برای جنین نارس عمل تحمل فشار زایمان طبیعی می باشد، در جنین های که دیررس هستند به دلیل اینکه ممکن است جنین درشت باشد و با انجام زایمان طبیعی دچار مشکل در خون رسانی شود توصیه می شود زایمان سزارین انجام شود .

مشکلات RH خون در جنین 

پزشکان و متخصص زنان و زایمان توصیه می کنند جنین های که مشکل RH خون را دارند مادر به جای انتخاب زایمان طبیعی از زایمان سزارین استفاده کند، زیرا جنین برای زایمان طبیعی به اندازه کافی قدرتمند نیست .

چند قلویی

مادرانی که معمولا دوقلو یا بیشتر باردار هستند توصیه می شود که زایمان سزارین را انجام دهند، البته در برخی از موارد که مادر دو قلو باردار است می تواند زایمان طبیعی کند .

سایر عوامل انجام زایمان سزارین

 • فشار خون بالا
 • بیماری قند
 • هرپسی
 • ایذر مادر
 • دوره دردهای زایمانی و …

از سایر عواملی هستند که نیاز است مادر به جای زایمان طبیعی از زایمان سزارین استفاده کند .
در خصوص هرپسی باید بیان کرد که این بیماری یک نوع عارضه تبخالی است که به دلیل مسری بودن و خطرناک بودن برای جنین توصیه می شود مادر زایمان سزارین را انجام دهد .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص زنان در غرب تهران مراجعه نمایید .

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم .

با تشکر مدیریت سایت دکتر بیک زاده

3 پاسخ
 1. سلام امکان داره عوارض زایمان سزارین را بگویید و اینکه آیا واقعا بعد از زایمان سزارین شکم بزرگ می ماند ؟

  1. سلام
   عوارض سزارین مثل تمام جراحی هاى دیگه است احتمال خونریزى یا عفونت یا چسبندگى داخل شکمى پیش می آید .
   اگر کسى قبل از باردارى شکم بزرگ نداشته باشد بعد از سزارین هم شکمش بزرگتر نمی شود .

 2. خانم دکتر بیک زاده . خوشحال خواهیم شد که افتخار همکاری با شما را به عنوان دکتر آنلاین زنان در اپلیکیشن مدافون داشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

مطالب مرتبط