دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
پیچش بند ناف دور گردن جنین

خطر پیچش بند ناف دور گردن جنین

خطر پیچش بند ناف دور گردن جنین یکی از خطراتی است که جان جنین را تهدید می کند. در صورتی که بند دور گردن جنین بپیچد، باعث گردش خون در بند ناف کاهش پیدا می کند و در نهایت ضربان قلب جنین کاهش پیدا می کند. از سویی دیگر ناف ناقل مواد غذایی به بدن جنین است. این موضوع می تواند به از دست رفتن جنین منجر شود. برای اینکه چنین مشکلی بوجود نیاید، بهتر است مادر نکات مراقبتی که متخصص زنان توصیه می کند را رعایت کند. گزارشات اخیر نشان می دهد که مادران با رعایت این نکات کمتر به چنین مشکلی برمیخورند. در این مطلب قصد داریم از تجربیات خانم دکتر مژگان بیک زاده، بهترین متخصص زنان و زایمان در تهران بهره مند شویم.

پیچش بند ناف دور گردن جنین
پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین

پیچش بند ناف دور گردن جنین چه تاثیری روی جنین می گذارد؟

پیچش بند ناف دور گردن جنین بیشتر می تواند روی قلب جنین تاثیر بگذارد. بند ناف از یک شریان یا سیاهرگ تشکیل شده که می تواند مشکلات و بیماری های قلبی برای جنین بوجود می آورد. اگر بند ناف از دو شریان تشکیل شده باشد، متخصص وضعیت قلبی جنین را بررسی خواهد کرد. به این ترتیب اطمینان حاصل می کند که آیا مشکل قلبی دارد یا خیر.

پیچش بند ناف دور گردن جنین زمانی اتفاق می افتد که بند ناف در دوران بارداری و یا زایمان به صورت ۳۶۰ درجه دور گردن کودک پیچیده شود. مطالعات اخیر نشان می دهد که بند ناف تقریباً در ۱۰ تا ۲۹ درصد از زایمان ها دور گردن جنین می پیچد.

علت پیچش بند ناف دور گردن جنین

دلیل این موضوع این است که بند ناف اطراف جنین شناور است و به نوبه خود می تواند باعث گره خوردن می شود. از سویی دیگر جنین با انواع حرکت هایی که دارد، با بند ناف بازی می کند. در واقع جنین بند ناف را می گیرد و در مایع شکمی شنا می کند. تحقیقات پزشکان در این زمینه نشان می دهد که جنین گاهی بند ناف را گره میزند و سپس آن را باز می کند.

علاوه بر این بعضی از جنین ها بند ناف طولانی دارند و این موضوع باعث می شود بند ناف چند بار دور گردن آنها پیچیده شود. طول بند ناف برای جنین باید بین ۵۰ الی ۶۰ سانتی متر باشد. بند ناف طولانی هم چیزی حدود ۸۱ سانتی متر است.

بیشتر بخوانید: علت سقط مکرر چیست؟

علائم پیچش بند ناف دور گردن جنین

کاهش ضربان قلب جنین

ضربان قلب جنین می بایست به طور مرتب توسط متخصص زنان بررسی شود. پیگیری و سونوگرافی باید تا پیش از زایمان انجام شود. با این کار می تواند خطر پیچیده شدن بند ناف را کاهش داد. حداقل با تشخیص این موضوع خیلی سریع تر از موعد جنین را به روش سزارین متولد کرد.

افتادگی بند ناف

در موارد نادری افتادگی بند ناف باعث می شود، بند ناف زودتر از جنین از واژن خارج شود. در نتیجه احتمال پیچیده شدن آن دور گردن و شکم جنین وجود دارد. این یک مورد اورژانسی است که برای رفع آن می بایست مادر سزارین شود.

بی نظمی در حرکات جنین

حرکات فیزیکی جنین به متخصص زنان کمک می کند تشخیص دهد آیا بند ناف دور گردن جنین پیچیده با خیر. فشاری که بند ناف به جنین وارد می کند، می تواند موجب محدود شدن جریان خود و ایجاد لکه های قرمز یا بنفش روی بدن جنین شود.

تشخیص پیچش بند ناف دور گردن جنین

سونوگرافی

یکی از راه هایی که به مادر و متخصص زنان در تشخیص پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین کمک می کند، سونوگرافی است. طول بند ناف و موقعیت آن در ۷۰ درصد از سونوگرافی ها قابل تشخیص است. هر چند گاهی در سونوگرافی این مشکل قابل تشخیص نیست.

پیچش بند ناف دور گردن جنین در شکم مادر
تشخیص پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین

ضربان قلب جنین

ارزیابی ضربان قلب جنین در سونوگرافی های شکمی به متخصص زنان در تشخیص این موضوع کمک می کند. مادرانی که ضربان قلب جنین آنها روی مانیتور سونوگرافی ضعیف نشان داده می شود، احتمال پیچیده شدن بند ناف دور گردن برای آنها بالاست.

حالات و حرکات جنین

اگر جنین در هفته های آخر بارداری یعنی هفته ۳۷ بارداری، تحرک کمتری داشته باشد، یکی از نشانه های پیچیدن بند ناف دور گردن جنین است. با شمارش میزان لگدها که حداقل باید ۲ بار و ۵حداکثر ۵ بار در روز باشد. لگد زدن جنین باید به مدت ۳۰ دقیقه ادامه پیدا کند. البته حالت دیگری هم وجود دارد که مربوط به جنین بیش فعال است. جنین بیش فعال برای تسکین پیچش بند ناف دور گردن خود، بیشتر لگد میزند.

بیشتر بخوانید: آیا صرع در بارداری خطرناک است؟

عوارض پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین

یکی از بدترین و نادرترین عارضه هایی که در پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین بوجود می آید، فشاری است که بند ناف به جنین وارد می کند. الزماً این ناحیه گردن جنین نیست و می تواند موجب انسداد جریان خون در وریدهای ناف شود. این موضوع به خودی خود موجب مرگ جنین می شود. تنها ۱۰ درصد از نوزادانی که مشکل پیچیده شدن بند ناف دارند، هنگام زایمان از دنیا میروند.

هنگام پیچش بند ناف دور گردن جنین چه اتفاقی می افتد؟

زمانی که بند ناف بیش از یک بار دور گردن پیچیده می شود، به آن بند ناف دو یا سه گانه گفته می شود. بند ناف زمانی مشکل ساز می شود که به طور محکم دور گردن جنین پیچیده شده باشد. در واقع این نوع پیچش می تواند گردش خون را محدود کند. یکی از مشکلاتی که پیچش ناف ایجاد می کند کم خونی است. با این اوصاف آسیب بند ناف سالم که حاوی بافت مخاطی به نام ژله وارتون است، موجب فشرده شدن رگ های خونی می شود.

بعد از پیچش بند ناف دور گردن جنین چه اتفاقی می افتد؟
با پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین چه اتفاقی می افتد؟

بند ناف به هیچ وجه نوزاد را خفه نمی‌کند. بلکه فشردن محکم بند ناف هنگام پایین رفتن کودک باعث کاهش جریان اکسیژن برای جنین می شود. این موضوع باعث کاهش ضربان قلب در جنین می شود. متخصص زنان از این طریق است که می تواند پیچیده شدن بند ناف دور گردن جنین را تشخیص دهد. این مشکل تنها در ۲ درصد از زایمان ها رخ می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =

مطالب مرتبط