دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
مراحل-زایمان-سزارین

مراحل زایمان سزارین با تصویر

مراحل زایمان سزارین با تصویر

آیا به دلیل عدم اطلاعات کافی توانایی انتخاب نحوه زایمان را ندارید؟

آیا تا به حال به مراحل انجام زایمان سزارین فکر کرده اید؟

قطعاً سوالاتی در این مورد ذهن شما را به خود مشغول کرده است. با ما در این مقاله به منظور آشنایی با مراحل زایمان سزارین همراه باشید.

مراحل-زایمان-سزارین
مراحل-زایمان-سزارین

یکی از متداول ترین و پرطرفدارترین انواع زایمان، زایمان سزارین می باشد. در این عمل با ایجاد برشی افقی یا عمودی، نوزاد از شکم مادر بیرون آورده می شود. نحوه برش شکم مادر بسته به تصمیم متخصص زنان و زایمان و وضعیت قرار گری جنین متفاوت می باشد. در ذیل به مراحل زایمان سزارین با کمک تصویر می پردازیم:

برای تصمیم گیری در مرود نحوه زایمان بهتر است با جراح متخصص زنان و زایمان مشورت نموده و سطح مطالعات خود را در این زمینه بالا ببرید. دکتر مژگان بیک زاده متخصص زنان و زایمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها پرداخته و با آخرین دانش روز دنیا اقدام به درمان می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۸۶۰۴۶۳۲۹ – ۰۲۱۴۴۴۲۷۳۶۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

  • مرحله اول: جلسه مشاوره با پزشک متخصص زنان و زایمان

تصمیم گیری جهت انجام زایمان طبیعی یا سزارین برای بیش تر مادران دشوار می باشد. ممکن است این تصمیم به صورت اورژانسی و در شرایطی که مادر قادر به انجام زایمان طبیعی نباشد توسط پزشک متخصص گرفته شود. ولی در شرایط عادی تصمیم هر چه باشد، می بایست پیش از انجام آن برنامه ریزی مناسب صورت پذیرد.

  • مرحله دوم: شروع عمل سزارین

پس از آنکه شما مقدار مناسبی از ماده بیهوشی را توسط پزشک متخصص دریافت کردید، عمل سزارین شروع می شود. بیهوشی در زایمان سزارین می تواند اپیدورال یا کامل باشد. برای اثر کردن بیهوشی معمولاً ۳۰-۲۰ دقیقه صبر می کنند. زمانیکه بیهوشی اثر کرد، پزشکان متخصص و پرستاران در بالای سر شما حاضر می شوند.

  • مرحله سوم: برش شکم
برش-شکم-در-زایمان-سزارین
برش-شکم-در-زایمان-سزارین

پیش از رسیدن به جنین، جراح متخصص زنان و زایمان می بایست لایه های شکم مادر را باز نماید. از زمانیکه برش شروع می شود تا زمان تولد نوزاد به طور معمول ۱۰-۵ دقیقه به طول می انجامد. وی از ابزار مخصوصی برای باز نگه داشتن لایه های شکم استفاده می نماید.

  • مرحله چهارم: ساکشن کردن مایع آمنیوتیک

وقتی جراح به جنین می رسد، در صورتیکه تحت بیهوشی کامل نباشید احتمالاً صدای ساکشن کردن را می شنوید. زمانیکه کیسه آب پاره می شود، به منظور دسترسی بهتر جراح مایع آمنیوتیک به بیرون ساکشن می شود.

  • مرحله پنجم: خارج کردن سر نوزاد

زمانیکه مادر آماده زایمان می شود، در شرایط نرمال سر جنین به طرف پایین می چرخد و آماده خارج شدن از رحم می شود. زمانیکه سر نوزاد به بیرون کشیده می شود، جراح متخصص زنان و زایمان بینی و دهان وی را از موادی که در مجاری تنفسی قرار دارند به وسیله ساکشن تمییز می کند. در زایمان سزارین، نوزاد بیش از زایمان طبیعی برای بیرون آمدن از کیسه آب احتیاج به کمک دارد.

  • مرحله ششم: خارج کردن بدن نوزاد
خارج-کردن-بدن-نوزاد-در-سزارین
خارج-کردن-بدن-نوزاد-در-سزارین

لحظه ای که ماهها یا شاید سال ها در انتظارش بودید فرا رسیده است. با بیرون کشیدن کامل نوزاد، کودک شما پا به دنیا می گذارد. شما می بایست به منظور قرار گرفتن تحت نظارت بیش تر، زمانی در اتاق ریکاوری منتظر بمانید. اگر تحت بیهوشی کامل نباشید می توانید پیش از رفتن به اتاق ریکاوری فرزند خود را در آغوش بگیرید.

  • مرحله هفتم: مراقبت از بخیه زایمان سزارین

پس از خارج کردن جنین و جفت از شکم مادر، جراح متخصص زنان و زایمان اقدام به بخیه زدن ناحیه برش خورده می نماید و سپس بانداژ مخصوصی بر روی آن قرار می دهد. مراقبت از زخم زایمان می بایست حداقل تا یک ساعت پس از جراحی توسط پرستار بخش صورت پذیرد. زیرا امکان خونریزی از بخیه وجود دارد.

نتیجه گیری

برای تصمیم گیری در مرود نحوه زایمان بهتر است با جراح متخصص زنان و زایمان مشورت نموده و سطح معلومات خود را در این زمینه بالا ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =

مطالب مرتبط