عوامل موثر بر ناباروری

عوامل موثر بر ناباروری

آیا می دانستید از هر شش زوجی که تصمیم به باردار شدن می گیرند، حداقل یک زوج به ناباروری دچار است؟

آیا می دانستید در محیط پیرامون ما عواملی وجود دارند که بر میزان باروری زوجین تأثیر گذار هستند؟

با ما در این مقاله به منظور آشنایی با عوامل موثر و روش های نوین درمان ناباروری همگام باشید.

با توجه به تأثیر وجود فرزند در روابط زناشویی و شیوع ناباروری در دنیای امروزی، عوامل موثر بر ناباروری بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته اند. در این بین برخی از فاکتورهای تأثیر گذار در ناباروری زوجین قابل پیشگیری بوده و حتی با روش های نوینی قابل درمان نیز هستند.

عوامل-موثر-بر-ناباروری

عوامل-موثر-بر-ناباروری

ناباروری می تواند ناشی از مشکل یکی از زوجین یا هر دوی آنها باشد. به طور حتم اطلاع از علت ناباروری در زوجین می تواند تأثیر زیادی در روند درمان آنها بگذارد. در ذیل به برخی از عوامل موثر بر ناباروری می پردازیم:

 1. مشکلات هورمونی یکی از شایع ترین عوامل موثر بر ناباروری می باشد. روند تخمک گذاری به شدت به فعل و انفعالات بین هورمون های بدن وابسته است. هر گونه اختلال در این روند می تواند موجب مشکل در تخمک گذاری شود.
 2. تنبلی تخمدان یا همان پی سی او که در بین زنان بسیار شایع می باشد، از دیگر عوامل موثر بر ناباروری زنان است. تنبلی تخمدان سبب اختلالات قائدگی، پر مویی، عدم تخمک گذاری و ناباروری می شود. پی سی او عارضه ای است که در آن تعادل هورمون های زنانه بر هم خورده و هورمون های مردانه نظیر تستسترون بیش تر ترشح می شوند.
 3. در صورتیکه غده هیپوفیز به درستی کار نکند، می تواند سبب اختلال در تخمک گذاری شود. مسئولیت غده هیپوفیز شامل تولید و ترشح اف اس اچ و ال اچ می باشد. اگر این دو هورمون به مقدار کم یا زیاد ترشح شوند، تخمدان قادر به تخمک گذاری نخواهد بود.
 4. اضافه وزن وچاقی بیش از حد
 5. مصرف سیگار، مواد مخدر و الکل
 6. ناباروری های ارثی
 7. مصرف داروهای شیمیایی و قرار گرفتن در محیط های آلوده
 8. نقص عضو و ابتلا به بیماری هایی که به نازایی ختم می شوند.
بیشتر بخوانید
عفونت ادراری در دوران حاملگی

تنبلی تخمدان یا همان پی سی او که در بین زنان بسیار شایع می باشد، از دیگر عوامل موثر بر ناباروری زنان است. دکتر مژگان بیک زاده متخصص زنان و زایمان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها پرداخته و با آخرین دانش روز دنیا اقدام به درمان می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۸۶۰۴۶۳۲۹ – ۰۲۱۴۴۴۲۷۳۶۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

چه عواملی درمان های ناباروری را با مشکل مواجه می کنند؟

در صورت مراجعه به پزشک متخصص زنان و کشف عامل تأثیر گذار بر ناباروری، شما می توانید با رعایت باید ها و نبایدهایی روند درمان را بهبود بخشید. در ذیل به برخی از این عوامل اشاره می نماییم:

 1. استرس و اضطراب تأثیر بسزایی در روند درمانی شما دارد. به گونه ای که با افزایش تنش و اضطراب شانس بارداری به شدت پایین آمده و ممکن است برخی از بارداری ها را با خطر سقط مواجه نماید.
 2. نداشتن برنامه مشخص برای زمان بارداری و همکاری نکردن هر یک از زوجین نیز می تواند عامل دیگری در کندی روند درمان ناباروری باشد. در صورتیکه پس از یک سال تلاش پیاپی و استفاده نکردن از روش های جلوگیری، زوجین به نتیجه مطلوب نرسیدند، می بایسیت هر دو مورد معاینات پزشکی قرار گیرند.
 3. توجه داشته باشید مراجعه به درمانگر حاذق می تواند تأثیر بسزایی در روند درمانی شما داشته باشد. تشخیص درست و به موقع مخصوصاً زمانیکه خانم در سن بالا برای بارداری اقدام می کند، می تواند تأثیر زیادی در روند درمان ناباروری بگذارد. زیرا با افزایش سن زوجین احتمال نازایی به شدت افزایش می یابد.
 4. انتخاب روش مناسب درمانی می تواند تا حد زیادی درمان ناباروری را به جلو بیاندازد.

پاسخ

5 × چهار =