دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
تاثیر کرونا بر بارداری و خطرات آن

تاثیر کرونا بر بارداری را می دانید؟

تاثیر کرونا بر بارداری را می دانید؟ کرونا یکی از بیماری های بسیار پیچیده بود که نه تنها بر بارداری، بلکه بر سیستم باروری خانم ها نیز تاثیر قابل توجهی گذاشت. این ویروس به سرعت جهان را درگیر کرد و یکی از خطرناک ترین ویروس ها در قرن های اخیر معرفی شد. خطرناکی و اهمیت ویروس کرونا از این جهت است که سرعت شیوع و انتقال این ویروس بسیار زیاد است. افراد با سنین و شرایط مختلف در کمترین زمان و با کوچک ترین تماس با این ویروس، می توانند در گروه مبتلایان قرار گیرند. زنان باردار در خصوص این ویروس نگرانی هایی دارند و می خواهند که از تاثیر کرونا بر بارداری اطلاعاتی داشته باشند. می خواهیم با بهره گیری از دانش و تجربه خانم دکتر مژگان بیک زاده، بیشتر به این موضوع بپردازیم. دکتر مژگان بیک زاده بهترین متخصص زنان تهران است که می تواند در زمینه مراقبت های بارداری به شما کمک کند.

تاثیر کرونا بر بارداری

احتمال ابتلا و تاثیر کرونا بر بارداری چقدر است؟

برخی تصور می کنند که زنان در برابر ویروس کرونا ضعیف تر هستند و در معرض خطر بیشتری می باشند. از مهم ترین نکاتی که وجود دارد این است که تا کنون هیچ پژوهشی این ادعا را ثابت نکرده است. همچنین نمی توان گفت احتمال ابتلای زنان باردار به کرونا بیشتر است یا کمتر.

مهم ترین نکته ای که باید در زمینه احتمال ابتلا و تاثیر کرونا بر بارداری در نظر داشت این است که به جهت ناشناخته بودن این ویروس، هنوز هم اطلاعات دقیقی در دست نیست. بنابراین باید تمامی مسائلی که احتمال ابتلا را افزایش می دهد، کنترل کرد. زنان باردار به دلیل حساسیت ها و مراقبت از موجودی دیگر که در بدن آنها رشد و تغذیه می کند، باید نکات مراقبتی بیشتری را در نظر بگیرند. به این ترتیب احتمال آسیب به جنین به کمترین میزان ممکن میرسد.

در واقع سالها طول می کشد تا تاثیرات ناشی از ویروس کرونا بر نوزاد خود را نشان دهد. به راستی چه کسی می داند ویروس کرونا چه تاثیراتی می تواند در روحیات، خلقیات و هوش جنین داشته باشد. آیا حقیقتا این ویروس یه قدری قوی و زیرک است که بتواند چنین اختلالاتی در نسل بشر ایجاد کند.

آیا کرونا از مادر به جنین منتقل می شود؟

طبق تمامی تحقیقاتی که انجام شده، دقیقا مشخص نیست این بیماری از مادر به جنین منتقل می شود یا خیر؟ یکی از مراکز تحقیقاتی در آمریکا بیان کرده که جنین در دوران بارداری به ویروس کرونا مبتلا شده است. هر چند اطلاعات دقیقی مبنی بر اینکه این ابتلا در دوران بارداری صورت گرفته یا هنگام تولد وجود ندارد.

با توجه به میزان سرایت و انتشار ویروس، بیشترین احتمال در تاثیر کرونا بر بارداری متوجه مادر است. مادر در صورت ابتلا به این بیماری دچار مشکلات تنفسی و گوارشی می شود که در پی آن بدن ضعیف تر می شود. به طور قطع این موضوع روی سلامتی جنین تاثیر می گذارد، حتی اگر ویروس را به جنین منتقل نکند. بنابراین مادران باید در صورت ابتلا به ضعف های جسمی و تقویت آن توجه داشته باشند.

مراقبت های لارم برای مقابله با تاثیر کرونا بر بارداری

با وجود اینکه تاثیر کرونا بر بارداری به طور کامل تایید نشده اما لازم است که خانم های باردار با رعایت نکات مراقبتی، به سلامت جنین توجه کنند. برخی از این نکات مهم را در این بخش از مقاله بیان خواهیم کرد.

تمامی مراقبت های بهداشتی اعم از شستن دست ها، ماسک زدن و ضدعفونی کردن را انجام دهید.

سعی کنید رفت و آمدها را کاهش دهید تا احتمال ابتلا کاهش پیدا کند.

سعی کنید از مواد غذایی سالم و خانگی استفاده کنید و از رستوران ها غذا سفارش ندهید.

کاهش ارتباط با افراد مشکوک به ابتلا به این ویروس

کاهش ارتباطات فیزیکی با افراد غریبه و حتی با خانواده

استفاده از انواع ویتامین ها به منظور بالا بردن وضعیت ایمنی بدن به خصوص ویتامین سی

چه زمانی برای مقابله با تاثیر کرونا بر بارداری به متخصص مراجعه کنیم؟

چنانچه شما هم جزو خانم های بارداری هستید که نگران جنین خود می باشید و یا در اطرافیان خود چنین مواردی را دارید، می توانید به دکتر مژگان بیک زاده مراجعه کنید. دکتر بیک زاده توصیه های ضروری، مراقبت های لازم در دوران بارداری، زایمان و پس از آن را به شما خواهند داد. علاوه بر اینکه چه مراقبت هایی می تواند در اجتناب از این ویروس در دوران بارداری به شما کمک کند را نیز به شما خواهند گفت. به محض اینکه علائمی از کرونا در خود مشاهده کردید، فوراً به متخصص زنان مراجعه کنید.

کلام پایانی

با توجه به تمام مطالب فوق، سعی کنید در صورت نیاز به انواع فعالیت های درمانی حتما به پزشکان و مراکزی رجوع کنید. بطور مرتب دست های خود را ضدعفونی کنید و محیط امن و عاری از هرگونه آلودگی را مهیا کنید. چرا که شیوه ابتلای بسیاری از افراد از طریق مراجعه غیرضروری به مراکز پزشکی و بدون رعایت نکات بهداشتی است.​ در این مطلب هر آنچه می توانست به شما در تاثیر کرونا بر بارداری کمک کند را بیان نمودیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + پانزده =

مطالب مرتبط