پیشگیری از سرطان رحم

پیشگیری از سرطان رحم

در جهان بیش از پانصد هزار زن سالیانه به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند و دویست و نود هزار نفر از آن ها جان خود را از دست می دهند . این در حالی است که این سرطان به طور معمول رشد کندی دارد و در صورت تشخیص زودرس می توان آن را درمان کرد . سرطان دهانه رحم چهارمین عامل مرگ و میر در کل دنیا و در کشور ایران به نسبت ده سال گذشته به سرعت در حال رشد و افزایش است . این سرطان قابل پیشگیری است به شرطی که آن را بشناسیم . در این مقاله قصد داریم به مطالبی نظیر ذیل بپردازیم .

  • برای جلوگیری از سرطان رحم چی بخوریم
  • واکسن سرطان رحم
  • مواد غذایی ضد سرطان رحم
  • سرطان رحم در دختر
  • علائم سرطان رحم
  • چگونه از سرطان رحم جلوگیری کنیم ؟
  • آیا جلوگیری از سرطان رحم در طب سنتی امکان پذیر است ؟
  • آیا امکان درمان سرطان رحم با طب سنتی وجود دارد ؟
پیشگیری از سرطان رحم

پیشگیری از سرطان رحم

سرطان دهانه رحم، بدخیم شدن و رشد غیر قابل کنترل سلول های سنگ فرشی دهانه رحم و یا سرویکس است که در پایین ترین قسمت رحم قرار گرفته است . دهانه رحم از راه لوله عضلانی مهبل و یا واژن به قسمت های بیرونی اندام تناسلی زن مرتبط است و طول واژن تقریبا ده سانتی متر است پس دهانه رحم با یک فاصله کوتاه در معرض عوامل بیرونی است، این عوامل اغلب آلوده اند .

یکی از شایع ترین این آلودگی ها ویروس ها پاپیلومای انسانی یا hpv است . ویروس حین آمیزش جنسی منتقل می شود . hpv پس از ورود به بدن وارد سلول های سالم شده و اطلاعات ژنتیکی بیمار را درون هسته سلول می برد رشد غیر قابل کنترل سلول های آلوده به ویروس در دهانه رحم باعث سرطانی شدن آن می شود .

بیشتر بخوانید
پیچ خوردگی تخمدان

علائم سرطان رحم

زنان مبتلا به این سرطان علامت های متفاوتی دارند اما شایع ترین آن ها درد، خونریزی و لک بینی در حین و یا پس از آمیزش جنسی است .

تشخیص سرطان رحم

راه تشخیص زودرس این سرطان نمونه گیری از سلول های دهانه رحم و انجام آزمایش پاپ اسمیر است . با مشاهده سلول های نمونه برداری شده در زیر میکروسکوپ،  ابتدایی ترین تغییرات بدخیم سلولی و وجود ویروس را می توان تشخیص داد و درمان فرد را پیش از آن که سرطان از محدوده اولیه اش خارج شود را آغاز کرد .

آمار سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد که هشتاد درصد از آمار مرگ و میر ناشی از سرطان رحم در کشورهای در حال توسعه اتفاق می افتد و دلیل آن نبود برنامه های موثر پیشگیری از بیماری های آمیزشی و غربالگری می باشد .

در صورت داشتن علائم سرطان رحم حتما با پزشک خود درمیان بگذارید و در مورد این موضوع مشورت نمایید . این بیماری ناشی از ویروس است و این ویروس عامل ایجاد کننده زخم های دهانه رحم و خال روی آلت تناسلی است و اگر ما این اطلاعات را داشته باشیم و خود را در برابر آن محافظت کنیم عملا در برابر سرطان دهانه رحم پیشگیری کرده ایم .

 

دکتر بیک زاده متخصص زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۸۶۰۴۶۳۲۹ – ۰۲۱۴۴۴۲۷۳۶۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

 

روش های پیشگیری از سرطان دهانه رحم

برای پیشگیری از سرطان دهانه رحم دو روش وجود دارد .

یکی روش جلوگیری اولیه است که تزریق واکسن است و یک روش ثانویه است که انجام غربالگری است .

تنها سرطانی که واکسن دارد، سرطان دهانه رحم است . واکسن هیما پاپیرو ویروس که در حال حاضر نوع دوگانه، چهارگانه و نه گانه آن وجود دارد و بهترین سن در دختران جوان برای تزریق واکسن در سن نه تا چهارده سالگی است و برای پسران از یازده تا چهارده سالگی است . امکان تزریق واکسن تا سن ۲۶ سالگی هم وجود دارد و اگر خانمی اصلا هیچ رابطه و تماس جنسی نداشته است می تواند حتی در سنین بالاتر تا ۴۰ سالگی این واکسن را تزریق نماید. این واکسن فقط جنبه پیشگیری دارد و اگر کسی به این بیماری مبتلا شوند این واکسن درمان نمی کند . تزریق این واکسن بدون خطر و عارضه می باشد .

بیشتر بخوانید
وارونگی رحم

برای کسب اطلاعات بیشتر به متخصص زنان خوب در غرب تهران مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط با این مقاله :

سرطان دهانه رحم

چسبندگی لوله های رحمی

افتادگی رحم

خونریزی های غیر طبیعی رحم

پاسخ

6 + 12 =