دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
خشکی واژن و آنچه در مورد آن نمی دانید

آنچه درمورد خشکی واژن نمی دانستید

آنچه در مورد خشکی واژن نمی دانستید و می توانست به شما در برطرف کردن این مشکل کمک کند چیست؟ خشکی واژن یکی از مشکلات زنان است که با آن دست و پنجه نرم می کنند. در واقع در خشکی واژن دیواره ها رطوبت کافی ندارند و این موضوع منجر به خشکی یا آتروفی می شود. این مشکل به دلایل مختلفی اتفاق می افتد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در این مطلب قصد داریم بیانات دکتر مژگان بیک زاده بهترین متخصص زنان تهران را با شما درمیان بگذرایم.

خشکی واژن چیست

خشکی واژن چیست ؟

خشکی واژن یا آتروفی زمانی اتفاق می افتد که بافت واژن نازک شده و رطوبت یا کلازن کافی را ندارد. این موضوع منجر به ایجاد درد هنگام رابطه جنسی می شود. شما در هر سنی ممکن است با این مشکل روبرو شوید. آتروفی بیشتر زمانی بوجود می آید که سطح استروژن بسیار کاهش پیدا کند. کم  شدن هورمون استروژن در بدن باعث نازک شدن دیواره واژن و یا التهاب آن می شود .کم شدن این هورمون در خانم های باردار و یائسه بیشتر است.

تفاوت خشکی واژن با واژن طبیعی

دلایل خشکی واژن

عوامل روحی و روانی

استرس و اضطراب و نداشتن آرامش کافی می تواند بر میزان تولید این هورمون تاثیر بگذارد. مردان باید در رابطه  جنسی همراه با معاشقه بیشتر با همسران خود داشته باشند تا واژن رطوبت لازم را بدست آورد. در صورت خشک بودن واژن در رابطه، خارش و سوزش بیشتری در واژن به وجود خواهد آمد.

عوامل فیزیکی

مصرف دخانیات ،خارج کردن تخمدان ها، استفاده از داروهایی که باعث کم شدن هورمون استروژن می شوند، روی این موضوع تاثیر می گذارند. شیمی درمانی و مشکلات مربوط به سیستم ایمنی بدن نیز همگی می توانند در بوجود آمدن چنین مشکلی تاثیرگذار باشند.
همچنین خانم هایی هستند که حساسیت بسیار زیادی در مورد بهداشت به خرج می دهند. از ژل های شستشو و شوینده های قوی برای بهداشت خود به یمزان زیاد استفاده می کنند. این کار ممکن است باعث به هم ریختگی تعادل PH واژن شود و در نهایت بیمار را گرفتار اتروفی می کنند.

علائم خشکی واژن

درد و خارش ناحیه واژن

احساس سوزش زیاد در ناحیه واژن

واژینیسموس درد در هنگام نزدیکی

خونریزی پس از مقاربت جنسی

تکرر ادرار

چه زمانی برای خشکی واژن به متخصص زنان مراجعه کنیم؟

به محض اینکه مطمئن شدید خشکی واژن دارید و یا با هر یک از علائم آن روبرو شدید، بهتر است زودتر به متخصص زنان مراجعه کنید. بسته به شرایط هر بیمار نحوه درمان متفاوت است. بهترین متخصص زنان تهران برای درمان این مشکل دکتر مژگان بیک زاده است.

سوالات متداول

آیا خشکی واژن خطرناک است؟


خطری برای خانم ها ندارد اما می تواند میزان باروری را کاهش دهد. چون اسپرم در محیط اسیدی و خشک زنده نخواهد ماند.

پماد درمان خشکی واژن چیست؟


معمولا از پمادها و ژل های متعددی برای برطرف کردن آتروفی استفاده می شود. استفاده از آن از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است. حتی میزان مصرف آن نیز متفاوت است.

علت خشکی واژن در حین رابطه جنسی چیست؟


تغییرات هورمونی، یائسگی و زایمان از علل این مشکل هستند. این مشکل رابطه جنسی را دردناک می کند. بهتر است برای برطرف کردن آن به متخصص زنان مراجعه کنید.

کلام پایانی

در این مطلب در مورد خشکی واژن یا آتروفی صحبت کردیم اینکه آتروفی چیست و چرا بوجود می آید. چه مشکلاتی می تواند برای شما ایجاد کند و چه زمانی باید متخصص زنان مراجعه کنیم. متخصص زنان شما را در مورد نحوه مراقبت و اقداماتی که باید برای برطرف شدن این مشکا انجام دهید، راهنمایی می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − شش =

مطالب مرتبط