دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
عفونت های دستگاه ادراری

عفونت های دستگاه ادراری

عفونت های دستگاه ادراری

عفونت های مجاری ادراری جز شایعترین عفونت ها محسوب می شود و علل بروز این بیماری به واسطه باکتری ها می باشد . تمامی افراد در معرض این بیماری قرار دارند و در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد .

عفونت های دستگاه ادراری
عفونت های دستگاه ادراری

مجاری ادرار چیست ؟

مجاری ادراری لقاحی گفته می شود که ادرار به واسطه آن از بدن خارج می شود . ادرار در کلیه تولید می شود و سپس از طریق لوله های باریکی در مثانه ذخیره شده در این زمان فرد احساس تخیله ادرار پیدا می کند و ادرار از طریق مجاری پیشابراه تخیله می گردد .

عفونت ادراری چیست ؟

عفونت دستگاه ادراری به دلیل ورود باکتری به داخل مثانه به وجود می آید . مجاری پیشابراه در زنان نسبت به مردان کوتاه تر است و به این دلیل عفونت ادراری در زنان شایع تر است . شایع ترین عفونت ادراری عفونت مثانه است که به آن التهاب مثانه و یا سیستیت می گویند.

انواع عفونتهای دستگاه ادراری

  • سیستیت حاد

در زنان دچار سیستیت حاد، معمولا بروز ناگهانی علائم شدید و متعدد دستگاه ادراری نظیر سوزش ادرار، تکرر ادرار و فوریت در دفع ادرار به همراه درد سوپرا پوبیک یا کمر درد، رخ می دهد . تندرنس سوپرا پوبیک ممکن است در معاینه فیزیکی وجود داشته باشد .

آنالیز ادرار، پیوری و گاهی هماتوری را آشکار می سازد .

ریسک فاکتورهای ابتلا به سیستیت عبارتند از: مقاربت، استفاده از دیافراگم و اسپرمیسید، تاخیر در ادرار کردن پس از مقاربت و سابقه ی اخیر عفونت ادراری .

تشخیص سیستیت حاد

E.Coli شایعترین پاتوژن جداشده از ادرار زنان جوان سیستیت حاد می باشد و در هشتاد درصد موارد وجود دارد . استافیلوکوک ساپروفیتیکوس در ۵ – ۱۵ درصد دیگر از بیماران دچار سیستیت، یافت می شود . پاتوفیزیولوژی سیستیت، کلونیزاسیون واژن و یورتوا با باکتریهای کلی فرم با منشاء رکتوم می باشد و به همین دلیل تاثیر داروی ضد میکروبی بر فلور واژینال، در ریشه کنی باکتریوری نقش مهمی دارد .

درمان سیستیت حاد

غلضت های زیاد تری متوپریم و فلوروکینولون ها در ترشحات واژنال می توانند E.Coli را ریشه کن سازند . اما فلور بی هوازی و میکروآئروفیل نرمال واژینال را مختصری تغییر می دهند . گزینه ای درمان تجربی سه روزه برای سیستیت بدون عارضه عبارتنداز: نیتروفورانتوئین یا فلوروکینولون . در بیماران دارای علائم تیپیک بیماری، بررسی مختصر آزمایشگاهی و متعاقب آن درمان تجربی توصیه می گردد .

در صورت کشف پیوری در بررسی میکروسکوپی یا تست استراز لکوسیتی، می توان تشخیص احتمالی سیستیت را مطرح نمود . انجام کشت ادرار ضروری نبوده و یک دوره ی کوتاه مدت درمان ضد میکروبی توصیه می شود . مگر در صورت باقی ماندن علائم یا عود، پیگیری با ویزیت یا کشت، ضرورتی ندارد .

 

دکتر مژگان بیک زاده متخصص زنان و زایمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۸۶۰۴۶۳۲۹ – ۰۲۱۴۴۴۲۷۳۶۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

 

  • سیستیت راجعه

حدود بیست درصد زنان که در دوره ی پره منوپوز دچار اولین اپیزود سیستیت شده اند، به عفونتهای راجعه مبتلا می شوند . بیش از نود درصد عودها، به وسیله ی عفونت مجدد اگروژن ایجاد می شود . سیستیت راجعه باید جهت رد احتمال وجود ارگانیسم های مقاوم، از طریق کشت تایید شود .

درمان با یکی از روشهای زیر صورت می گیرد:

  • پروفیلاکسی مداوم
  • پروفیلاکسی پس از مقاربت
  • شورع درمان به محض پی بردن به علائم بیماری
  • در زنان یائسه دچار عفونت های مجدد مکرر، هورمون تراپی یا کرم موضعی استروژن همراه با پروفیلاکسی ضد میکروبی، مفید می باشد .
  • یورتریت

در زنان دچار سوزش ادرار ناشی از یورتریتف علائم خفیف بوده و آهسته تر بروز می نمایند . این علائم ممکن است همراه با ترشح یا خونریزی واژینال غیرطبیعی مرتبط با سرویسیت همزمان، یا درد زیر شکم دیده شوند . همچنین بیمار ممکن است پارتنر جنسی جدید یافته باشد .

  • پیلونفریت حاد

طیف کلینیکی پیلونفریت حاد بدون عارضه، در زنان جوان از سپتی سمی گرم منفی تا بیماری مشابه سیستیت به همراه درد خفیف پهلو، متغیر می باشد . E.Coli عامل بیش از هشتاد درصد این موارد است . پیوری و باکتری های گرم منفی در بررسی میکروسکوپی نمونه ادرار مخلوط نشده دیده می شوند . در تمام زنان مشکوک به پیلونفریت، انجام کشت ادرار ضروری است .

در افراد بستری باید کشت خون نیز انجام گیرد . زیرا در ۱۵ – ۲۰ درصد موارد، نتیجه کشت، مثبت می باشد . در غیاب تهوع و استفراغ و بیماری شدید، می توان با اطمینان از درمان سرپایی خوراکی استفاده کرد .

برای کسب اطلاعات بیشتر به متخصص زنان خوب در غرب تهران مراجعه نمایید .

مطالب مرتبط با این مقاله:

عفونت های بارداری

عفونت ادراری در دوران حاملگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + ده =

مطالب مرتبط