دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
دیابت-بارداری

دیابت بارداری

دیابت بارداری

آیا می دانستید یکی از بیماری های خطرناک در دوران بارداری که مادر و جنین را تحدید می کند، دیابت بارداری است؟

سلول های بدن انسان به دو ماده گلوکز و قند برای ادامه حیات احتیاج مبرم دارند. غذاهایی همچون برنج، نان و سیب زمینی و حتی میوه ها تأمین کننده این مواد می باشند. قند میوه ها و لاکتوز شیر قابل تبدیل به گلوکز هستند. در بدن انسان حدود ۱۲۰ هزار کیلومتر رگ وجود دارد. این رگ ها و عروق مویرگی در سلول ها بدن یافت می شوند. در نتیجه مواد غذایی از طریق این رگ ها به سلول می رسند.

گلوکز در میان رگ ها حرکت کرده و به اندام های بدن انتقال می یابند. زیرا تمام اندام های حیاتی بدن برای ادامه حیات خود می بایست این قند را سوزانده و تبدیل به انرژی نمایند. کار انسولین در بدن دادن فرمان به دیواره سلول ها به منظور باز شدن و دریافت قند می باشد. در صورتی که بدن با کمبود و یا عدم وجود انسولین مواجه گردد، دیواره سلولی باز نمی شود. گلوکز وارد نشده و قند در داخل خون می ماند و به مصرف سلول ها نمی رسد.

دیابت-بارداری
دیابت-بارداری

درمان دیابت بارداری

به دلیل اینکه دیابت با اضافه وزن رابطه مستقیمی دارد، پزشک برای مادر هدف گذاری وزن انجام می دهد. تحرک، ورزش های سبک و تغذیه کمک شایانی به پیشگیری از دیابت بارداری می کنند. زیرا بارداری زمانی برای استراحت نیست و شما می توانید با مشورت پزشک خود به ادامه فعالیت های روزانه بپردازید. همچنین در صورتیکه در گذشته فعالیت بدنی نداشته اید، برای سلامتی خود و جنینتان بهتر است از ابتدای اطلاع یافتن از بارداری خود ورزش در دوره بارداری را شروع کنید.

علائم دیابت بارداری

زمانی که انسولین در بدن مادر به قدر کافی ترشح نشود، دیواره سلول ها اجازه باز شدن و دریافت قند مورد نیاز را پیدا نمی کنند. بنابراین قند در خون مانده و باعث چاقی بیش از حد معمول و اضافه وزن می گردد. معمولاً دیابت در مادرانی که سابقه اضافه وزن دارند شایع تر می باشد. در مراجعات مادر به پزشک متخصص زنان و زایمان به صورت پیاپی و در هر جلسه قند خون او مورد آزمایش قرار می گیرد. و بسته به میزان قند خون، پزشک تشخیص ابتلا و یا عدم ابتلا به دیابت را می دهد.

یکی از بیماری های خطرناک در دوران بارداری که مادر و جنین را تحدید می کند، دیابت بارداری است.دکتر مژگان بیک زاده متخصص زنان و زایمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها پرداخته و با آخرین دانش روز دنیا اقدام به درمان می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۸۶۰۴۶۳۲۹ – ۰۲۱۴۴۴۲۷۳۶۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

عوارض دیابت بارداری

دیابت یکی از بیماری های خطرناک بوده و نیازمند پیگیری های به موقع می باشد. اما در صورتیکه فرد سابقه دیابت نداشته و فقط به جهت بارداری به آن مبتلا شده باشد، به دلیل کوتاه بودن دوران بارداری نیازی به نگرانی نمی باشد. زیرا بعد از زایمان، امکان ابتلا مجدد به این بیماری زیاد نیست. اما از لحاظ خطراطی که مادر و جنین را تحدید می کند مستلزم پیگیری سریع می باشد. عوارضی که جنین را تحدید می کند:

  1. اختلال در خونرسانی به جنین
  2. اشکال در روند رشد جنین
  3. خطر مرگ و خفگی جنین با دیابت بسیار بالا می رود
  4. پیری زودرس جفت

 

همچنین دیابت بارداری برای مادر پیامدهایی دارد که شامل:

  1. ابتلا به فشار خون بارداری
  2. زایمان سخت
  3. عفونت واژینال و ادراری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + هشت =

مطالب مرتبط