دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
سرطان های تخمدان و لوله فالوپ

سرطان های تخمدان و لوله فالوپ

سرطان های تخمدان و لوله فالوپ

سرطان های ناشایع تخمدان شامل تومورهای سلول لیپوئیدی، سارکوم ها و کارسینوم های سلول کوچک هستند . در این مقاله قصد داریم به سرطان های تخمدان و لوله فالوپ و مطالبی نظیر ذیل بپردازیم .

  • سرطان تخمدان پیشرفته
  • اولین علامت سرطان تخمدان
  • آیا سرطان تخمدان کشنده است
  • علائم عود سرطان تخمدان
  • تشخیص سرطان تخمدان با سونوگرافی
  • متاستاز سرطان تخمدان
  • سرطان تخمدان در جوانان
  • درمان قطعی سرطان تخمدان
سرطان های تخمدان و لوله فالوپ
سرطان های تخمدان و لوله فالوپ

الف/ تومور سلول لیپوئیدی

این تومورها از بقایای قشر آدرنال بوده و سبب بروز صفات مردانه می شوند (ویریلیزم). گاهی با چاقی، هیپرتانسیون و عدم تحمل گلوکز همراه اند (بازتابی از ترشح کورتیکوستروئید). درمان آنها جراحی است .

در اغلب موارد تومور خوش خیم و با گرید پایین است اما در 20% موارد هم تومور بزرگتر از 8 سانتی متر و مهاجم دیده می شود .

ب/ سارکوم

در 80% موارد زنان یائسه دیده می شوند . از نظر بیولوژیک مهاجم بوده و درمان موثری ندارد و بیمار در عرض 2 سال می میرد کربوپلاتین و پاکلی تکسل یا ایفوسفامید و سیس پلاتین سبب پاسخ نسبی در این تومور می شود .

ج/ کارسینوم سلول کوچک

میانگین سن ابتلا در این تومور 24 سالگی است . این تومور ها همیشه یکطرفه هستند .

در دو سوم موارد هیپرکلسمی پاراآندوکرین دیده می شود و مستلزم هیدراتاسیون، استفاده از دیورتیک، کلسی تونین و بیس فسفونات ها می باشد . درمان شامل جراحی و بعد شیمی درمانی بر پایه ی پلاتینوم و یا پرتودرمانی است .

تومورهای متاستاتیک

در 6-5 درصد موارد، تومور تخمدان در اثر متاستاز از سایر اعضاء (به طور شایع دستگاه ژنیتال، پستان و گوارش) ایجاد می شود . متاستاز از طریق گسترش مستقیم، انتشار خونی، لنفی و یا انتشار ترانس سلومیک رخ می دهد .

کارسینوم لوله فالوپ در 13 درصد موارد به تخمدان ها متاستاز می دهد اما سرطان سرویکس در موارد نادر به تخمدان متاستاز می دهد . آدنوکارسینوم اندومتر در 5 درصد موارد به طور مستقیم به تخمدان متاستاز می دهد . متاستاز سرطان پستان به تخمدان شایع است . تومور کروکنبرگ که  به طور اولیه در معده و یا کولون، پستان یا مجاری صفراوی قرار دارد، مسئول 40-30 درصد تومورهای متاستاز دهنده تخمدان است (شایع ترین تومور متاستاز دهنده). این تومور دارای سلول های پر از موسین شبیه نگین انگشتری است و معمولا دوطرفه می باشد . تومورهایی با منشاء کولون، روده کوچک و یا آپاندیس و همچنین ملانوم، لنفوم، لوسمی هم ممکن است به طور ثانویه تخمدان را گرفتار کنند .

سرطان لوله فالوپ

این سرطان مسئول 3% درصد از کل بدخیمی های تناسلی است . از نظر ویژگی های بافت شناسی و سیر بالینی مشابه سرطان تخمدان است . لوله های فالوپ معمولا ثانویه به سرطان تخمدان، اندومتر، دستگاه گوارشی و یا پستان سرطانی می شوند .

تقریبا همه سرطان های لوله فالوپ منشاء اپیتالیال دارند . میانگین سن ابتلا به کارسینوم لوله ی فالوپ، 60-55 سالگی است .

در زنان مبتلا به جهش در ژن های BRCA1 و BRCA2 احتمال بروز کارسینوم لوله ی فالوپ افزایش می یابد .

تریاد کلاسیک علائم و نشانه های همراه با کارسینوم لوله ی فالوپ عبارتند از :

  • ترشح آبکی فراوان از واژن (hydropse tubae profluens) 2) درد لگن 3) توده ی لگنی

شایع ترین علامت، ترشح یا خونریزی از واژن است . در 60% موارد در معاینه توده لگنی دیده می شود و در بیماری پیشرفته آسیت وجود دارد .

کارسینوم لوله ی فالوپ مشابه با الگوی انتشار کارسینوم اپی تلیان تخمدان از طریق ریزش ترانس سلومیک سلول ها در حفره صفاق انتشار می یابد .

در 80 درصد موارد بیماری پیشرفته، هنگام تشخیص، متاستاز ها محدود به حفره صفاق هستند . از آنجا که لوله ی فالوپ غنی از مجاری لنفاوی است، متاستاز به گره های لنفاوی لگنی و پاراآئورتی شایع است .

بر اساس این سیستم 25-20% از بیماران در مرحله اول، 25-20% از بیماران در مرحله دوم، 50-40% در مرحله سوم، 10-5 % در مرحله چهارم قرار دارند .

متاستازهای سطحی به کبد در مرحله سوم قرار می گیرند . در این مرحله گرچه تومور محدود به لگن حقیقی است اما از نظر هیستولوژیک، انتشار به روده کوچک و اومنتوم به اثبات رسیده است .

در صورت وجود افیوژن پلورال، جهت قرارگیری در مرحله چهارم باید تست سیتولوژیک مثبت باشد .

درگیری پارانشیم کبد معادل مرحله ی چهارم است .

بیشتر بیماران (50-40 درصد) در مرحله ی سوم مراجعه می کنند .

سرطان های ناشایع تخمدان شامل تومورهای سلول لیپوئیدی، سارکوم ها و کارسینوم های سلول کوچک هستند . دکتر بیک زاده متخصص زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02186046329 – 02144427362 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

درمان سرطان های تخمدان و لوله ی فالوپ

درمان کارسینوم لوله ی فالوپ همانند درمان سرطان اپی تلیال تخمدان است . لاپاراتومی تجسمی جهت خارج سازی تومور اولیه، مرحله بندی و رزکشن متاستازها ضروری است . شیمی درمانی با تگزان و پلاتینیوم انجام می شود . جراحی شامل هیسترکتومی توتال شکمی و سالپنگواووفورکتومی دو طرفه است .

میزان بقا سرطان

میزان بقای 5 ساله در مبتلایان به کارسینوم لوله ی فالوپ، 40 درصد است . که بیشتر از میزان بقای مبتلایان به کارسینوم تخمدان است و بیانگر این واقعیت است که درصد بیشتری از مبتلایان به کارسینوم اپی تلیال لوله، در مراحل اولیه ی بیماری شناسایی می شوند . بقای 5 ساله در مبتلایان به مرحله اول بیماری ، 65 درصد در مرحله دوم، 60-50% بیماری  در مرحله سوم و در مرحله چهارم 20-10% است .

برای کسب اطلاعات بیشتر به متخصص زنان خوب در غرب تهران مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر مژگان بیک زاده:

جراحی زیبایی واژن

لابیاپلاستی

لاپاراسکوپی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 10 =

مطالب مرتبط