دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
کیست-آندومتریوز

کیست آندومتریوز چیست؟

کیست آندومتریوز

آیا می دانستید یکی از علائم کیست آندومتریوز درد در ناحیه شکم می باشد؟

آیا می دانستید حدود ۲ میلیون نفر از زنان ایرانی به کیست آندومتریوز مبتلا می باشند؟

با ما در این مقاله به منظور آشنایی با کیست آندومتریوز همراه باشید.

کیست-آندومتریوز
کیست-آندومتریوز

برخی اوقات آندومتریوز در ناحیه تخمدان، لگن، لوله های رحمی، ناف، چشم و مجاری ادراری و گوارشی یافت می شوند. لذا بسته به شدت بیماری، ضایعات حاصل از آندومتریوز می تواند نواحی مختلفی از بدن را درگیر نماید.

بانوانی که تجربه آندومتریوز در ناحیه پایینی ابدومینال را دارند، معمولاً دچار درد در هنگام عادت ماهیانه و رابطه جنسی می شوند. همچنین این ضایعه می تواند بارداری و زایمان فرد را تحت تأثیر قرار دهد. از طرف دیگر امکان دارد آندومتریوز در ناحیه تخمدان ها بدون هیچ علائم مشخصی وجود داشته باشد.

کیست آندومتریوز بین ۳ الی ۱۰ درصد به سن افراد وابسته می باشد. این عارضه تنها توسط پزشک متخصص زنان و زایمان و به واسطه تکنیک لاپاراسکوپی ممکن می باشد.

جراحی کیست تخمدان بسیار تخصصی و پیچیده می باشد. زیرا امکان دارد در حین درمان ۲۰ الی ۳۰ رصد از بافت کیست از بین برود. بنابراین این جراحی تنها یکبار قابل انجام می باشد.

برای تصمیم گیری در مرود نحوه زایمان بهتر است با جراح متخصص زنان و زایمان مشورت نموده و سطح مطالعات خود را در این زمینه بالا ببرید. دکتر مژگان بیک زاده متخصص زنان پونک با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها پرداخته و با آخرین دانش روز دنیا اقدام به درمان می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۸۶۰۴۶۳۲۹ – ۰۲۱۴۴۴۲۷۳۶۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

علائم کیست آندومتریوز  

درد یکی از علائم شایع کیست اندومتریوز می باشد. احساس درد و ناراحتی در ناحیه تخمدان و قسمت پایینی شکم در بیش تر بیماران مبتلا به کیست آندومتریوز گزارش می شود. همچنین فرد ممکن است در حین نزدیکی احساس ناراحتی داشته باشد.

درد شدید قبل و بعد از عادت ماهیانه معمولاً در افراد مبتلا به حدی زیاد است که ممکن است با رفلاکس همراه شود. سایر علائم و نشانه های کیست آندومتریوز شامل:

  • ناباروری
  • حرکات عجیب و غیر عادی روده ها
  • نفخ شکم
  • یبوست و مشکلات مزاجی
  • خون در ادارار
  • درد در هنگام ادارار کردن
  • خونریزی ناگهانی و بدون دلیل واژن

چرا آندومتریوز سبب ناباروری می شود؟

۲۰ الی ۴۰ درصد از بانوانی که مشکل نازایی دارند ، مبتلا به آندومتریوز نیز می باشند. آندومتریوز به دو روش باعث نازایی می شود:

  • مورد اول اینکه آندومتریوز در داخل لوله های رحمی رشد کرده و سبب مسدود شدن آنها می شود. این ضایعات از ورود اسپرم به داخل تخمدان پس از نزدیکی جلوگیری کرده و تخمک گذاری را با مشکل مواجه می کند.
  • مورد دوم اینکه اگر کیست آندومتریوز در تخمدان تا حد مشخصی بزرگ شود، امکان دارد رشد نطفه را با مشکل مواجه کند.

تشخیص کیست آندومتریوز

برای تشیص کیست آندومتریوز، پزشک متخصص زنان و زایمان از روش لاپاراسکوپی کمک می گیرد. در این پروسه پزشک متخصص توسط دوربین مخصوصی ناحیه شکم بیمار را مورد بررسی قرار می دهد.

در مراحل ابتدایی بیماری پزشک اقدام به تجویز دارو می نماید. اما در بیش تر مواقع تنها درمان های دارویی راهگشا نبوده و جراحی آندومتریوز واجب می گردد.

نتیجه گیری

کیست آندومتریوز یکی از بیماری های شایع زنان می باشد. در صورتیکه این عارضه به موقع درمان نشود می تواند بارداری و زایمان را با مشکل مواجه سازد. تشخیص و درمان این بیماری بر عهده پزشک متخصص زنان بوده و با دارو و جراحی ممکن می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 14 =

مطالب مرتبط