دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
هیستروسکوپی

هیستروسکوپی رحم

هیستروسکوپی رحم

هیستروسکوپی رحم گونه ای از اعمال جراحی است که طی آن پزشک توانایی مشاهده داخل رحم را خواهد داشت.  هیستروسکوپی می تواند برای تشخیص یا انجام جراحی اعمال شود. معمولا این عمل به منظور شناسایی علل خونریزی های غیر طبیعی و مشکلات دیواره رحم انجام می گیرد. در این عمل دستگاه هیستروسکوپی شامل یک لوله باریک و دوربین و چراغ ، از راه واژن رد شده و از دهانه رحم به داخل آن می رود در نتیجه این روش نیازی به برش و جراحت ندارد. گاهی ممکن است حین هیستروسکوپی، انجام عمل لاپاراسکوپی هم لازم باشد تا داخل لگن به کمک یک لوله مجهز به دوربین مشاهده و بررسی شود.

برای انجام هیستروسکوپی می توان طبق نظر متخصص زنان و تجویز وی از بی حسی موضعی، بی حسی منطقه ای و یا بیهوشی عمومی بهره گرفت. این انتخاب ها به نواحی مورد عمل و علت جراحی بستگی دارد.

 

کاربرد هیستروسکوپی در اعمال جراحی:

در روش هیستروسکوپی تشخیصی، پزشک علل بروز خونریزی های غیر طبیعی چون ” فیبروم ، افزایش ضخامت اندومتر، پولیپ و …. ” را تشخیص می دهد . در برخی مواقع پیش از انجام اعمالی مانند کورتاژ بررسی دقیق صورت گرفته و دلایل خونریزی شناسایی می شوند. گاهی هم عمل هیستروسکوپی رحم به منظور انجام جراحی های حذف پولیپ های رحم، رفع فیبروم رحم، باز نمودن چسبندگی های داخل رحم، اصلاح سپتوم یا دیواره رحمی صورت می گیرد لازم به ذکر است که دستور انجام این جراحی ها معمولا بعد از تشخیص با هیستروسکوپی تشخیصی صادر می گردد.

چگونه هیستروسکوپی انجام می شود؟

پیش از اقدام به عمل باید بی حسی لازمه انجام شده و ناحیه مورد جراحی به طور کامل ضد عفونی گردد.

سپس دهانه رحم با وسیله ای به نام بوژی گشاد می شود تا هیستروسکوپ از آن عبور کرده و وارد فضای داخلی رحم دیده شود همین طور مخزنی از مایع یا گاز به منظور باز نمودن درون رحم به هیستروسکوپ متصل می گردد به این ترتیب پزشک می تواند راه های ورودی رحم و فضای داخلی آن را بررسی کرده و چنانچه لازم به انجام  عمل جراحی بود، وسایل مخصوص جراحی از آن راه وارد و مراحل بعدی پیش برده می شوند.

 هیستروسکوپی

مزایای هیستروسکوپی 

  • بی نیاز شدن پزشک از ایجاد برش و جراحت در اکثر مواقع
  • کم شدن مدت زمان بستری بیمار
  • درد کمتر پس از عمل و بی نیازی بیمار از مصرف مسکن
  •   کاهش دوره نقاهت و بهبودی
  • جلوگیری از هیسترکتومی یا همان برداشت رحم

 

بعد از جراحی هیستروسکوپی

در صورتی که عمل شما با بی حسی نخاعی و یا عمومی همراه بوده توصیه می شود ساعاتی را در بیمارستان و تحت نظر بمانید.

ممکن است به مدت 1 تا 2 روز بعد از عمل دردهای زیر شکمی و خونریزی های واژینال داشته باشید.

اگر حین انجام هیستروسکوپی از گاز استفاده شده باشد، احساس درد شانه و گاهی بی حالی طبیعی است. مواردی که توصیه می شود حتما به پزشک مراجعه کنید:

  • احساس درد زیاد در ناحیه شکم
  • وقوع تب
  • خونریزی زیاد و ترشحات غیر عادی واژن

با تشکر مدیریت سایت دکتر مژگان بیک زاده، جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − شش =

مطالب مرتبط