دکتر مژگان بیک زاده
لابیاپلاستی

هر آنچه در مورد لابیاپلاستی باید بدانید…

یکی از جراحی زیبایی زنان لابیاپلاستی (labiaplasty) می باشد. لابیاپلاستی، روشی برای زیباسازی دستگاه تناسلی خانم ها به شمار می آید. شکل بیرونی واژن بانوان از سه قسمت کلی تشکیل شده است : لابیای مینور، لابیای ماژور و کلیتوریس. به لبه های کوچک واژن که در بخش داخلی تر ناحیه تناسلی بانوان قرار دارد، لابیای مینور گفته می شود. به لبه های بزرگتر واژن که در قسمت بیرونی ناحیه تناسلی قرار دارد نیز لابیا ماژور گفته می شود. بانوانی که از ظاهر واژن خود به خصوص لابیا ها رنج می برند این روش مناسب ترین گزینه برای درمان می باشد. در این مقاله قصد داریم در خصوص اینکه لابیاپلاستی چیست و چگونه انجام می شود و همچنین کاربرد، مزایا، هزینه و عوارض مطالب مفیدی را ارائه دهیم. چنانچه قصد انجام لابیاپلاستی را دارید یا اینکه می خواهید در این زمینه اطلاعات جامعی به دست آورید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید…

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی، به عمل زیبایی گفته می شود که در آن جراح زنان، اقدام به زیباسازی ظاهر و فرم ظاهر لابیاها می کند. این عمل، به معنای کوچک کردن قسمتی از ناحیه تناسلی می باشد. دختران بعد از سن بلوغ دچار افزایش اندازه لابیاها می شوند که تعداد زیادی افراد چه در سن بلوغ و چه بعد از سن بلوغ از این ظاهر ناراضی هستند و این عمل می تواند بدون آنکه آسیبی به پرده بکارت، لابیا ها را کوچک کنند. امروزه لابیاپلاستی یکی از پرطرفدارترین عمل های زیبایی در بین خانم ها است. استاندارد خاصی برای اندازه لابیاها و زیبایی ناحیه تناسلی وجود ندارد زیرا فرم لابیاها در ناحیه تناسلی هر فرد متفاوت است، ولی در برخی اوقات لابیاها به طور غیر طبیعی و بیش از حد معمول بزرگ و نامتقارن می شوند که همراه با چین و چروک و تیره رنگ می باشند و این مسئله سبب می شود که از نظر زیبایی ظاهری، بهداشت و حتی مسائل جنسی برای فرد ایجاد مشکل شود. همچنین این عوامل می تواند منجر به بروز عفونت واژن از جمله عفونت های متعدد قارچی و روابط جنسی دردناک شود. معمولا افرادی که با این گونه مشکلات مواجه هستند با پوشیدن لباس های تنگ اذیت می شوند. تمامی این عوامل موجب می شود تا فرد جهت انجام عمل جراحی لابیاپلاستی به جراح زیبایی زنان مراجعه نماید.

لابیاپلاستی، نوعی عمل جراحی است که بر روی لبه های آلت تناسلی و به صورت سرپایی در مطب انجام می شود. این روش با بی حسی موضعی و کاملا بدون درد انجام می شود .دکتر بیک زاده از آنجایی که بیشتر مراحل جراحی را با لیزر به جای چاقو انجام می دهند، میزان خونریزی به صورت فاحش کمتر است و سرعت التیام زخم هم به مراتب بیشتر خواهد بود.

مزایای عمل لابیاپلاستی

بدلیل اینکه در برخی افراد لابیاها بسیار بزرگ هستند و سبب مرطوب شدن و عدم دفع به موقع ترشحات طبیعی در آن ناحیه می شود، یک محیط مناسب گرم و مرطوب برای رشد یکسری قارچ ها ایجاد می کنند که خود قارچ ها باعث خارش مکرر می شود و همین خارش سبب تیرگی ناحیه خارجی ژنیتال و همین طور التهاب بیشتر در آن ناحیه می شود و این سیکل معیوب به طور دائم تکرار می شود. بزرگ بودن لابیاها، سبب نارضایتی بانوان از ظاهر اندام تناسلی، بهداشتی و جنسی می شود زیرا لابیاها بیش از اندازه بزرگ یا غیر متقارن هستند و مشکلاتی زیادی را برای فرد به وجود می آورد.

لابیاپلاستی علاوه بر مقاصد زیبایی که در واقع اولین هدف است می تواند این مشکل را برطرف کند و یک مشکل دیگر که برخی از خانم ها دارند به دلیل آن پوسته اضافی یا پود کلیتوریسم باعث می شود در واقع ارگاسم های تاخیری داشته باشند که با لابیاپلاستی می توان این مشکل را بر طرف کرد.

از مزایای عمل لابیاپلاستی می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • افزایش اعتماد به نفس
 • زیباسازی ناحیه تناسلی
 • افزایش میل جنسی
 • برطرف شدن مشکلات زناشویی
 • دوران ریکاوری و بهبودی سریع
 • در عمل لابیاپلاستی، بیمار درد بسیار کمی را احساس می کند.
 • بیمار 48 ساعت پس از عمل لابیاپلاستی می تواند فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرد.
 • افزایش رضایت جنسی در زمان مقاربت جنسی
 • عدم نیاز به بخیه
لابیاپلاستی

کاربردهای لابیاپلاستی

در قسمت ناحیه تناسلی خارجی خانم ها لابیا ماژور وجود دارد رویش مو در آن قسمت انجام می شود و در بین لابیاماژور، لبه های داخلی واژن یا لابیامینور قرار دارد که رنگ آن ها تیره تر و چروک تر است و گاها شکل خاصی دارد و بیرون زده است.

در خانم هایی که این مشکلات را دارند، هنگام پوشیدن لباس های تنگ و انجام ورزش ها و فعالیت های خاص باعث آزردگی، سایش و بروز ناراحتی در آن ها می شود که با لابیاپلاستی می توان آن ها را کوچک کرد، شکل آن را تغییر داد و قسمت های تیره را کاملا برطرف کرد. قسمت بالایی واژن که کلیتوریس نام دارد، اگر شکل بد فرم و چین های اضافی داشته باشد با جراحی می تواند برطرف شود و یک شکل نرمال و طبیعی به خود بگیرد. با لابیاپلاستی می توان مشکلات ذیل را برطرف کرد:

 • رفع بدفرمی و چروک لابیاها
 • ایجاد تقارن در لبه های واژن
 • زیباسازی دستگاه تناسلی
 • رفع افتادگی لابیاها
 • حدود کردن تحریکات کلیتوریس

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای انجام لابیاپلاستی هستند؟

 • بانوانی که هنگام مقاربت جنسی به دلیل داشتن لابیاهای بزرگ با درد زیادی مواجه می شوند.
 • بانوانی که سابقه زایمان های متعدد داشته اند و فرم و شکل واژن آنها از حالت ایده آل خارج شده است.
 • بانوانی که لبه های واژن بیش از اندازه بزرگی دارند و اندازه آن ها غیر طبیعی می باشد.

انواع روش های لابیاپلاستی

برای انجام لابیاپلاستی به دو روش انجام می شود. دستگاه های مختلفی مثل لیزر، ساب سرجری و کلدنایت به کمک جراح می آید و نکته اساسی این است که ظرافت و سلیقه جراح است که تاثیر زیادی در نتیجه رضایت بخش عمل لابیاپلاستی دارد. در کنار لابیاپلاستی و همزمان با آن می توان در مورد زیبایی دیگر نظیر: برداشتن چربی اضافه، تزریق چربی به لبه ماژول جهت روشن سازی و تنگ کردن واژن انجام دهیم.

 • لابیاپلاستی با لیزر جدیدترین نوع لابیاپلاستی است که از طریق لیزر مونالیزا تاچ انجام می شود. در این روش بخیه زده نمی شود. یک روش بدون درد و خونریزی می باشد و برش جراحی بسیار صاف و زیبایی را ایجاد می کند.
 • لابیاپلاستی به روش جراحی با چاقو است که با صلاحدید پزشک متخصص زنان و زایمان مناسب بعضی از بیماران است.
هزینه-عمل-لابیاپلاستی

عوارض لابیاپلاستی

لابیاپلاستی، در واقع یک جراحی مینور است و عوارض خاصی ندارد و اگر شرایط بیمار قبل از جراحی شرایط مناسب و مساعدی باشد و بیماری خاصی نداشته باشد و جراحی ظریف و با دقت انجام شود، برای بیمار عارضه خاصی ایجاد نخواهد کرد. از عوارض لابیاپلاستی، می توان به ورم یا درد در موضع جراحی اشاره کرد که بعد از 3 روز تا یک هفته رفع می شود و جای هیچ گونه نگرانی نیست. یکسری موارد بهداشتی و دستورالعمل است که پزشک به بیمار توضیح می دهد و با رعایت آن بیمار به هیچ عارضه ای مبتلا نمی شوند.

هزینه عمل لابیاپلاستی

با توجه به اینکه لابیاپلاستی هم در بیمارستان و هم در مطب انجام می شود، طبیعتا هزینه جراحی آن به عوامل مختلفی مانند جراح، محل انجام جراحی، نوع بیهوشی و شرایط بیمار بستگی دارد. برای اطلاع از هزینه لابیاپلاستی یا عمل های جراحی زیبایی واژن مانند واژینوپلاستی، به بهترین جراح واژینوپلاستی در تهران مراجعه نمایید.

سن مناسب برای جراحی لابیاپلاستی

بعد از بلوغ در دختران به دلیل افزایش هورمون های جنسی رنگ لابیاها تیره می شود و سایز آن ها تغییر می کند و بزرگتر می شود.بنابراین چنانچه شما تقاضای جراحی لابیاپلاستی را دارید، بهتر بعد از سن هجده سالگی این عمل را انجام دهید. زیرا بایستی رشد نهایی لابیاها صورت بگیرد و فرم آن مشخص شود و بعد از آن جراحی انجام شود.

تاثیر لابیاپلاستی در رابطه جنسی

لابیاپلاستی، آسیبی به رابطه جنسی نمی رساند بلکه با برداشتن پوست اضافه اطراف کلیتوریس سبب افزایش میل جنسی و بهبود کیفیت رابطه جنسی می شود. همچنین لابیاپلاستی با ایجاد ظاهری زیبا در ناحیه تناسلی بانوان، باعث افزایش حس رضایتمندی و تحریک بالا در آن ها می شود.

آیا در زمان بارداری می توان لابیاپلاستی انجام داد؟

بخاطر اینکه در زمان بارداری به خصوص در زایمان سزارین و طبیعی، لگن بسیار پرخون است بهتر هیچ عمل لگنی دیگری انجام نشود. بخاطر اینکه خون رسانی لگن و ورم بافت بالا است. شکل ظاهری بهم خورده و درد بافت زیادی بیمار دارد. همین طور ترمیم و التیام دچار مشکل می شود. بنابراین بهترین زمان برای انجام این عمل ها چهل روز تا شش ماه بعد از اتمام زایمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =

مطالب مرتبط