دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
IVF یا لقاح مصنوعی

IVF یا لقاح مصنوعی چگونه انجام می شود؟

IVF یا لقاح مصنوعی نوعی لقاح آزمایشگاهی است که در آن تخمک ها پیش از لقاح از تخمدان خانم استخراج می شوند. سپس در آزمایشگاه و تحت شرایطی با اسپرم لقاح داده می شوند. در نهایت نتیجه حاصل از لقاح به رحم انتقال داده می شود. در این مطلب می خواهیم مراحل انجام آن را بر اساس بیانات خانم دکتر مژگان بیک زاده برای شما بیان کنیم. دکتر مژگان بیک زاده بهترین متخصص زنان تهران است که سالهاست در زمینه های متعدد زنان، نازایی و زایمان فعالیت می کنند.

IVF یا لقاح مصنوعی چیست

مراحل IVF یا لقاح مصنوعی

مرحله اول – سرکوب چرخه طبیعی قاعدگی

پیش از شروع IVF یا لقاح مصنوعی، داروهایی برای خانم ها تجویز می شوند تا قاعدگی را متوقف کنند. این داروها می توانند به صورت قرص و یا تزریقی باشند که باید به مدت یک یا دو هفته باید مصرف شوند. 

مرحله دوم – کمک به تخمدان ها برای تولید تخمک بیشتر

زمانی که پریودی متوقف شد، می بایست هورمون باروری با داروهای محرک تحریک شود. داروهای محرک به تخمدان ها کمک می کنند، تخمک های بیشتری تولید کنند. این بدان معنا است که می توان تخمک های بیشتری برای درمان و باروری در آینده جمع آوری کرد.

کمک به تخمک ها برای تولید تخمک بیشتر در IVF یا لقاح مصنوعی

مرحله سوم – بررسی پیشرفت

در مرحله سوم از IVF یا لقاح مصنوعی می بایست وضعیت تخمدان ها و رحم بررسی شود. به این ترتیب خانم ها باید آزمایش خون و سونوگرافی واژینال یا ترانس رکتال انجام دهند. در آزمایش خون شما فاکتور AMH می بایست مورد بررسی قرار گیرد.

بررسی پیشرفت در IVF یا لقاح مصنوعی

اگر تخمک ها افزایش قابل انتظار داشته باشند، می بایست بیمار وارد پروسه جمع آوری تخمک یا تخمک کشی شود. پیش از جمع آوری تخمک هورمونی به نام گنادوتروپین می بایست به بیمار تزریق شود تا تخمک ها را بالغ کند.

مرحله چهارم – استخراج تخمک ها در IVF یا لقاح مصنوعی

 در این مرحله از IVF یا لقاح مصنوعی به شما ابتدا آرامبخش یا مسکن تزریق می شود تا درد کمتری احساس کنید. سپس تخمک ها با استفاده از یک سوزن از طریق واژن استخراج می شوند. در این مرحله تمامی کارها همزمان با سونوگرافی شکمی انجام می شوند. یعنی تمامی عملیات از طریق سونوگرافی هدایت می شوند.

استخراج تخمک ها در IVF یا لقاح مصنوعی

این مرحله چیزی حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه طول می کشد. ممکن است پس از این مرحله دچار گرفتگی یا خونریزی واژن شوید که چندان نگران کننده نیست و امری طبیعی است. پس از جمع آوری تخمک ها، داروهای هورمونی برای آماده سازی پوشش رحم و ورود جنین باید توسط خانم مصرف شود. گاهی این هورمون از طریق واژن تزریق می شود. 

مرحله پنجم – بارور کردن تخمک ها

مهمترین بخش IVF یا لقاح مصنوعی مرحله آزمایشگاه برای انجام لقاح است. تخمک ها با اسپرم های همسر شما تحت شرایطی با هم ترکیب می شوند تا بارور شوند. تخمک ها پس از بارور شدن باید به مدت ۶ روز در آزمایشگاه بمانند تا رشد کنند. 

بارور شدن تخمک در IVF یا لقاح مصنوعی

مرحله ششم – انتقال جنین به رحم در IVF یا لقاح مصنوعی

در این مرحله از IVF یا لقاح مصنوعی متخصص زنان ۱ یا ۲ جنین را انتخاب می کند. جنین از طریق لوله ای نازک به نام کاتتر و از طریق واژن به رحم شما منتقل می شود. این روش بسیار ساده تر از روش استخراج تخمک است و چیزی مشابه پاپ اسمیر است. 

انتقال جنین در IVF یا لقاح مصنوعی

تعداد تخمک هایی که منتقل می شوند به سن مادر بستگی دارند. به طور کلی در اولین IVF باید یک جنین به رحم منتقل شود. انتقال جنین در دو مرحله زمانی انجام می شود که جنین اول کیفیت کافی را نداشته باشد. در صورتی که IVF  موفقیت آمیز انجام شد، سایر جنین ها فریز می شوند. 

مرحله هفتم –  انتظار برای بارداری

در IVF یا لقاح مصنوعی پس از انتقال جنین به رحم، از زوجین خواسته می شود دو هفته صبر کنند. پس از آن برای تست بارداری اقدام کنند. این دو هفته می تواند بسیار برای مادر سخت و نگران کننده باشد. استرس مادر می تواند به شدت در این شرایط مخرب باشد. 

برای تست بارداری می توانید از بی بی چک در منزل استفاده کنید. در صورت مثبت بودن فوراً به پزشک خود مراجعه کنید و او را مطلع کنید. 

مزایای IVF یا لقاح مصنوعی

مهمترین مزیت IVF یا لقاح مصنوعی را می توان در فراهم کردن شرایط باروری برای خانم های دانست که مشکل نازایی دارند. اکثر افراد بر این باور هستند که این روش برای خانم های استفاده می شود که مشکل باروری دارند. گاهی مردان نیز مشکل باروری دارند و دارای اسپرم بی کیفتی هستند. به این ترتیب با روش لقاح آزمایشگاهی می توان این مشکل را برطرف کرد.

مزیت دیگر آن نیز برای خانم هایی است که اکنون درگیر بیماری هستند و درمان ممکن است روی ذخیره تخمک و باروری آنها در آینده تاثیر بگذارد. به این ترتیب متخصص زنان پیش از شروع درمان برای فریز کردن یا ذخیره تخمک ها از IVF استفاده می کند.

انجام IVF یا لقاح مصنوعی توسط دکتر مژگان بیک زاده

IVF یا لقاح مصنوعی توسط دکتر مژگان بیک زاده بهترین متخصص زنان در تهران انجام می شود. دکتر مژگان بیک زاده بالغ بر ۲۰ سال فعالیت، تجربه زنان، زایمان و نازایی دارد. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با مطب تماس بگیرید و اطلاعات دقیق تری را در این زمینه دریافت کنید. تخص، دانش و تجربه یک پزشک است که می تواند بهترین تجربه را برای شما رقم بزند.

سوالات متداول

در صورتی که اسپرم کیفیت کافی را نداشته باشد، باید چکار کرد؟


باید از اسپرم اهدایی استفاده کنید که توسط شخص دیگری ارائه می شود.

برای افزایش ذخیره تخمدان چکار می کنند؟


طی یک دوره و پس از متوقف کردن قاعدگی، داروهای تقویتی بر اساس وضعیت جسمی و بر اساس آزمایش تجویز می شوند. این داروها را باید یک ماه مصرف کنید و پس از آن باید مجدداً آزمایش و سونوگرافی انجام دهید.

برای بالا برد کیفیت اسپرم باید چکار کنیم؟


پیش از هر چیز باید به متخصص اورولوژی مراجعه کنید. اگر تشخیص بر پایین بودن کیفیت اسپرم بود، متخصص روشهای موثر را به شما معرفی می کند. ممکن است با استفاده از دارو، ورزش و تغییر سبک زندگی این کار انجام شود. برخی افراد برای بالا بردن کیفیت اسپرم نیاز به جراحی دارند.

کلام پایانی

در این مطلب هر آنچه به شما در شناخت نحوه انجام IVF یا لقاح مصنوعی کمک می کرد را بیان کردیم. مراحل آن به ترتیب و مرحله به مرحله بیان شدند. در هر مرحله شما می بایست آمادگی کافی برای انجام آن را داشته باشید تا لقاح موفقیت آمیز انجام شود. در نهایت باتجربه ترین و بهترین متخصص زنان در تهران دکتر مژگان بیک زاده را به شما معرفی کردیم. دکتر مژگان بیک زاده علاوه بر تخصص زنان، زایمان و نازایی در زمینه جراحی زیبایی زنان نیز فعالیت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + نه =

مطالب مرتبط