دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
پیشگیری از سرطان رحم

پیشگیری از سرطان رحم

پیشگیری از سرطان رحم

در جهان بیش از پانصد هزار زن سالیانه به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند و دویست و نود هزار نفر از آن ها جان خود را از دست می دهند . این در حالی است که این سرطان به طور معمول رشد کندی دارد و در صورت تشخیص زودرس می توان آن را درمان کرد . سرطان دهانه رحم چهارمین عامل مرگ و میر در کل دنیا و در کشور ایران به نسبت ده سال گذشته به سرعت در حال رشد و افزایش است . این سرطان قابل پیشگیری است به شرطی که آن را بشناسیم . در این مقاله قصد داریم به مطالبی نظیر ذیل بپردازیم .

  • برای جلوگیری از سرطان رحم چی بخوریم
  • واکسن سرطان رحم
  • مواد غذایی ضد سرطان رحم
  • سرطان رحم در دختر
  • علائم سرطان رحم
  • چگونه از سرطان رحم جلوگیری کنیم ؟
  • آیا جلوگیری از سرطان رحم در طب سنتی امکان پذیر است ؟
  • آیا امکان درمان سرطان رحم با طب سنتی وجود دارد ؟
پیشگیری از سرطان رحم
پیشگیری از سرطان رحم

سرطان دهانه رحم، بدخیم شدن و رشد غیر قابل کنترل سلول های سنگ فرشی دهانه رحم و یا سرویکس است که در پایین ترین قسمت رحم قرار گرفته است . دهانه رحم از راه لوله عضلانی مهبل و یا واژن به قسمت های بیرونی اندام تناسلی زن مرتبط است و طول واژن تقریبا ده سانتی متر است پس دهانه رحم با یک فاصله کوتاه در معرض عوامل بیرونی است، این عوامل اغلب آلوده اند .

یکی از شایع ترین این آلودگی ها ویروس ها پاپیلومای انسانی یا hpv است . ویروس حین آمیزش جنسی منتقل می شود . hpv پس از ورود به بدن وارد سلول های سالم شده و اطلاعات ژنتیکی بیمار را درون هسته سلول می برد رشد غیر قابل کنترل سلول های آلوده به ویروس در دهانه رحم باعث سرطانی شدن آن می شود .

علائم سرطان رحم

زنان مبتلا به این سرطان علامت های متفاوتی دارند اما شایع ترین آن ها درد، خونریزی و لک بینی در حین و یا پس از آمیزش جنسی است .

تشخیص سرطان رحم

راه تشخیص زودرس این سرطان نمونه گیری از سلول های دهانه رحم و انجام آزمایش پاپ اسمیر است . با مشاهده سلول های نمونه برداری شده در زیر میکروسکوپ،  ابتدایی ترین تغییرات بدخیم سلولی و وجود ویروس را می توان تشخیص داد و درمان فرد را پیش از آن که سرطان از محدوده اولیه اش خارج شود را آغاز کرد .

آمار سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد که هشتاد درصد از آمار مرگ و میر ناشی از سرطان رحم در کشورهای در حال توسعه اتفاق می افتد و دلیل آن نبود برنامه های موثر پیشگیری از بیماری های آمیزشی و غربالگری می باشد .

در صورت داشتن علائم سرطان رحم حتما با پزشک خود درمیان بگذارید و در مورد این موضوع مشورت نمایید . این بیماری ناشی از ویروس است و این ویروس عامل ایجاد کننده زخم های دهانه رحم و خال روی آلت تناسلی است و اگر ما این اطلاعات را داشته باشیم و خود را در برابر آن محافظت کنیم عملا در برابر سرطان دهانه رحم پیشگیری کرده ایم .

 

دکتر بیک زاده متخصص زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۸۶۰۴۶۳۲۹ – ۰۲۱۴۴۴۲۷۳۶۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

 

روش های پیشگیری از سرطان دهانه رحم

برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم دو روش وجود دارد .

یکی روش جلوگیری اولیه است که تزریق واکسن است و یک روش ثانویه است که انجام غربالگری است .

تنها سرطانی که واکسن دارد، سرطان دهانه رحم است . واکسن هیما پاپیرو ویروس که در حال حاضر نوع دوگانه، چهارگانه و نه گانه آن وجود دارد و بهترین سن در دختران جوان برای تزریق واکسن در سن نه تا چهارده سالگی است و برای پسران از یازده تا چهارده سالگی است . امکان تزریق واکسن تا سن ۲۶ سالگی هم وجود دارد و اگر خانمی اصلا هیچ رابطه و تماس جنسی نداشته است می تواند حتی در سنین بالاتر تا ۴۰ سالگی این واکسن را تزریق نماید. این واکسن فقط جنبه پیشگیری دارد و اگر کسی به این بیماری مبتلا شوند این واکسن درمان نمی کند . تزریق این واکسن بدون خطر و عارضه می باشد .

برای کسب اطلاعات بیشتر به متخصص زنان خوب در غرب تهران مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط با این مقاله :

سرطان دهانه رحم

چسبندگی لوله های رحمی

افتادگی رحم

خونریزی های غیر طبیعی رحم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + چهار =

مطالب مرتبط