دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
تخت-زایمان

تخت زایمان

تخت زایمان

آیا با نحوه انجام زایمان طبیعی آشنایی دارید؟

آیا در مورد وسایل زایمان طبیعی چیزی شنیده اید؟

با ما در این مقاله به منظور اطلاع یافتن از آخرین متد های انجام زایمان طبیعی همراه باشید.

در بسیاری از کلینیک های زایمان، تخت زایمان به منظور سهل کردن روند زایمان طبیعی یافت می شود. این وسیله به مادران کمک می کند تا در وضعیت مناسبی قرار گیرند. در قسمت جلویی و نشسیمنگاه تخت زایمان شیاری وجود دارد که مادر می تواند زمانی که قصد اعمال فشار بیش تر را دارد بر روی آن قرار بگیرد. همچنین به منظور راحتی مادر میله ای در جلو تخت قرار داده شده است. در این پوزیشن زایمان، مادر می تواند سر و دستان خود را بر روی میله قرار داده و از ماساژ ماما یا پارتنر خود بهره مند گردد.

در حقیقت تخت زایمان مکان مناسبی به منظور قرار گرفتن در پوزشن اسکات است. در این پوزیشن مادر بر روی لبه تخت نشسته و چمباتمه می زند.

در پایین این قسمت ساپورت هایی تعبیه شده تا پاهای مادر آویزان نماند. رول های دستمال و یا حوله نیز در قسمت کناری تخت قابل نصب می باشند. در صورتیکه مادر احتیاج به استراحت داشت می تواند به عقب تخت رفته و در آنجا دراز بکشد. پشتی تخت زایمان به راحتی قابل تنظیم است.

تخت-زایمان
تخت-زایمان

صندلی زایمان

صندلی زایمان به دلیل تشابهی که با توالت فرنگی دارد، حس آشنایی را برای مادر فراهم می کند. این صندلی نیز همانند تخت زایمان دارای شیار بوده و موقعیت اسکات را برای فرد فراهم می سازد. لذا در موقعیت اسکات دهانه رحم بیش تر باز شده و جنین به سادگی مسیر خود را پیدا می کند.

زمانی که مادر بر روی صندلی زایمان قرار می گیرد، می تواند به میزان بیش تری از حمایت های پارتنر خود بهره مند گردد. به اینصورت که به جلو خم شده و در حین فشار آوردن از ماساژ و همراهی پارتنر و ماما خود استفاده می نماید.

در بسیاری از کلینیک های زایمان، تخت زایمان به منظور سهل کردن روند زایمان طبیعی یافت می شود. این وسیله به مادران کمک می کند تا در وضعیت مناسبی قرار گیرند. دکتر مژگان بیک زاده متخصص زنان و زایمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها پرداخته و با آخرین دانش روز دنیا اقدام به درمان می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۸۶۰۴۶۳۲۹ – ۰۲۱۴۴۴۲۷۳۶۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

حالت های زایمان

۱.خم شدن به جلو و نشستن بر روی زانو

اگر در طول پروسه زایمان دچار درد در ناحیه کمر شدید، بهترین روش زایمان خم شدن به جلو و نشستن بر روی زانو ها می باشد. در این پوزیشن شما می توانید به جلو خم شده و در حین سفت کردن عضلات لگن و ران ها زور بزنید.  در صورتیکه از این پوزیشن خسته شدید به قسمت عقب تخت رفته و در آنجا دراز بکشید. همچنین استفاده از بالشت در زیر آرنج در این پوزیشن بسیار رایج می باشد.

توپ های زایمان از جمله وسایل پر کاربرد در این پوزیشن می باشد. به اینصورت که ابتدا توپ ها را به دیواری تکیه داده وسپس آرنج و دست ها را بر روی آن قرار می دهند.

۲.حالت نیمه نشسته

با توجه به اینکه حالت نیمه نشسته یکی از رایج ترین پوزیشن های زایمان طبیعی می باشد، اما به اندازه روش هایی که مادر به صورت عمودی قرار می گیرد سبب باز شدن دهانه رحم نمی شود. در این حالت مادر دراز کشیده و پاها را باز می کند، سپس شروع به زور زدن می نماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 1 =

مطالب مرتبط