دکتر مژگان بیک زاده
Search
Close this search box.
آماده-شدن-برای-زایمان-طبیعی

آماده شدن برای زایمان طبیعی

آماده شدن برای زایمان طبیعی

زایمان به روش طبیعی بسته به شرایط فیزیکی و جسمانی هر فرد ممکن است متفاوت باشد. اما می توان با پی روی از توصیه ها و به کارگیری برخی از دانسته ها تا حد زیادی زایمان را بی خطر و ایمن ساخت. در ذیل به نکات قابل توجهی در خصوص آماده شدن برای زایمان طبیعی اشاره می نماییم:

  1. استفاده از بطری و یا کیسه آب گرم در حین زایمان می تواند تا حد زیادی درد در ناحیه کمر، پاها و دست ها را کاهش دهد.
  2. در حین بارداری مراقب افزایش وزن خود باشید و به جای دو نفر غذا نخورید. گمان نکنید که بارداری زمانی برای افزایش وزن است. اضافه وزن در بارداری علاوه بر اینکه می تواند خطر چاقی در کودکان را افزایش دهد، زایمان را نیز با مشکل مواجه می کند.
  3. ماساژ دادن آهسته مادر در حین زایمان کمک شایانی به کاهش درد وی می نماید. خانم های باردار می توانند پیش تر از همسر و یا ماما خود بخواهند تا در این کار مشارکت نمایند.
  4. پیش از روز زایمان همراهتان را انتخاب نمایید. این فرد می تواند هر کسی از بین دوستان و یا خانوادهتان که به شما آرامش می دهد انتخاب گردد. مطالعات نشان می دهد حضور کسی که دوستش دارید در حین زایمان طبیعی می تواند خطر بروز پیچیدگی های زایمان را کاهش دهد.
  5. اگر دوست دارید حین زایمان به موسیقی خاصی گوش دهید و یا وسایل خاصی دارید که با دیدن آن ها آرامش می یابید می توانید در این رابطه با پزشک خود صحبت نمایید. زایمان چه در منزل و چه در بیمارستان صورت گیرد، می بایست در مکانی باشد که شما در آنجا احساس راحتی می کنید.
  6. وقتی زمان زایمان فرا می رسد هر چه عجله کنید درد کم تری احساس نمی کنید. در اولین زایمان معمولاً از زمانی که انقباضات رحمی شروع می گردد تا زمانی که دهانه رحم باز می شود معمولاً سه ساعت به طول می انجامد.
  7. تصور نکنید که دراز کشیدن و به سقف خیره شدن تنها کاری است که می بایست در حین زایمان انجام دهید. داشتن تحرک برای زایمان موفق لازم می باشد. چرت زدن، راه رفتن، نشستن و رفتن در داخل وان آب گرم گزینه هایی هستند که می توانید در حین زایمان آن ها را تجربه نمایید.
  8. اگر در جایی زایمان می کنید که مجهز به توپ های زایمان هستند، در صورت داشتن تمرین و آموزش های قبلی حتماً از آن ها استفاده نمایید.
آماده-شدن-برای-زایمان-طبیعی
آماده-شدن-برای-زایمان-طبیعی

نقش پزشک در زایمان طبیعی

اولین نکته در اقدام جهت بارداری انتخاب پزشکی می باشد که به او اطمینان داشته باشید. نکته دوم حفظ آرامش و دوری از استرس و تشویش حین زایمان طبیعی است. به خاطر داشته باشید می بایست پیش از زایمان تکنیک های تنفس و انقباض را با پزشک متخصص زنانتان تمرین کرده باشید. دانستن تکنینک های تنفس و تمرکز بر روی انقباضات رحم و شکم می تواند تا حد زیادی به آرامش مادر کمک کند. با پزشک خود راحت و صریح باشید. توانایی برقراری رابطه مناسب با مراجعه کننده کلیدی ترین مهارت یک پزشک زنان خوب می باشد. مطمئن شوید که پزشکتان فردی باشد که به خواسته ها و نیاز های شما توجه می کند. آیا می توانید به راحتی به او بگویید دوست دارید زایمان چطور پیش برود؟ آیا او به تمایل شما مبنی بر انجام زایمان در محل خاصی اهمیت می دهد؟ اگر قرار باشد در برقراری ارتباط با پزشکتان دچار مشکل باشید، در زایمان نیز دچار مشکل شده و استرس و درد بیش تری را تجربه خواهید کرد.

زایمان به روش طبیعی بسته به شرایط فیزیکی و جسمانی هر فرد ممکن است متفاوت باشد. اما می توان با پی روی از توصیه ها و به کارگیری برخی از دانسته ها تا حد زیادی زایمان را بی خطر و ایمن ساخت. دکتر مژگان بیک زاده متخصص زنان و زایمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها پرداخته و با آخرین دانش روز دنیا اقدام به درمان می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۸۶۰۴۶۳۲۹ – ۰۲۱۴۴۴۲۷۳۶۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

در مورد مراحل زایمان طبیعی اطلاعات بیش تری کسب کنید. با نگاه کردن به فیلم ها و مطالعه کتاب ها و مجلات می توانید آگاهی خود را در باب زایمان طبیعی افزایش دهید و در صورت وجود ابهامی در این خصوص با پزشک متخصص زنان خود تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − یک =

مطالب مرتبط