زگیل تناسلی چیست

زگیل تناسلی به دلیل ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود و در ناحیه تناسلی افراد ظاهر می شود، البته در صورت رابطه دهانی زناشویی امکان ایجاد زگیل در قسمت دهان و گلو نیز وجود دارد. زگیل های تناسلی در اغلب موارد بسیار ریز می باشند و حتی دیده نمی شوند، اما برخی اوقات نیز تکثیر می شوند و در دسته های کوچک بروز می کنند. زگیل تناسلی اغلب از طریق رابطه جنسی در افراد ایجاد می شود و از مرد به زن و از زن به مرد انتقال می یابد که بیشتر در مردان شایع تر از زنان است. اما ممکن است از راه های دیگر نظیر، اپیلاسیون و حوله آلوده و سونای بخار و یا حتی از طریق مادر در هنگام زایمان طبیعی به نوزاد نیز منتقل شود. این بیماری در افرادی که مبتلا به ویروس HIV می باشند شایع تر است.

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی خطرناک نیست و کشنده نمی باشد. اما در صورت عدم درمان امکان دارد موجب سرطان  دهانه رحم در بانوان گردد. و اگر سرطان پیشرفته شود ممکن است حتی به مرگ فرد نیز منجر شود. اما این اتفاق بسیار نادر می باشد و احتمال سرطان بسیار کم است. اما در هر صورت در هنگام مشاهده علائم، فرد باید مورد درمان قرار گیرد تا از مشکلات جدی تر پیشگیری شود.

 

علائم زگیل تناسلی

  • برآمدگی های بسیار ریز در ناحیه تناسلی که معمولا بی رنگ و یا هم رنگ پوست می باشند
  • احساس خارش در ناحیه تناسلی
  • به طور معمول در بیشتر موارد زگیل ها بسیار کوچک می باشند که با چشم دیده نمی شوند. اما امکان دارد زگیل ها تکثیر کنند و در یک جا تجمع نمایند

 

پیشگیری از زگیل تناسلی

  • تزریق واکسن در سنین بین ۹ تا ۲۵ سالگی، قبل از شروع فعالیت های جنسی
  • یکی دیگر از راه های پیشگیری استفاده از کاندوم می باشد که انتقال بیماری را به حداقل می رساند، اما این نکته را نیز باید بدانید که کاندوم فقط قسمتی را که تحت پوشش قرار می دهد محافظت می نماید و ناحیه عانه و بیضه را محافظت نمی کند و امکان آلودگی به ویروس نیز وجود دارد.
  • آموزش و آگاهی بیشتر در جوانان

 

اقدامات و مراقبت های لازم زگیل تناسلی

  • زگیل ها عفونی می باشند پس مراقب باشید که به آن ها دست نزنید و آن را لمس نکنید
  • زگیل تناسلی را باید سریعا تشخیص داد و درمان کرد تا از تکثیر آن جلوگیری گردد
  • به هیچ وجه ناحیه آلوده شده را نخارانید و نتراشید و زخم نکنید و از آسیب رسیدن به آن جلوگیری نمایید
  • مراقب باشید که زگیل از راه برقراری رابطه جنسی با همسرتان به وی نیز منتقل نشود

 

خانم های عزیز در صورت مشاهده زگیل تناسلی سریعا به پزشک متخصص زنان، مراجعه نمایند تا زودتر از عواقب جدی تر آن جلوگیری شود. دکتر مژگان بیک زاده (جراح و متخصص زنان پونک) با تجربه و تبحر خاصی، آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد، در صورت هر گونه بیماری زنان و ناباروی و جراحی زیبایی زنان می توانید به مطب دکتر در پونک و یا گیشا مراجعه نمایید. و در صورت تمایل نیز می توانید از طریق تلگرام و اینستاگرام و شماره های درج شده بر روی سایت جهت تعیین نوبت اقدام نمایید.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر، مدیریت سایت دکتر مژگان بیک زاده

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی­­

(متخصص زنان پونک و متخصص زنان گیشا)