دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
عوامل موثر بر ناباروری1

عوامل موثر بر ناباروری چیست؟

عوامل موثر بر ناباروری چیست؟ از هر شش زوجی که تصمیم به باردار شدن می گیرند، حداقل یک زوج مشکل ناباروری دارند. ناباروری یا نازایی یکی از مشکلاتی است که کمتر کسی را درگیر می کند. البته در چند سال گذشته این مشکل شایع تر شده و دلیل آن را نمی توان به طور قطع بیان کرد. در این بین فاکتورهای تأثیرگذار در ناباروری زوجین قابل پیشگیری بوده و حتی با روشهای نوینی قابل درمان هستند. اینجا می خواهیم به شما در شناخت عوامل موثر بر نازایی از زبان دکتر بیک زاده کمک کنیم. دکتر مژگان بیک زاده بهترین متخصص زنان تهران است.

عوامل موثر بر ناباروری

شناخت عوامل موثر بر ناباروری

ناباروری می تواند ناشی از مشکل یکی از زوجین یا هر دوی آنها باشد. به طور حتم اطلاع از علت ناباروری در زوجین می تواند تأثیر زیادی در روند درمان آنها بگذارد. در این بخش از مقاله می خواهیم هر یک از عوامل موثر بر نازایی را بررسی کنیم.

تغییرات هورمونی

مشکلات هورمونی یکی از شایع ترین عوامل موثر بر ناباروری می باشد. در چنین شرایطی روند تخمک گذاری به شدت به فعل و انفعالات هورمون های بدن وابسته است. هر گونه اختلال در این روند می تواند موجب مشکل در تخمک گذاری شود.

عملکرد تخمدان

تنبلی تخمدان یا همان PCO که در بین زنان بسیار شایع می باشد، از دیگر عوامل موثر بر ناباروری زنان است. تنبلی تخمدان سبب اختلالات قاعدگی، پرمویی، عدم تخمک گذاری و ناباروری می شود. PCO عارضه ای است که در آن تعادل هورمون های زنانه بر هم خورده و هورمون های مردانه نظیر تستسترون بیشتر ترشح می شوند.

مشکلات غدد

در صورتی که غده هیپوفیز به درستی کار نکند، می تواند سبب اختلال در چرخه تخمک گذاری شود. مسئولیت غده هیپوفیز شامل تولید و ترشح FSH و LH می باشد. اگر این دو هورمون به مقدار کم یا زیاد ترشح شوند، تخمدان قادر به تخمک گذاری نخواهد بود.

جهت اطمینان از باروری و یا ناباروری خود می توانید به مطب دکتر مژگان بیک زاده مراجعه کنید. دکتر مژگان بیک زاده بهترین متخصص زنان در تهران است که تجربه ای بالغ بر ۲۰ سال در زمینه تشخیص مشکلات باروری دارد. برای مراجعه به پزشک با شماره زیر تماس حاصل فرمایید.

دیگر عوامل موثر بر ناباروری

اضافه وزن وچاقی بیش از حد
مصرف سیگار، مواد مخدر و الکل
ناباروری های ارثی
مصرف داروهای شیمیایی و قرار گرفتن در محیط های آلوده
نقص عضو و ابتلا به بیماری هایی که به نازایی ختم می شوند.

شناخت چالش های درمان بعد از شناخت عوامل موثر بر ناباروری

حال که با عوامل موثر بر ناباروری آشنا شدید، بد نیست با چالش های درمان آن نیز آشنا شوید. در این بخش از مطلب به هر یک از این چالش ها اشاره ای خواهیم داشت.

استرس و اضطراب تأثیر بسزایی برد روند درمانی شما دارد. به گونه ای که با افزایش تنش و اضطراب شانس باروری به شدت پایین آمده و احتمال سقط جنین وجود خواهد داشت.

نداشتن برنامه مشخص برای زمان بارداری و همکاری نکردن هر یک از زوجین نیز می تواند عامل دیگری در کندی روند درمان ناباروری باشد. در صورتی که پس از یک سال تلاش پیاپی و استفاده نکردن از روش های جلوگیری، زوجین به نتیجه مطلوب نرسیدند، می بایست هر دو مورد معاینات پزشکی قرار گیرند.

توجه داشته باشید مراجعه به پزشک متخصص می تواند تأثیر بسزایی در روند درمانی شما داشته باشد. تشخیص درست و به موقع مخصوصاً زمانی که خانم در سن بالا برای بارداری اقدام می کند بسیار مهم است. زیرا با افزایش سن زوجین احتمال نازایی به شدت افزایش می یابد.

انتخاب روش مناسب درمانی می تواند تا حد زیادی درمان ناباروری را جلو بیاندازد.

کلام پایانی

عوامل موثر بر ناباروری و نازایی متعدد هستند و هر یک از آنها به گونه ای متفاوت روی ناباروری تاثیر می گذارند. در این مطلب به هر یک از این عوامل اشاره کردیم. علاوه بر اینکه اشاره ای به عوامل دیگر که روی نازایی تاثیر می گذارند داشتیم. اگر در این مورد سوالاتی دارید، می توانید در انتهای این مقاله و در بخش دیدگاه ها آنها را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + یک =

مطالب مرتبط