دکتر مژگان بیک زاده

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان 

سرطان تخمدان یکی ازشایع ترین سرطان ها در میان زنان است این بیماری از تخمدان شروع می گردد و در صورتی که بدخیم باشد به سایر اجزای بدن نیز نفوذ می کند ،  بهتر است بدانید که دردو طرف رحم دو عدد تخمدان قراردارد که به اندازه یک بادام می باشند ، اما همین ناحیه کوچک سالانه 6500 زن را در دنیا به سرطان مبتلا می کند .

معمولا این سرطان زمانی آغاز می شود که بانوان به سن یائسگی رسیده باشند در سال های اخیر مهم ترین علت ایجاد این سرطان تغییرات الگوی زندگی و عادت های بد غذایی اعلام شده به گونه ای که در سنین پائین نیز این سرطان مشاهده شده است .

نشانه های سرطان تخمدان 

معمولا این بیماری نشانه خاصی ندارد ،بهتر است بدانید تشخیص این سرطان به دلیل تشابه به امراض زنانه کار آسانی نیست به طور کلی نشانه های ذیل را دارد :

  • درد شکم
  • درد لگن
  • دفع مکرر ادرار

سرطان تخمدان

البته به شکل صد در صد نمی توان این نشانه ها را علت سرطان تخمدان دانست و باید به پزشک متخصص مراجعه کرده تا علت بررسی و مشخص شود .

کنترل سرطان تخمدان بسیار دشوار است درنتیجه ممکن است ریسک مبتلا شدن به این سرطان افزایش یابد

دکتر بیک زاده به بانوان عزیز توصیه می کند معاینات ماهانه خود را به شکل منظم انجام دهند ، هم چنین در صورت ملاحظه هرگونه علائم غیر طبیعی سریعا به پزشک متخصص مراجعه نمایند تا در صورت مبتلا شدن به هرگونه بیماری سریعا درمان آغاز شود .

بانوان عزیز نباید نسبت به علائم غیرطبیعی بی تفاوت باشند زیرا ممکن است این علائم یک بیماری را بیانگر باشد .

علائم سرطان تخمدان

سرطان تخمدان پنجمین سرطان شایع و رایجی است که قدرت باروری خانم را کاهش می دهد و در اغلب مواقع با عدم به موقع درمان خانم را نابارور می کند.

در این مقاله سعی نموده ایم که به موضوع علائم سرطان تخمدان و راههای تشخیص آن بپردازیم، جهت کسب اطلاعات لازم و جامع در این زمینه بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. ما را با ادامه مطلب همراهی بفرمایید…

اکثر زنان مبتلا به سرطان تخمدان، دچار علائم  مبهم و غیر اختصاصی هستند. در مراحل اولیه ی بیماری، اگر بیمار در سنین قبل از یائسگی قرار داشته باشد، ممکن است دچار قاعدگی های نامنظم شود. اگر توده ی لگنی، مثانه یا رکتوم را تحت فشار قرار دهد، بیمار ممکن است دچار تکرار ادرار یا یبوست شود. گاهی اوقات، بیماردر قسمت تحتانی شکم احساس اتساع، فشار یا درد (مانند دیس پارونی) می کند.علائم حاد ( مانند درد به علت پارگی یا پیچ خوردگی تومور)، نامعمول هستند.

در مراحل پیشرفته بیماری ، بیماران اغلب دارای علائم مربوط به آسیت، متاستاز به چادرینه یا متاستازهای روده ای هستند. در سنین قبل از یائسگی، زنان مبتلا ممکن است دچار خونریزی نامنظم یا شدید قاعدگی شوند، در حالی که زنان یائسه ممکن است خونریزی واژینال رخ بدهد.

علائم سرطان تخمدان

مهم ترین نشانه ها و علائم سرطان تخمدان کدام می باشد؟

رایج ترین نشانه های سرطان اپی تلیال تخمدان، وجود توده ی لگنی در معاینه ی  فیزیکی است. توده توپر، نامنظم و ثابت لگنی، قویا بر بدخیمی تخمدان دلالت دارد. علاوه بر این، اگر توده قسمت فوقانی شکم یا آسیت وجود داشته باشد، تشخیص سرطان تخمدان تقریبا قطعی می شود. فقط حدود 3 درصد توده های قابل لمس با اندازه ی کمتر از 5 سانتی متر در سنین بعد از یائسگی، بدخیم هستند.

تشخیص سرطان تخمدان

ابتدا بیمار باید در پی یک متخصص زنان و زایمان حاذقی باشد که در تشخیص و درمان تبحر و خبره باشد و بدون کوچک ترین عوارض این بیماری را معالجه نماید.

در تشخیص سرطان تخمدان در ابتدا به غلظت سرمی در افتراق توده های بدخیم از توده های خوش خیم لگن پرداخته می شود. در سنین بعد از یائسگی در صورت وجود توده و بالا بودن غلظت سرمی ارزش این تست برای بیماران بدخیم به 96 درصد افزایش پیدا  خواهد نمود. در سنین قبل از یائسگی اختصاصی بودن این تست کمتر خواهد بود، چون غلظت ممکن است در حالات شایع خوش خیم نیز افزایش پیدا کند.

به کارگیری سونوگرافیک برای توده های لگنی بدخیم نیز تجویز می شود.

تشخیص از طریق لاپاروتومی تجسسی نیز قبل از جراحی برنامه ریزی می شود.

استفاده از MRI  و CT  اسکن  شکم و لگن در تشخیص سرطان تخمدان کاربرد فراوان دارد. این پروسه جهت بررسی تومورهای کبد و پانکراس صورت می گیرد.

نکته: اگر بیمار دارای علائمی چون، تهوع و استفراغ داشته باشد از وسایل تشخیصی مانند: کولونوسکوپی اندیکاسیون را جهت بررسی دستگاه گوارش فوقانی پیشنهاد می کنند.

اگرچه ارزش تست پاپ اسمیر در تشخیص سرطان تخمدان بسیار محدود است، این تست نیز باید انجام گیرد.

دکتر مژگان بیک زاده متخصص زنان پونک با استفاده از دید ترین متد های روز، به منظور برگرداندن شادابی و طراوت واژن و با آخرین دانش روز دنیا اقدام به درمان شما می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02186046329 – 02144427362 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

آیا سرطان تخمدان درمان قطعی دارد؟

سرطان تخمدان قابله معالجه می باشد و در بسیاری از بیمارانی که به علت سرطان اپی تلیال تخمدان تحت جراحی بهینه و متعاقبا تحت شیمی درمانی قرار می گیرند، شواهد بیماری در خاتمه ی درمان  دیده نمی شود. با این حال باید بگوییم که اخیرا درمان سرطان تخمدان خوشبختانه بسیار موفقیت آمیز شده است و با جراحی، شیمی درمانی و حتی پرتو درمانی این بیماری کنترل شده است و با مراجعه به متخصص زنان و زایمان باتجربه باید برای درمان اقدام شود.

بیمار نیز باید تمام نکات تیم پزشکی و مراقبت های بعد از جراحی را رعایت کند تا هیچ گونه عوارض جانبی بعد از عمل را تجربه نکند. در صورتی که سلول های بیماری عود کند، ممکن است که نیاز به جراحی، شیمی درمانی و یا پرتودرمانی پیدا کند. عود بیماری در اغلب مواقع هیچ گونه علامت و نشانه ای برای بیمار به همراه ندارد و فرد با دادن آزمایش متوجه آن خواهد شد.

​برای کسب اطلاعات بیشتر از متخصص زنان خوب در غرب تهران می توانید به لینک مقابل مراجعه نمایید.

سایر خدمات خانم دکتر بیک زاده :

و…
شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در خصوص کیست تخمدان با ما در میان بگذارید :
شماره ی تماس :۴۴۴۲۴۳۶۲
منتظر نظرات و پیشنهادات سازنده شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر بیک زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =

مطالب مرتبط