لاپاراسکوپی رحم و تخمدان

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
مدت زمان مطالعه 5 دقیقه

لاپاراسکوپی رحم و تخمدان

بانوان از ابتدای زمان باروری که با اولین دوره قاعدگی آغاز می شود، با انواع بیماری های زنان مواجه می شوند. این مواجه می تواند بانوان را مستعد انواع بیماری ها کند که در صورت یک سهل انگاری کوچک مبتلا به برخی از آن ها شوند. زمانی که بانوان به بیماری های زنان مواجه می شوند، اولین فکری که به ذهن شان متواتر می شود امکان خارج کردن رحم خواهد بود. اما آیا این باور صحیح است؟

رحم بانوان که نقش زنانگی و باروری را برای آن ها ایفا می کند، کانون بسیای از بیماری است، از این روست که ابتلا به عفونت سخت و یا بیماری خاص موجب تفکر از دست دادن رحم را ایجاد خواهد کرد. علاوه بر این جراحی های باز نیز خود عامل هراس آور برای بانوان است.

ما در این مقاله در پی تشریح جراحی نوین در حیطه بیماری های زنان هستیم تا بتوانیم تسکین دهنده هراس بانوان از سرانجام بیماری هایشان باشیم . با ما همراه باشید:

لاپاراسکوپی رحم و تخمدان

لاپاراسکوپی روشی ایمن

زمانی که بانوان به بیماری های ناحیه رحم و تخمدان ها مبتلا می شوند، می توانند از عمل لاپاراسکوپی که جراحی کم تهاجمی است، استفاده کنند.

این جراحی به دلیل برش محدودی که در ناحیه شکم ایجاد می کند، بانوان را از انجام جراحی های باز  و سخت مبری می کند.

بیشتر بخوانید
علل و راه های درمان درد لگن در بانوان چیست؟

از این روش می توان در تشخیص و درمان بیماری های زنان بهره برد. لاپاراسکوپی را لوله ای تشکیل می دهد که به یک دوربین مجهز بوده و ضمن بررسی وسعت و پیشرفت بیماری جهت درمان بیماری نیز به کاربرده می شود.

لاپاراسکوپی با جراحی باز چه تفاوتی دارد؟

هر دو این روش ها برای بررسی وضعیت بیماری صورت می گیرد،  اما آنچه این دو را از یکدیگر متفاوت می کند میزان و اندازه برش ها است. برش هایی که در جراحی باز بر روی شکم بیمار ایجاد می شد به اندازه 6 تا 1 اینچ خواهد بود، این در حالی است که برش هایی که در لاپاراسکوپی ایجاد ی شود تنها 2 ال ی3 برش به اندازه  نیم الی یک است. همین ویژگی باعث می شود که جراحی به وسیله لاپاراسکوپی از دوره نقاهت کوتاه تری برخوردار باشد.

بنابراین از مزایای لاپاراسکوپی می توان دوره نقاهت کمتر و کوتاه تر را نام برد. همسو با این ویژگی احساس درد و همچنین امکان عفونت بعد از جراحی نیز به حداقل خواهد رسید.

از دیگر ویژگی های جراحی لاپاراسکوپی به حداقل رسیدن ابتلا به فتق است در صوتی که در جراحی باز امکان 20 در صدی این عارضه وجود دارد.

دکتر مژگان بیک زاده متخصص زنان پونک با استفاده از دید ترین متد های روز، به منظور برگرداندن شادابی و طراوت واژن و با آخرین دانش روز دنیا اقدام به درمان شما می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02186046329 – 02144427362 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

جراحی لاپاراسکوپی به شکل صورت می گیرد؟

همانطور که در بالا به طور خلا صه بیان شد لاپاراسکوپی با وسیله به همین نام که دارای لوله ای باریک و بلند و همچنین مجهز ب دوربین است انجام می شود. متخصص زنان  پس از بیهوشی و مشخص کردن نواحی برش لوله لاپاراسکوپ را به داخل شکم بیمار هدایت می کند. این دستگاه با انتشار گاز کربن و یا اکسید نیتروژن موجب جدا شدن دیواره شکم از دستگاه داخلی شده و از این رو مشاهده رحم و لگن بیمار ر راحت تر می کند.

بیشتر بخوانید
پیشگیری از سرطان رحم

در انتها نیز پس از پایان جراحی لوله از بدن خارج شده و گاز موجود تخلیه خواهد شد.

از لاپاراسکوپی برای درمان چه بیماری هایی استفاده می شود؟

زمانی که متخصص لاپاراسکوپی زنان نتوانند با معاینه فرد بیماری ر ا تشخیص دهند، می توانند از این روش جهت تشخیص دقیق بیماری استفاده کنند:

از جمله بیماری که با لاپاراسکوپی درمان می شوند عبارت اند از:

 • برطرف کردن مشکلات ناباروری
 • برطرف کردن مشکلات ناشی از اندومتریوز
 • برطرف کردن مشکلات ناشی از حاملگی مولار یا حاملگی خارج از رحم
 • برطرف کردن نواحی دارای چسبندگی
 • جهت تشخی سرطان هایی نظیر پانکراس و کبد
 • درمان اختلالات کف لگنی
 • درمان بی اختیاری ادرار
 • درمان بیماری های کیسه صفرا و آپاندیس

با توجه به شعار پزشکی مبنی بر انجام جراحی های بزرگ با حداقل برش ، جراحی به وسیله لاپاراسکوپی توانسته تا حدودی به این شعار جامع عمل پوشاند. لذا متخصصین بسیاری در حوزه های پزشکی مختلف از این روش نو ظهور بسیار بهره مند شده اند و جراحی های سختی را نیز با این روش انجام داده اند.

لاپاراسکوپی رحم و تخمدان

همانطور که می دانید در گذشته درمان بیماری های ناحیه رحم و تخمدان راهی جز برش بر روی شکم و معاینه مستقیم آن نداشت، اما امروزه به کمک این روش متخصصین می توانند تنها با ایجاد برش هایی کوچک در جهت تشخیص و درمان بیماری های این دو ناحیه اقدام کنند.

مزایای جراحی لاپاراسکوپی

 • دوره بهبودی کوتاه تر
 • عدم نیاز به بستری بیمار
 • ایجاد برش های سطحی و کوچک
 • کاهش ابتلا به عفونت

بیماری های رحم و تخمدان که با روش لاپاراسکوپی تشخیص داده می شود؟

عوارض احتمالی در جراحی لاپاراسکوپی

این جراحی می تواند با عوارضی همراه باشد، با این وجود بانوان می توانند با مراجعه به  بهترین دکتر زنان در تهران از بروز این عوارض جلوگیری کنند:

 • احتمال آسیب پوستی
 • ابتلا به عفونت
 • احتمال آسیب عروقی
 • احمال لخته شدن خون
 • اختلالات ادراری
بیشتر بخوانید
سوالات متداول کیست تخمدان

نکته پایانی

در پایان باید اشاره کنیم که برای هرگونه معاینه و جراحی، بانوان می بایست تحقیقات لازم را در جهت انتخاب بهترین متخصص زنان در غرب تهران  و بهترین متخصص لاپاراسکوپی در تهران  انجام دهند. چراکه اگر این نوع جراحی های در عین سادگی و سهولت به بدست متخصصین بی تجربه صورت گیرد، می تواند عوارض غیرقابل جبرانی را به همراه داشته باشد.

 

 

 

کیست تخمدان چه علائمی دارد؟

دکتر مژگان بیک زاده، پزشکى عمومى و تخصص خود را در دانشگاه علوم پزشکى تهران گذرانده است. از سال ٧٨ تا کنون در تهران مشغول به کار در مطب خود و بیمارستان های طرف قرارداد مانند بیمارستان رسالت، تریتا، پیامبر و پارسیان هستند. همچنین دوره های سونوگرافى زنان و لاپاروسکوپى را نیز گذرانده اند.

پاسخ

دو × یک =

Call Now Buttonتماس با پزشک