دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
اقدامات پیش از حاملگی

اقدامات پیش از بارداری

اقدامات پیش از بارداری:

با مشاوره پزشک متخصص زنان ، در رابطه با اقدامات پیش از بارداری ،

جدول چرخه قائدگی خود را تهیه کرده و چرخه باروریتان را بررسی نمایید برای این کار می توانید حداقل دو ماه از زمان شروع قائدگی را یادداشت بنمایید. چنانچه دوره های قاعدگی تان نامنظم است، تعداد ماه های بیشتری را به این کار اختصاص دهید.

به منظور یافتن تایم تخمک گذاری، از راه سنجش دمای بدن یا ترشحات واژن بهره بگیرید.

از سلامت بدنی تان اطمینان حاصل نمایید تا در دوره بارداری، نگران خطرات بیماری نباشید.

داروی فولیک اسید به میزان تجویزی پزشک مشاورتان، برای جلوگیری از نواقص مادرزادی و اختلالات لوله عصبی بسیار موثر و کارآمد است لازم به ذکر است که کمبود فولیک اسید در بدن مادر احتمال سقط جنین را بالا می برد. از این رو توصیه اکثر پزشکان مصرف فولیک اسید پیش از بارداری است و تجربه های اخیر نشان داده که بیشترین تاثیر مفید این دارو در ۲۰ تا ۳۰ روز نخست بارداری است.

اقدامات پیش از حاملگی

نکاتی در رابطه با اقدامات پیش از بارداری

اکیدا توصیه می شود مشکل کم خونی تان را برطرف نموده و میزان آهن خون را با آزمایشات مربوطه بررسی کنید چرا که کمبود آهن در دوران بارداری موجب ایجاد حس خستگی برای مادر شده و نیز لازم است بدن مقادیر کافی آهن را برای زایمان طبیعی و یا زایمان سزارین و جنین داشته باشد.

تا حدود سه ماه قبل از باردار شدن وزن بدن خود را تنظیم کنید زیرا سلامت جنین به میزان بالایی به سلامت وزنی مادر بستگی دارد همچنین زایمان کودک با خطر کمتری مواجه خواهد بود..

تا حد امکان از مواد شیمیایی خطرناک و محلول های این چنینی فاصله بگیرید.
چنانچه در خانواده خود یا خانواده همسرتان سابقه بیماری مادرزادی یا بیماری خاصی وجود دارد، آن را حتما یادداشت نموده و در زمان مراجعه به پزشک، این مورد را در میان بگذارید.

گروه خونی خود و همسرتان را بدانید.

پیش از اقدام به بارداری به متخصص زنان و زایمان مراجعه نموده و در صورت نیاز و تجویز وی، واکسیناسیون و آزمایشات وی را انجام دهید. اگر داروی خاصی را مصرف می کنید، پزشک خود را در جریان قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که بیماری هایتان تحت کنترل است.

یکی از موارد مهم پیش از بارداری، ارزیابی سلامت دندان هاست. برای بررسی وضعیت آن ها به دندان پزشک مراجعه کرده و در صورت وجود پوسیدگی اقدام به ترمیم نموده و سلامت لثه هایتان را نیز ارزیابی نمایید. چرا که طی پژوهش های اخیر بیماری لثه، موجب تولد نوزادی با وزن پایین خواهد بود.
برای زندگی خود در دوران بارداری و پس از آن برنامه ای مناسب را تدوین نمایید و در نظر بگیرید که مواردی چون : تحصیل، سفر، اشتغال و . . . در این دوران دشوارتر خواهند بود. همچنین کنترل بیمه سلامت از اهمیت بالایی برای دوره درمان راه گشاست.

برنامه ورزشی مشخص و مناسبی را انتخاب نموده و آن را پیش از بارداری شروع نمایید این امر به سهولت زایمان و سلامت بیشتر نوزاد کمک شایانی خواهد نمود.
برنامه غذایی منظمی را برای خود طرح بریزید مصرف غذاهای تازه و طبیعی همراه با مواد ویتامینی و معدنی کامل، در این دوران بر حفظ سلامت مادر و جنین تا پایان عمر تاثیرگذار است.

در صورتی که سیگار می کشید ، موکدا تا پیش از بارداری، این عادت را ترک نموده و تا جایی که امکان دارد در برخورد با دود دخانیات نباشید.
مصرف مشروبات الکلی ممنوع بوده و سعی نمایید تا حد امکان از شرایط استرس زا و کارهای هیجانی فاصله بگیرید.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مژگان بیک زاده متخصص زنان پونک

2 پاسخ
  1. سلام ببخشید سوالی داشتم ازتون
    من تصمیم به بارداری داشتم بعد با همسرم رابطه برقرار کردم و دو بار آب منی وارد واژن شد
    خاستم بدونم بعدا مشکلی پیش نمیاد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 10 =

مطالب مرتبط