دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
هیستروسکوپی رحم و کاربرد آن

هیستروسکوپی رحم

هیستروسکوپی رحم گونه ای از اعمال جراحی است که طی آن پزشک توانایی مشاهده داخل رحم را خواهد داشت.  هیستروسکوپی می‌تواند برای تشخیص یا انجام جراحی اعمال شود. معمولا این عمل به منظور شناسایی علل خونریزی های غیر طبیعی و مشکلات دیواره رحم انجام می‌گیرد. در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی درباره هیستروسکوپی رحم بیان کنیم، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

هیستروسکوپی رحم چیست؟

هیستروسکوپی نوعی عمل جراحی می‌باشد که کمترین آسیب را به بیمار وارد می‌کند. گاهی ممکن است حین هیستروسکوپی، انجام عمل لاپاراسکوپی هم لازم باشد تا داخل لگن به کمک یک لوله مجهز به دوربین مشاهده و بررسی شود. بهترین زمان انجام هیستروسکوپی در صورتی که پریودتان منظم باشد طی هفته اول بعد از سیکل قاعدگی است. زیرا این زمان پزشک بهترین دید را داخل رحم خواهد داشت. اما اگر پریودتان نامنظم باشد، پزشک بر اساس شرایط شما مشخص می‌کند که چه زمانی انجام دهد.

هیستروسکوپی رحم چیست؟

هیستروسکوپی رحم چگونه انجام می‌شود؟

این جراحی از طریق ورودی واژن انجام می‌شود. طی آن پزشک با استفاده از ابزاری که اسپوکلوم نام دارد دهانه واژن را برای دسترسی به رحم باز نگه می‌دارد. سپس پزشک هیستروسکوپ را با عبور از دهانه رحم وارد ناحیه رحم می‌کند. این دستگاه با وارد کردن گاز کربن دی اکسید به داخل رحم باعث بازشدن رحم و امکان مشاهده بیشتر می‌شود. این دستگاه در قسمت ورودی یک نور و دوربین دارد که وجود آن ها به وضوح بیشتر تصاویر کمک کرده و پزشک راحت تر می‌تواند رحم و لوله های فالوپ را مشاهده و معاینه کند.  برای برداشتن فیبروم یا موارد دیگر در حین هیستروسکوپی پزشک ابزارهای مخصوصی را از طریق لوله هیستروسکوپ وارد می‌کند. زمان انجام هیستروسکوپی بسته به تشخیصی و درمانی بودن آن می‌تواند متفاوت باشد. اما به طور کلی زمان آن می‌تواند کمتر از ۵ دقیقه یا بیشتر از یک ساعت باشد. پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از عوارض برای انجام هیستروسکوپی حتما به بهترین متخصص زنان تهران مراجعه کنید.

دلایل انجام هیستروسکوپی

این روش برای مواردی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیاز است جزئیات کامل رحم مورد بررسی قرار گیرد. جدا از بین بردن پولیپ های آندومتر و فیبروم ها، هیستروسکوپی در درمان بیماری های زیر نیز به کار می‌رود:

 • درمان چسبندگی رحم
 • از بین بردن و برداشتن توده های سلولی غیر سرطانی
 • درمان سپتوم رحم
 • تشخیص علل برخی از شرایط مانند خونریزی قاعدگی شدید و دردناک، خونریزی غیر معمول، خونریزی پس از یائسگی، درد لگن، سقط مکرر یا عدم موفقیت در بارداری

به غیر از موارد درمانی که در بالا اشاره کردیم از هیستروسکوپی در موارد زیر نیز استفاده می‌شود:

 • برداشتن بافت لیفی رحم
 • برداشتن دستگاه جلوگیری از بارداری درون رحمی
 • بازکردن لوله های رحم
 • برداشتن پولیپ های رحم یا اندومتریوز

مزایای هیستروسکوپی 

یکی از اصلی ترین مزایای هیستروسکوپی رحم علاوه بر تشخیص دقیق بیماری این است که می‌تواند همزمان به کمک هیستروسکوپی درمانی، آن را ترمیم و برطرف نمود. مزایای دیگری که هیستروسکوپی دارد عبارتنداز:

 • بی نیاز شدن پزشک از ایجاد برش و جراحت در اکثر مواقع
 • کم شدن مدت زمان بستری بیمار
 • درد کمتر پس از عمل و بی نیازی بیمار از مصرف مسکن
 •   کاهش دوره نقاهت و بهبودی
 • جلوگیری از هیسترکتومی یا همان برداشت رحم
هیستروسکوپی رحم

آیا هیستروسکوپی درد دارد؟

این روش برای بیمار در اکثر مواقع دردناک نمی‌باشد اما به این نکته توجه داشته باشید که احساس درد در افراد مختلف، متفاوت می‌باشد. با این وجود ممکن است در حین انجام آن کمی گرفتگی را احساس کنید. در برخی موارد ممکن است پزشک داروی آرام بخش برای بیمار تجویز کند تا از آرامش بیشتری برخوردار شود. میزان بیهوشی موردنیاز بیمار به هدف انجام آن و ناحیه ی انجام هیستروسکوپی بستگی دارد. گاهی اوقات هم ممکن است پزشک از بی حسی کننده های موضعی برای بی حس کردن دهانه رحم در طول انجام استفاده کند.

چه کسانی نباید هیستروسکوپی انجام دهند؟

هیستروسکوپی رحم بعد از تشخیص و تجویز متخصص زنان صورت گرفته و برای افرادی که باردار بوده یا به عفونت لگنی مبتلا هستند، ممنوعیت داشته و این روش به هیچ عنوان برای این افراد نباید انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + 1 =

مطالب مرتبط