دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
سرطان های تخمدان و لوله فالوپ

سرطان های تخمدان و لوله فالوپ

سرطان های تخمدان و لوله فالوپ

سرطان های ناشایع تخمدان شامل تومورهای سلول لیپوئیدی، سارکوم ها و کارسینوم های سلول کوچک هستند . در این مقاله قصد داریم به سرطان های تخمدان و لوله فالوپ و مطالبی نظیر ذیل بپردازیم .

  • سرطان تخمدان پیشرفته
  • اولین علامت سرطان تخمدان
  • آیا سرطان تخمدان کشنده است
  • علائم عود سرطان تخمدان
  • تشخیص سرطان تخمدان با سونوگرافی
  • متاستاز سرطان تخمدان
  • سرطان تخمدان در جوانان
  • درمان قطعی سرطان تخمدان
سرطان های تخمدان و لوله فالوپ
سرطان های تخمدان و لوله فالوپ

الف/ تومور سلول لیپوئیدی

این تومورها از بقایای قشر آدرنال بوده و سبب بروز صفات مردانه می شوند (ویریلیزم). گاهی با چاقی، هیپرتانسیون و عدم تحمل گلوکز همراه اند (بازتابی از ترشح کورتیکوستروئید). درمان آنها جراحی است .

در اغلب موارد تومور خوش خیم و با گرید پایین است اما در ۲۰% موارد هم تومور بزرگتر از ۸ سانتی متر و مهاجم دیده می شود .

ب/ سارکوم

در ۸۰% موارد زنان یائسه دیده می شوند . از نظر بیولوژیک مهاجم بوده و درمان موثری ندارد و بیمار در عرض ۲ سال می میرد کربوپلاتین و پاکلی تکسل یا ایفوسفامید و سیس پلاتین سبب پاسخ نسبی در این تومور می شود .

ج/ کارسینوم سلول کوچک

میانگین سن ابتلا در این تومور ۲۴ سالگی است . این تومور ها همیشه یکطرفه هستند .

در دو سوم موارد هیپرکلسمی پاراآندوکرین دیده می شود و مستلزم هیدراتاسیون، استفاده از دیورتیک، کلسی تونین و بیس فسفونات ها می باشد . درمان شامل جراحی و بعد شیمی درمانی بر پایه ی پلاتینوم و یا پرتودرمانی است .

تومورهای متاستاتیک

در ۶-۵ درصد موارد، تومور تخمدان در اثر متاستاز از سایر اعضاء (به طور شایع دستگاه ژنیتال، پستان و گوارش) ایجاد می شود . متاستاز از طریق گسترش مستقیم، انتشار خونی، لنفی و یا انتشار ترانس سلومیک رخ می دهد .

کارسینوم لوله فالوپ در ۱۳ درصد موارد به تخمدان ها متاستاز می دهد اما سرطان سرویکس در موارد نادر به تخمدان متاستاز می دهد . آدنوکارسینوم اندومتر در ۵ درصد موارد به طور مستقیم به تخمدان متاستاز می دهد . متاستاز سرطان پستان به تخمدان شایع است . تومور کروکنبرگ که  به طور اولیه در معده و یا کولون، پستان یا مجاری صفراوی قرار دارد، مسئول ۴۰-۳۰ درصد تومورهای متاستاز دهنده تخمدان است (شایع ترین تومور متاستاز دهنده). این تومور دارای سلول های پر از موسین شبیه نگین انگشتری است و معمولا دوطرفه می باشد . تومورهایی با منشاء کولون، روده کوچک و یا آپاندیس و همچنین ملانوم، لنفوم، لوسمی هم ممکن است به طور ثانویه تخمدان را گرفتار کنند .

سرطان لوله فالوپ

این سرطان مسئول ۳% درصد از کل بدخیمی های تناسلی است . از نظر ویژگی های بافت شناسی و سیر بالینی مشابه سرطان تخمدان است . لوله های فالوپ معمولا ثانویه به سرطان تخمدان، اندومتر، دستگاه گوارشی و یا پستان سرطانی می شوند .

تقریبا همه سرطان های لوله فالوپ منشاء اپیتالیال دارند . میانگین سن ابتلا به کارسینوم لوله ی فالوپ، ۶۰-۵۵ سالگی است .

در زنان مبتلا به جهش در ژن های BRCA1 و BRCA2 احتمال بروز کارسینوم لوله ی فالوپ افزایش می یابد .

تریاد کلاسیک علائم و نشانه های همراه با کارسینوم لوله ی فالوپ عبارتند از :

  • ترشح آبکی فراوان از واژن (hydropse tubae profluens) 2) درد لگن ۳) توده ی لگنی

شایع ترین علامت، ترشح یا خونریزی از واژن است . در ۶۰% موارد در معاینه توده لگنی دیده می شود و در بیماری پیشرفته آسیت وجود دارد .

کارسینوم لوله ی فالوپ مشابه با الگوی انتشار کارسینوم اپی تلیان تخمدان از طریق ریزش ترانس سلومیک سلول ها در حفره صفاق انتشار می یابد .

در ۸۰ درصد موارد بیماری پیشرفته، هنگام تشخیص، متاستاز ها محدود به حفره صفاق هستند . از آنجا که لوله ی فالوپ غنی از مجاری لنفاوی است، متاستاز به گره های لنفاوی لگنی و پاراآئورتی شایع است .

بر اساس این سیستم ۲۵-۲۰% از بیماران در مرحله اول، ۲۵-۲۰% از بیماران در مرحله دوم، ۵۰-۴۰% در مرحله سوم، ۱۰-۵ % در مرحله چهارم قرار دارند .

متاستازهای سطحی به کبد در مرحله سوم قرار می گیرند . در این مرحله گرچه تومور محدود به لگن حقیقی است اما از نظر هیستولوژیک، انتشار به روده کوچک و اومنتوم به اثبات رسیده است .

در صورت وجود افیوژن پلورال، جهت قرارگیری در مرحله چهارم باید تست سیتولوژیک مثبت باشد .

درگیری پارانشیم کبد معادل مرحله ی چهارم است .

بیشتر بیماران (۵۰-۴۰ درصد) در مرحله ی سوم مراجعه می کنند .

سرطان های ناشایع تخمدان شامل تومورهای سلول لیپوئیدی، سارکوم ها و کارسینوم های سلول کوچک هستند . دکتر بیک زاده متخصص زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۸۶۰۴۶۳۲۹ – ۰۲۱۴۴۴۲۷۳۶۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان سرطان های تخمدان و لوله ی فالوپ

درمان کارسینوم لوله ی فالوپ همانند درمان سرطان اپی تلیال تخمدان است . لاپاراتومی تجسمی جهت خارج سازی تومور اولیه، مرحله بندی و رزکشن متاستازها ضروری است . شیمی درمانی با تگزان و پلاتینیوم انجام می شود . جراحی شامل هیسترکتومی توتال شکمی و سالپنگواووفورکتومی دو طرفه است .

میزان بقا سرطان

میزان بقای ۵ ساله در مبتلایان به کارسینوم لوله ی فالوپ، ۴۰ درصد است . که بیشتر از میزان بقای مبتلایان به کارسینوم تخمدان است و بیانگر این واقعیت است که درصد بیشتری از مبتلایان به کارسینوم اپی تلیال لوله، در مراحل اولیه ی بیماری شناسایی می شوند . بقای ۵ ساله در مبتلایان به مرحله اول بیماری ، ۶۵ درصد در مرحله دوم، ۶۰-۵۰% بیماری  در مرحله سوم و در مرحله چهارم ۲۰-۱۰% است .

برای کسب اطلاعات بیشتر به متخصص زنان خوب در غرب تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر مژگان بیک زاده:

جراحی زیبایی واژن

لابیاپلاستی

لاپاراسکوپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =

مطالب مرتبط