دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
نشانه های ناباروری در زنان

نشانه های ناباروری در زنان

نشانه های ناباروری در زنان متفاوت است. همانطور که شرایط باروری و یا قاعدگی برای هر خانم متفاوت می باشد، این موضوع نیز همینطور است. نشانه های آن نیز بر اساس قاعدگی، نوع آن و میزان هورمون ها یا ذخیره تخمدان مورد بررسی قرار می گیرد. در این مطلب می خواهیم با بهره گیری از تجربیات خانم دکتر مژگان بیک زاده شما را در این زمینه راهنمایی کنیم. دکتر مژگان بیک زاده بهترین متخصص زنان تهران است.

نشانه های ناباروری

بررسی نشانه های ناباروری در زنان

پریودی های نامنظم یا پریود نشدن

یکی از نشانه های ناباروری قاعدگی نامنظم است. غدد هیپوتالاموس در مغز می بایست با تخمدان ها هماهنگ عمل کنند تا چرخه پریودی منظم باشد. وقتی این اتفاق نمی افتد، یعنی یک مشکل اساسی و عدم تعادل در هورمون ها رخ داده است. همچنین می بایست به موقع توسط پزشک متخصص زنان درمان شود.

پریودی های دردناک

حدود ۵ تا ۱۰درصد از زنان نابارور قاعدگی دردناک همراه با خونریزی شدید دارند. این عارضه ممکن است به دنبال خود فیبروم رحمی به وجود آورد. کیست تخمدان بیماری است که معمولاً با ناباروری همراه است.

وجود موهای زائد بر روی صورت و بدن

یکی از نشانه های نازایی در زنان رشد موهای زائد و ناخواسته بر روی بدن است. البته در اکثر موارد این مشکل مربوط به تغییرات هورمونی است و الزماً از علائم نازایی نیست. البته ممکن است نشان از ابتلا به سندروم پلی کیستیک تخمدان نیز باشد. این سندروم باعث می شود تخمدان بیش از حد معمول هورمون بسازد و ارتباط بین مغز و تخمدان بهم بخورد.

چاقی و افزایش وزن

در ۵ درصد از علائم ناباروری زنان می تواند ناشی از افزایش وزن باشد. البته اگر شما ورزشکار حرفه ای هستید یا بیش از حد ورزش می کنید، ممکن است دچار قاعدگی نامنظم شوید. این موضوع می تواند بر روی کیفیت بارداری شما تأثیرگذار باشد.

خشک شدن واژن

یکی از علائم نازایی مربوط به خشکی واژن است. این عارضه معمولاً به علت کمبود استروژن می باشد و ممکن است نشانه یائسگی زودرس هم باشد. در صورت عدم درمان به موقع می تواند موجب نازایی شود.

نازک شدن و ریزش مو

از دیگر نشانه های ناباروری در زنان ریزش مو است. این مشکل ممکن است به دلیل اختلال در عملکرد تیروئید باشد و تخمک گذاری را تحت تأثیر قرار دهد. طبق تحقیقات صورت گرفته، ۲ الی ۳ درصد زنان مبتلا به ناباروری مشکل اختلال در تیروئید دارند.

کلام پایانی

نشانه های ناباروری از خانمی به خانم دیگر متفاوت است. خانم ها نمی تواند بر اساس علائم نازایی در یک خانم دیگر، در این مورد برای خود تشخیص صادر کنند. در این مطلب هر آنچه می توانست به شما در این زمینه کمک کند را بیان کردیم. در صورتی که سوالات و یا ابهامات بیشتری در این زمینه دارید می توانید آن را در انتهای این مقاله با ما در میان بگذارید. به بخش دیدگاه ها بروید و سوال خود را ثبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =

مطالب مرتبط