یائسگی زودرس و ناباروری

یائسگی زودرس

آیا علائمی مبینی بر بی نظمی قائدگی دارید؟

آیا می دانستید در صورت عدم درمان به موقع، یائسگی زودرس منجر به ناباروری می شود؟

با ما در این مقاله به منظور آشنایی با یائسگی زودرس و عوارض آن همراه باشید.

یائسگی-زودرس

یائسگی-زودرس

یائسگی زودرس یکی از شایع ترین علل مراجعه بانوان به پزشک متخصص زنان و زایمان می باشد. در حالت عادی در بدن هر دختر خانمی در هنگام تولد ۶۰۰ الی ۷۰۰ هزار تخمک نابالغ به عنوان ذخیره یافت می شود. از زمان تولد تا زمان بلوغ میزان این تخمک ها کاهش یافته و از بین می روند. از زمان بلوغ با فعال شدن محور سیکل های ماهیانه این تخمک ها، در صورت بارور نشدن هر ماه از بین می روند.

زمانیکه یائسگی اتفاق می افتد، به طور کلی این تخمک ها از بین می روند. بر خلاف تولید اسپرم در آقایان که هر ۷۴ روز یکبار تولید می شود. در طول زندگی یک زن، به تعداد تخمک های داخل تخمدان اضافه نشده و تعداد آنها رو به کاهش می رود.

مواردی که در اختلالات تخمک گذاری مشاهده می شود مربوط به افراد مبتلا به پی سی او است. در این افراد فولیکول های ریزی در داخل تخمک تشکیل می گردد. همچنین از دیگر عوارض این بیماری پرمویی، افزایش وزن و اختلال در روند عادت ماهیانه می باشد.

پی سی او در نهایت سبب ایجاد ناباروری شده و برای درمان این بیماری تحریک تخمدان صورت می گیرد. نوعی دیگری از اختلال تخمک گذاری مربوط به مشکلات آمینورهای هیپوتالامیک می شود. پزشک متخصص زنان و زایمان برای درمان این افراد از داروهای هورمونی کمک می گیرد. همچنین آمپول های تحریک کننده تخمدان برای ایجاد باروری در این اشخاص موثر می باشند.

برخی دیگر دچار نارسایی شدید در تخمدان ها می شوند و تخمدان های آنها به سرعت خالی از فولیکول می شوند. این افراد مبتلا به یائسگی زودرس تخمدانی هستند. یائسگی زودرس جز اختلالات شتاخته شده زنان می باشد و با پیگیری های لازم امکان درمان برای این بیماری وجود دارد.

بیشتر بخوانید
جفت سرراهی

یائسگی زودرس یکی از شایع ترین علل مراجعه بانوان به پزشک متخصص زنان و زایمان می باشد.  دکتر مژگان بیک زاده متخصص زنان و زایمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها پرداخته و با آخرین دانش روز دنیا اقدام به درمان می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۸۶۰۴۶۳۲۹ – ۰۲۱۴۴۴۲۷۳۶۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

یائسگی زودرس و ناباروری

افزایش زندگی شهر نشینی، افزایش آلایندگی های محیط پیرامون، تغییر سبک تغذیه و استفاده از فست فود زندگی انسان را تحت تأثیر قرار داده است. متأسفانه با تغییر سبک زندگی بشر، اختلالات هورمونی، یائسگی زودرس موجب افزایش نرخ ناباروری شده است. از طرفی این شرایط محیطی بر روی کیفیت اسپرم تأثیر گذاشته و باروری مردان را با اختلال مواجه کرده است. اما امروزه با پیشرفت علم روش های نوینی برای درمان ناباروری و زایمان طبیعی بدون عارضه به وجود آمده است.

 درمان یائسگی زودرس

در صورتیکه به موقع برای درمان یائسگی زودرس اقدام نشود و تخمدان فرد به طور کامل فعالیت خود را از دست دهد، امکان بارور سازی از بین می رود. بنابراین شایسته است پس از مشاهده بی نظمی و اختلال در روند قائدگی به منظور بررسی علت این اختلال به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایید.

بهترین درمان برای بارور شدن افراد مبتلا به عارضه یائسگی زودرس، اهدا تخمک با روش IVF می باشد. IVF یا لقاح مصنوعی یک روش استاندارد و تأییده شده می باشد. این افراد معمولاً هیچ مشکلی از لحاظ تخمدان نداشته و فقط بدن آنها دیگر نمی تواند تخمک تولید نماید.

ممکن است مراجعه کننده قصد بارداری در آینده را نداشته باشد. اما باید این مسئله را مورد توجه قرار داد که یائسگی زودرس تنها سبب ناباروری نمی شود. در صورتیکه یائسگی در خارج از زمان مقرر صورت پذیرد، می تواند برای بدن بسیار مضر باشد.

بیشتر بخوانید
عفونت لگن

از عوارضی که پس از ابتلا به یائسگی زودرس فرد با آن درگیر می شود، پوکی استخوان است.

پاسخ

2 + 19 =