دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
پیچ خوردگی تخمدان

پیچ خوردگی تخمدان

پیچ خوردگی تخمدان

پیچ خوردگی تخمدان که به آن تورشن torsion هم گفته می شود ، یکی از چند جراحی اورژانسی در خانم ها می باشد. ممکن است که در زیردل خود به شدت احساس درد کنید در حدی که حتی نتوانید سرپا باستید یا کاری انجام دهید.اگر درمان را دیر شروع  کنید تخمدان مبتلا از دست رفته و اگر درمان نشوید احتمال مرگ بالاتر می رود.

 پیچ خوردگی تخمدان

تخمدان

وظیفه اصلی تخمدان ها ، تخمک گذاری و ترشح هورمون استروژن می باشد که اگر به هر دلیل این دو امر انجام نشود ، بیمار دچار عوارض کمبود استروژن مانند خشکی واژن ، اختلال در تخمک گذاری ، پوکی استخوان ، نازایی و گرگرفتگی می شود و در ظاهر هم جوانی و شادابی پوست از بین می رود.

 

علت پیچ خوردن تخمدان ها

گاهی وجود کیست تخمدان ممکن است به صورت اتفاقی در اثر ورزش یا فعالیت سنگین باعث شود که تخمدان یک یا دو دور ، دور پایه خودش بچرخد . این امر باعث اختلال در امر خون رسانی می شود که به آن پیچ خوردگی تخمدان گفته می شود. مصرف داروهای محرک تخمک گذاری ، باعث ایجاد کیست در تخمدان ها می شود که خود بخود بهبود پیدا می کنند اما اگر این کیست ها باقی بمانند احتمال ابتلا به پیچ خوردگی تخمدان را افزایش می دهند.

علائم پیچ خوردگی تخمدان ها

درد ناگهانی و غیر متوالی شکم که حتی فرد قادر به ایستادن هم نباید ، اصلی ترین علامت پیچ خوردگی تخمدان است. با افزایش درد تهوع و استفراغ نیز ایجاد می شود به طوری که اگر فرد شکمم خود را لمس کند ، توده را حس خواهد کرد. این بیماری قابل پیشگیری نیست ولی در خانم هایی که کیست بالای 5 سانتیمتر دارند بیشتر است و باید زیر نظر پزشک باشند.

بهترین روش برای درمان پیچ خوردگی

امروزه به دلیل اهمیتی که تخمدان و لوله آن در امر بارداری دارد ، با روش لاپاراسکوپی پیچ خوردگی را باز می کنند. این روش کمترین عوارض را دارد و احتمال چسبندگی بعد از عمل هم کم می شود. که در دختران مجرد و خانم هایی که هنوز باردار نشده اند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . در صورتی که یکی از تخمدان ها نباشد دیگری می تواند تخمک گذاری کند ولی احتمال بارداری به نسبت فرد سالم ب دو تخمدان کمتر خواهد بود.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر بیک زاده متخصص زنان و زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 4 =

مطالب مرتبط