دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.

علت عقب افتادگی و نامنظمی دوره پریود

علت عقب افتادگی و نامنظمی دوره پریود

برای بسیاری از خانم ها اتفاق افتاده است که دوران قاعدگی آنها به تعویق بیوفتد و این موضوع سبب استرس و نگرانی در آنها گردد، به طورمعمول اولین شک به باردار بودن خواهد رفت. اما باید بدانید دلایل مهمی وجود دارد که باعث عقب افتادن پریود می شود.برای دانستن دلایل به تاخیر افتادن پریود در این مقاله با ما همراه باشید.

قاعده گی یکی از مراحل بلوغ در خانم ها می باشد ضمن اینکه فواید زیادی برای سلامتی بدن هر خانم دارد. همه خانم ها نزدیک شدن به پریود خود را می توانند حس نمایند. به طورمثال با نزدیک شدن به زمان پریود، دچار گرفتگی و درد در ناحیه شکم می شوند، تغییرات خلقی پیدا می کنند و..

یکی از نشانه های بارداری در زنان، عقب افتادن و نامنظم بودن پریود می باشد اما همیشه علت نامنظم شدن پریود، بارداری نمی باشد .دلایل دیگری نیز دارد. بطور مثال یک از دلایل عقب افتادن پریود ممکن است بر اثر غلظت خون باشد.

علت عقب افتادگی و نامنظمی دوره پریود

پریود منظم

ابتدا به بررسی یک دوره پریود منظم می پردازیم تا به نامنظم بودن پریود هم برسیم.

پریود منظم دارای یک دوره ۲۱ تا ۳۵ روزه می باشد یعنی محاسبه فاصله اولین پریود در ماه تا مشاهده اولین پریود در ماه بعد.شدت و مدت زمان پریود در هر خانمی متفاوت است وبین ۲ تا ۸ روزمتغیر می باشد.

یکی از نکته های مهم و بهداشتی که حتما باید رعایت شود، تعویض کردن پد بهداشتی یا تامپون،در هر ۱ تا ۲ ساعت درروز می باشد. تا از بروز انواع آلودگی و عفونت در واژن جلوگیری شود.

عقب یا جلو افتادن پریود شرایطی معمولی است که هر خانمی تجربه  کرده است و جای نگرانی وجود ندارد، اما  گاهی اوقات این شرایط به حالت غیر معمول تبدیل می شود و بطور مدام  ودر بازه زمانی طولانی تکرار می شود.در این موارد توصیه می شود جهت معاینه و بررسی حتما به یک متخصص زنان خوب مراجعه نمایید.

دکتر بیک زاده متخصص زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۸۶۰۴۶۳۲۹ – ۰۲۱۴۴۴۲۷۳۶۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

از جمله مشکلات غیرمعمول در دوره پریود

  • لکه بینی در بین دوسیکل
  • مشاهده علائمی مانند احساس خستگی زیاد و یا تهوع وسرگیجه
  • مشاهده خونریزی های شدید وغیر طبیعی
  • قاعده گی که بیشتراز۸ یا ۱۰ روز طول بکشد.

۶ دلیل مهم در عقب افتادن پریود

  1. استرس و اضطراب

استرس و اضطراب یکی از دلایل اصلی بهم ریختن سیستم داخلی بدن و تعادل هورمون ها می باشد که در نهایت باعث مختل کردن روند عادی سیکل پریود خواهد شد.

  1. مصرف قرص های کنترل بارداری

مصرف این قبیل قرص ها موجب منظم شدن سیکل پریود می گردد اما وقتی به یکباره مصرف دارو مربوطه متوقف می شود سیستم داخلی بدن بهم می ریزد،در این مواقع تخمدان ها باید به روال طبیعی خود برگردند وتا زمانی که تخمدان ها به روال عادی عادت کنند، دوره سیکل بهم ریخته و پریود مدتی عقب خواهد افتاد.

  1. تنبلی تخمدان

یکی از شایع ترین دلایلی عقب افتادن ونا منظمی پریود تنبلی تخمدان می باشد،که به اصطلاح پزشکی سندرم تخمدان پلی‌کیستیک یا PCOS گفته می‌شود که موجب می شود حتی تا چند ماه بصورت چند ماه متوالی هیچگونه خونریزی مشاهده نشود.

  1. تیروئید ودیابت

بیماری هایی چون دیابت و تیروئید  وداروهای مربوط به کنترل این نوع بیماری ها نیز موجب تاخیر در سیکل پریود می شوند.وگاهی باعث مختل کردن تخمک گذاری در خانم ها می گردد.در این مواقع حتما برای بررسی به پزش مراجعه شود که ممکن است به آزمایش‌های بیشتری برای تعیین علت این امر،تجویز نماید.

  1. غده هیپوفیز

گاهی اوقات غده هیپوفیز مقدار بیش از حد پرولاکتین ترشح می‌کند که موجب تاخیر در پریود می‌شود. خانم هایی که دچار تاری دید، سر درد هستند یا ترشحاتی از سینه آنها حتی در زمان هایی که شیردهی ندارند، می شوند ، اختلالاتی در سیکل پریود خود نیز مشاهده می نمایند که بهتر است حتما به  پزشک متخصص مراجعه نمایند.

  1. سرطان رحم

سرطان رحم یکی از بیماران شایع در بین خانم ها می باشد که در سن ۴۵-۷۴ سال  هستند ودردوران یائسگی به سرمی بردند. با اینکه تخمک گذاری دراین افراد متوقف گردیده است اما خونریزی هایی و حتی لکه بینی هایی در خود مشاهده می نمایند.این خونریزی های نامنظم نشان از سرطان رحم دارد و خانم ها باید آن را بسیار جدی بگیرند و حتما تحت نظارت پزشک متخصص قرار بگیرند تا بتوان این بیماری را کنترل و درمان کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 3 =

مطالب مرتبط