IVF  ( لقاح مصنوعی )

IVF  که به لقاح مصنوعی یا لقاح آزمایشگاهی معروف است ، به بارور کردن تخمک خارج از رحم می پردازد و در زنانی که مشکل باروری دارند مورد استفاده قرار می گیرد  و در این روش سلول تخمک بالغ از زن گرفته می شود و با اسپرم مرد در خارج از بدن لقاح می یابد و برای ادامه بارداری طبیعی در رحم همان زن و یا زن دیگری کاشته می شود. لقاح تخمک و اسپرم در آزمایشگاه معمولا در فاصله ۱۲ تا ۴۸ ساعت انجام می شود. سپس رویان تولید شده در یک محیط رشد قرار داده می‌شود و به طور دوره‌ای زیر نظر قرار می‌گیرد تا مراحل تقسیم به دو سلول، چهار سلول و هشت سلول را بگذراند.

از آی وی اف برای افرادی استفاده می شود که  لوله های تخمدانی شان کارایی لازم برای انتقال تخمک را ندارد ، این روش باروری به درمان ناباروری می پردازد و بسیاری از مشکلات زوجین را بدون هیچ گونه عارضه و مشکلی بر طرف می نماید.

مزایای روش  (IVF)

این روش به بارور کردن زن یا مرد نا بارور کمک می کند .
روشی تضمینی و  با درصد موفقیت بالا می باشد
این روش می تواند چندین بار مورد استفاده قرار گیرد .
در دوره ای که نیاز به درمان ناباروری هست ،  مادر هورمون پروژسترون دریافت می‌کند این عمل باعث می شود که  پوشش داخلی رحم او برای کاشتن رویان آماده باشد و البته عمل لقاح ساده تر صورت گیرد .
این مرحله بلاستوسییست نام دارد و البته باعث می شود که رویان از طریق دهانه رحم به درون رحم آزاد شود. در طی یک دوره سه و نیم‌روزه این بلاستوسیست درون محیط داخلی رحم شناور خواهد بود و در طی این دوره می تواند شانس خود را برای بارور شدن امتحان کند و اگر در این مرحله موفق باشد ، رویان در دیوار رحم کاشته می شود و بارداری رخ می دهد .
البته ممکن است که هر مرحله IVF  دچار مشکل یا اختلال شود ،  اما مهم ترین و حساس ترین  مرحله کاشته‌شدن موفقیت‌آمیز رویان وارد شده به رحم است.

لقاح مصنوعی

چگونه لقاح صورت می گیرد؟

در وضعیت طبیعی، از بین چند صد اسپرم مرد که به تخمک زن می رسند تنها یکی از آنها می تواند بطور موفقیت آمیز تخمک را بارور کند. از ترکیب تخمک بالغ و اسپرم زنده یک موجود جدید به نام تخم بوجود می آید.برای تشکیل تخم نیاز است تا اسپرم به اندازه ی کافی قوی و با تحرک باشد تا بتواند از واژن به لوله رحم منتقل شود و به تخمک نزدیک شود، اسپرم در این روش از لایه ی تخمک عبور داده می شود و بعد از نفوذ به داخل تخمک لقاح صورت می گیرد.
بعد از آن جنین تشکیل می شود و به ۲ سلول تقسیم می شود.این سلول ها به سمت رحم حرکت می کنند و بعد از ۳ تا ۵ روز لانه گزینی انجام میگرد و جنین شروع به رشد می نماید.

 

مراحل لقاح در روش  (IVF)

 

  •    مرحله جلوگیری از تخمک گذاری ( در این مرحله مانع تخمک گذاری می شوند)
  •   مرحله تحریک فولیکول ( این عمل باعث می شود که نفوذ به تخمک راحت تر باشد)
  •    مرحله بالغ کردن فولیکول ها
  •    مرحله جمع آوری تخمک ها
  •   مرحله باروری
  •     مرحله ریکاوری
    مرحله انتقال جنین
    مرحله تست بارداری

این روش به کمک متخصص زنان و زایمان و نازایی قابل حل خواهد بود والبته زوجین بعد از یک سال تلاش برای بارداری و عدم موفقیت در آن می توانند نسبت به این مساله تصمیم گیری نمایند ، معمولا عدم موفقیت در بارداری بعد از یک سال می تواند هشدار برای ناباروی زوجین باشد . این روش بعد از بررسی علت ناباروری و عدم دریافت نتیجه از سایر روش ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت.