دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
بخیه های لابیاپلاستی

بخیه های لابیاپلاستی

بخیه های لابیاپلاستی از چه نوعی هستند و چند روز بعد از عمل می‌افتند؟  با توجه به جزئیات جراحی و عوامل دیگر ممکن است بخیه های به کار رفته قابل جذب یا غیر قابل جذب باشند. در این مقاله قصد داریم اطلاعات کاملی درباره ی بخیه های لابیاپلاستی شرح داده و به سوالات شما پیرامون این موضوع پاسخ دهیم، پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

انواع بخیه های لابیاپلاستی

به طور معمول بخیه هایی که پس از جراحی لابیاپلاستی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از دو نوع کشیدنی و جذبی می‌باشد. در صورتی که بخیه های استفاده شده جذبی باشند به دلیل سازگاری این نوع نخ با آنزیم طبیعی بدن، بیمار درد کمتری را بعد از عمل تحمل خواهد کرد. بخیه های کشیدنی مدتی پس از جراحی باید کشیده شوند. جنس این نوع نخ ها پلی استر، سیلک، نایلونی و پلی پروپین می‌باشد. این بخیه ها با توجه به انواع مختلفی که دارند از لحاظ قیمتی با یکدیگر متفاوت هستند. متخصص زنان باید با توجه به ویژگی های فردی مراجعه کننده بهترین نخ از لحاظ کیفیت و درمانی انتخاب کند. مهم ترین عاملی که در انتخاب نخ بسیار مهم می‌باشد، عدم ایجاد کشش در بریدگی ها می‌باشد.

درباره بخیه های لابیاپلاستی

علت جوش نخوردن بخیه های واژن بعد از عمل لابیاپلاستی چیست؟

بر اثر عوامل مختلف ممکن است بخیه های واژن پس از لابیاپلاستی جوش نخورد. این عوامل عبارتند از :

نوع بخیه ها

استفاده از بخیه های قابل جب سبب می‌شود بدن به طور طبیعی آن ها را جذب کند و بخیه های واژن پس از عمل لابیاپلاستی جوش نخورد.

تمیزی و ضدعفونی

یکی از عواملی که در جذب نشدن بخیه ها نقش دارد، عدم رسیدگی صحیح و مراقبت های بعد از جراحی از بخیه ها می‌باشد.

عملکرد بدن

با توجه به عوامل مختلفی مانند وضعیت عمومی،  سیستم ایمنی، عوامل ژنتیکی و این که بدن هر فرد واکنش فردی متفاوتی دارد ممکن است بخیه ها در بدن فرد جوش نخورند.

فاقد تنش

در زمان دوره ی نقاهت باید از فعالیت جسمانی شدید، خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید، زیرا هرگونه فشار یا تنش روی بیمار زمان لازم برای بهبودی را افزایش داده و ممکن است بخیه ها جوش نخورند.

به طور کلی در دوران نقاهت باید مراقبت های بعد از عمل لابیاپلاستی را جدی بگیرید تا از آسیب رسیدن به بخیه ها خودداری نمایید.

آیا لابیاپلاستی با لیزر هم به بخیه نیاز دارد؟

برخی از افراد تصور می‌کنند درصورتی که لابیاپلاستی را با لیزر انجام دهند نیازی به ایجاد برش روی لابیاهای واژن و زدن بخیه نیست . این تصویر کاملا اشتباه می‌باشد. حتی در صورت انجام لابیاپلاستی با لیزر لابیاهای واژن برش خورده و بستن این برش ها نیازمند زدن بخیه می‌باشد. به همین منظور می‌توان گفت در تمامی تکنیک های لابیاپلاستی از بخیه استفاده می‌شود.

چند روز بعد از عمل لابیاپلاستی بخیه ها می‌افتند؟

با توجه به روش و نوع بخیه استفاده شده زمانی که بخیه ها از بین رفته و می‌افتند در هر فرد متفاوت می‌باشد. در صورتی که پزشک از بخیه های قابل جذب استفاده کرده باشد، حدود ۷ تا ۱۰ روز پس از جراحی جذب بدن شده و نیازی به کشیدن آن ها نیست. اما اگر بخیه های استفاده شده غیر جذبی باشند، برای کشیدن بخیه نیاز است که در زمان مشخص شده توسط پزشک که معمولا دو الی سه هفته می‌باشد، به او مراجعه کنید تا پروسه کشیدن بخیه ها انجام شود. سوال دیگری که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که آیا کشیدن بخیه درد دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بیان کنیم که معمولا کشیدن بخیه درد دارد اما درد آن شدید و غیرقابل تحمل نیست زیرا پزشکان با ابزارهای مخصوص به سادگی و بدون هیچ مشکل خاصی اقدام به حذف بخیه ها می‌کنند. به این نکته توجه داشته باشید که پس از کشیدن بخیه ها برای جلوگیری از احتمال بروز عفونت و مشکلات دیگر تا چند روز پس از کشیدن بخیه  ها نیز باید مراقبت های لازم و بهداشتی را رعایت کنید. یکی از عواملی که در بهبود سریع زخم ها موثر می‌باشد، نوع زدن بخیه است که به مهارت و تجربه پزشک نیاز دارد. هر چه پزشک بخیه را اصولی و دقیق تر شده باشد، بهبودی سریع تر انجام می‌شود و بخیه ها زودتر می‌افتند. پیشنهاد می‌کنیم لابیاپلاستی را حتما نزد بهترین جراح لابیاپلاستی در تهران انجام دهید.

چند روز بعد از عمل لابیاپلاستی بخیه ها می‌افتند؟

مراقبت از بخیه های لابیاپلاستی

یکی از مهم ترین نکاتی که پس از انجام لابیاپلاستی باید حتما به آن توجه داشته باشید، رعایت نکات مراقبتی در دوران نقاهت می‌باشد که این موارد عبارتند از:

  • حتما پمادهای تجویز شده توسط پزشک به منظور کاهش تورم و سوزش تجویز شده است را در زمان های مشخص شده استفاده کنید.
  • پس از لابیاپلاستی حتما از توالت فرنگی استفاده کنید تا به بخیه ها و محل جراحی فشاری وارد نشود.
  • برای ترمیم بخیه ها تا ۴۸ ساعت پس از جراحی از کمپرس یخ استفاده کنید.
  • از دویدن و پریدن پرهیز کنید.
  • بهتر است به مدت دو ماه شیو ناحیه تناسلی به وسیله تیغ انجام شود زیرا اپیلاسیون موهای واژن به دلیل ایجاد کشش خطرناک بوده و ممکن است بخیه های زیرین آسیب ببینند.
  • بعد از جذب شدن بخیه های لابیاپلاستی با مشورت پزشک خود از کرم های ترمیم کننده برای از بین رفتن جای زخم های تیغ جراحی استفاده کنید.
  • بعد از کشیدن بخیه ها نیز نکات مراقبتی را رعایت کنید زیرا سطح رویی عمل بهبود یافته و قسمت زیرین بخیه ها هنوز نیاز به فرصت برای ترمیم دارند.
  • برای بهبود سریعتر بخیه ها بعد از شستشو با ژل مخصوص حتما از باد سشوار کمک گرفته و این محل را خشک نگه دارید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + پانزده =

مطالب مرتبط