دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
هیسترکتومی

چرا عمل هیسترکتومی انجام می‌شود؟

چرا عمل هیسترکتومی انجام می‌شود؟ هیسترکتومی که در طی آن رحم زنانه به طور کامل برداشته می‌شود به همین خاطر این عمل برداشتن رحم نیز نامیده می‌شود. در صورتی که درمان بیماری های رحم با روش های غیر تهاجمی نتیجه ندهد، از هیسترکتومی برای درمان بیماری ها استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم دلایلی که نیاز است هیسترکتومی انجام شود را برای شما بیان کنیم، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

علل انجام هیسترکتومی

بانوان زیادی در سنین مختلف با دلایل گوناگون مانند بیماری هایی که با درد مزمن، عفونت ها و … همراه هستند، نیاز به برداشتن رحم خود یا قسمتی از آن دارند. البته با توجه به علت و شرایط فرد میزان برداشتن رحم می‌تواند متفاوت باشد، اما در بیشتر موارد کل رحم برداشته می‌شود. در ادامه قصد داریم بیماری هایی که در صورت بروز باید رحم را برداشت و جراحی هیسترکتومی انجام داد بیان کنیم. این بیماری ها عبارتند از:

سرطان

فردی که به سرطان های رحم، تخمدان، دهانه رحم و اندومتر مبتلا می‌باشد، احتمالا در صورت صلاحدید پزشک به انجام هیسترکتومی نیاز دارد. با وجود این که این افراد تحت شیمی درمانی و یا پرتو درمانی قرار می‌گیرند اما در اکثر موارد بهترین کار برای پیشگیری از سرطان در دیگر نقاط و بروز آن در آینده برداشتن رحم یا هیسترکتومی می‌باشد.

چرا عمل هیسترکتومی انجام می‌شود؟

آدنومیوز

در بیماری آدنومیوز پوشش رحم به داخل عضله رحم رشد کرده و سبب ضخیم شدن دیواره رحم می‌شود که این عارضه با درد و خونریزی همراه است. اغلب این مشکلات بعد از یائسگی از بین خواهند رفت اما در صورتی که علائم آن زیاد بوده و فرد را اذیت کند باید قبل از بروز عوارض جبران ناپذیر برای درمان آن اقدام کرده و به بهترین متخصص زنان در تهران مراجعه کند.

فیبروم رحمی

یکی از شایع ترین دلایلی که برای برداشتن رحم وجود دارد، فیبروم های رحمی هستند. فیبروم ها بافت های غیر سرطانی هستند که موجب درد و خونریزی شدید می‌شوند. قبل از انجام هیسترکتومی باید در ابتدا از سایر روش های درمانی مانند داروها و میومکتومی استفاده شود و در صورتی که این روش ها نتیجه ای نداد جراحی هیسترکتومی توصیه می‌شود.

آندومتریوز

آندومتریوز بیماری است که در آن بافتی که به طور طبیعی رحم انسان را می‌پوشاند، خارج از رحم رشد می‌کند و سبب پریود نامنظم، درد شدید، چسبندگی رحم و ناباروری می‌شود. برای درمان این بیماری نیز قبل از انجام برداشتن رحم باید پزشک معالج سایر روش های درمانی مانند هورمون درمانی را امتحان کند و در صورت عدم پاسخ دهی مناسب، برداشتن رحم را انجام دهد.

بیماری های عفونی

در برخی موارد به دلیل بیماری التهاب لگن که نوعی عفونت باکتریایی محسوب می‌شود، درد شدید لگنی رخ می‌دهد. در صورتی که مصرف آنتی بیوتیک ها به درمان این بیماری کمکی نکرده و با رشد آن به بدن آسیب برسد، پزشک ترجیح می‌دهد هیسترکتومی را انجام دهد.

خونریزی غیر طبیعی

در صورتی که پریودها در هر چرخه سنگین، نامنظم یا طولانی مدت باشند، در این موارد احتمال دارد خونریزی با روش های دیگر قابل کنترل نباشد و تنها راه درمان و تسکین خونریزی شدید عمل برداشتن رحم می‌باشد.

افتادگی رحم

افتادن رحم به داخل واژن زمانی رخ می‌دهد که رباط ها و بافت های حمایت کننده ضعیف شوند. افتادگی یا پرولاپس رحم می‌تواند موجب بی اختیاری ادرار، احساس فشار در لگن یا مشکل در حرکات روده شود. برای درمان اینگونه از مشکلات ممکن است با توجه به صلاحدید پزشک نیاز به انجام هیسترکتومی باشد.

چسبندگی جفت

چسبندگی جفت در هنگام بارداری رخ می‌دهد که در بیشتر مواقع برای جلوگیری از خونریزی خطرناک، عمل سزارین و برداشتن رحم یکی پس از دیگری انجام می‌شود.

عوارض زایمان

در برخی موارد ممکن است فرد پس از زایمان خونریزی شدیدی تجربه کند، که در این مواقع پزشک تشخیص می‌دهد دقیقا بعد از زایمان هیسترکتومی رحم را انجام دهد.

دلایل انجام هیسترکتومی

انواع هیسترکتومی

با توجه به این که کدام یک از اندام یا ساختار رحم برداشته می‌شود، سه نوع عمل هیسترکتومی داریم:

هیسترکتومی کامل: در این روش کل رحم و دهانه رحم با هم برداشته می‌شود.

هیسترکتومی جزئی: در هیسترکتومی جزئی دهانه رحم برداشته نمی‌شود و فقط قسمت فوقانی رحم حذف می‌شود.

هیسترکتومی رادیکال: این روش یک هیسترکتومی کامل بوده که در آن بافت های اطراف رحم به نام پارامتریوم برداشته می‌شوند. این روش برای افرادی مورد استفاده قرار می‌گیرد که دچار سرطان هستند.

هیسترکتومی چگونه انجام می‌شود؟

هیسترکتومی با روش های مختلفی انجام می‌شود که عبارتند از:

هیسترکتومی شکمی

در این روش از هیسترکتومی زمانی که فرد مبتلا به سرطان یا فیبروم بسیار بزرگ باشد، در پایین شکم یک برش افقی ایجاد می‌شود.

هیسترکتومی واژینال

این روش از طریق ایجاد یک برش در قسمت بالای واژن انجام می‌شود. این عمل در زمانی که فرد دچار افتادگی رحم شده باشد انجام می‌شود. هیسترکتومی واژینال در مدت زمان کمتری ایجاد شده و هزینه ی کمتری نسبت به روش شکمی دارد. ممکن است بسته به اندازه و شکل رحم یا علت جراحی، این روش برای تمامی افراد امکان پذیر نباشد.

لاپاراسکوپی

در لاپاراسکوپی یک لاپاراسکوپ را از طریق یک برش کوچک برای مشاهده اعضای لگنی وارد ناف کرده و سه یا چهار برش کوچک دیگر نیز ایجاد می‌کند تا از طریق آن ها ابزارهای دیگری وارد کند. سپس رحم را به همراه یا بدون لوله های رحمی و تخمدان را از طریق واژن خارج می‌کند. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =

مطالب مرتبط