دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
جمع آوری تخمک یا تخمک کشی چگونه انجام می شود؟

جمع آوری تخمک پیش از آی وی اف چگونه انجام می شود؟

جمع آوری تخمک پیش از آی وی اف مرحله بسیار مهمی است. شاید کم و بیش با آن آشنایی داشته باشید یا در مورد آن شنیده باشید. اکثر ما تا زمانی که با آن روبرو نشده ایم، نمی دانیم که دقیقاً چگونه این کار انجام می شود. تخمک کشی به هدف جمع آوری تخمک های شما برای انجام بارداری به روش مصنوعی انجام می شود. اینکار برای چه خانم هایی انجام می شود و چرا باید انجام شود را در این مطلب بیان خواهیم کرد. در این مطلب با بهره گیری از دانش دکتر مژگان بیک زاده بهترین متخصص زنان تهران بیشتر به این موضوع می پردازیم.

جمع آوری تخمک

دلایل جمع آوری تخمک یا تخمک کشی

تخمک کشی به دلایل مختلفی انجام می شود که در ادامه این مطلب به هر یک از آنها اشاره ای خواهیم داشت.

برخی از خانمها به دلیل درمان بیماری هایی مانند آندومتریوز، سرطان و یا فیبروم ممکن است بخشی از تخمک های خود را از دست بدهند. هر چقدر میزان تخمک ها کاهش پیدا کند، احتمال باروری نیز برای یک خانم کاهش پیدا می کند. برای درمان این گروه از خانمها ابتدا باید تخمک های جمع آوری و فریز شوند.

دسته دیگری از خانم ها مشکل در لقاح دارند و می بایست تخمک های آنها استخراج شوند. سپس به صورت مصنوعی و در آزمایشگاه با اسپرم ترکیب شوند. به این کار ivf یا لقاح مصنوعی گفته می شود. در نهایت تخمک پس از بارور شدن به رحم منتقل می شود.

گروه آخر شرایط باروری را ندارند و نمی توانند جنین را در رحم نگه دارند. برای اینکه امکان بچه دار شدن برای آنها فراهم شود، می بایست تخمک ها از تخمدان جمع آوری شوند. در آزمایشگاه با اسپرم ادغام و پس از بارور شدن به رحم اجاره ای انتقال یابند.

جمع آوری تخمک ها یا تخمک کشی چگونه انجام می شود؟

جمع آوری تخمک پیش از ای وی اف یا همان تخمک کشی در چند مرحله انجام می شود. در این بخش هر مرحله را به صورت مجزا برای شما شرح می دهیم.

تحریک تخمدان ها با داروها

پیش از جمع آوری تخمک یا تخمک کشی، ابتدا می بایست تخمدان ها برای تولید فولیکول و تخمک بیشتر تحریک شوند. با استفاده از دارو می توان تخمدان ها را تحریک کرد تا تخمک های بیشتری تولید کند. یک ماه پس از استفاده از دارو وضعیت تخمک ها بررسی می شود. اگر افزایشی حاصل شده بود، بیمار برای استخراج و جمع آوری تخمک ارجاع داده می شود.

تخمک کشی

برای تخمک کشی بیمار نیاز به بستری ندارد و این کار به صورت سرپایی انجام می شود. به طور کلی این کار چیزی مشابه پاپ اسمیر است با این تفاوت که مرحله دیگری به آن اضافه می شود. در آن از یک سوزن برای استخراج تخمک ها استفاده می شود.

در تخمک کشی سوزنی واژن را سوراخ می کند تا به تخمدان برسد. سپس از فولیکول ها تخمک ها استخراج می شوند. تخمک ها به صورت استریل شده فریز و نگهداری می شوند تا نمونه اسپرم نیز به آزمایشگاه ارائه شود.

مراقبت های بعد از تخمک کشی یا جمع آوری تخمک

از آنجایی که ممکن است پس از تخمک کشی خونریزی واژن داشته باشید، بهتر است استراحت کنید و رابطه جنسی نداشته باشید. خونریزی پس از استخراج تخمک ها امری کاملا طبیعی است.

برای احتیاط بییشتر سعی کنید تا یک هفته رابطه جنسی نداشته باشید.

داروهایی که پزشک تجویز می کند را طبق دستورالعمل مصرف کنید.

تا دو روز استراحت کنید و تا یک هفته هیچ فعالیت سنگینی نداشته باشید.

سوالات متداول

تخمک کشی روز چندم پریود است؟


این کار روز چهاردهم پریودی انجام می شود. باید بین دو پریودی باشید.

قبل از تخمک کشی می توان نزدیکی داشت؟


یک هفته قبل از جمع آوری تخمک از برقراری رابطه جنسی خودداری کنید.

چند روز بعد از تخمک کشی انتقال انجام می شود؟


۲۴ ساعت پس از آماده سازی در آزمایشگاه می تواند تخمک را به رحم انتقال داد.

کلام پایانی

در نهایت می توان گفت جمع آوری تخمک ها مستلزم این است که شما ابتدا آرامش خود را حفظ کنید. سپس آماده شروع درمان و تخمک شی شوید. شرایط روحی شما می تواند به طور قابل توجهی روی این موضوع تاثیر بگذارد. ابتدا ذخیره تخمدان بیمار می بایست با دارو افزایش یابد و سپس ذخیره آن بررسی شود. در نهایت تخمک ها استخراج و فریز می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =

مطالب مرتبط