درمان فیبروم

یکی از شایع ترین بیماری های زنان فیبروم است و تقریبا گفته می شود از هر دو خانم یک نفر به میوم مبتلا می شوند. فیبروم یا میوم های رحم توده های خوش خیم هستند و خوشبختانه احتمال بدخیمی آن ها بسیار نادر و نزدیک صفر است. در این مقاله قصد داریم تا در خصوص مطالبی نظیر ذیل بپردازیم.

  • جدیدترین روش درمان فیبروم
  • آیا درمان فیبروم با عسل ممکن است؟
  • آیا امکان درمان فیبروم با ورزش وجود دارد؟
  • آیا درمان فیبروم با داروهای گیاهی امکان پذیر است؟
  • آیا امکان درمان فیبروم با زاج سفید وجود دارد؟
  • آیا درمان فیبروم با رازیانه ممکن است؟
درمان فیبروم

درمان فیبروم

علائم فیبروم رحمی

این تومورها از عضلات صاف رحم منشا می گیرند و در اکثر موارد بی علامت هستند. ممکن است فرد سال ها میوم داشته باشد و از آن بی اطلاع باشد. بعضی اوقات هم علامت دارند و علامت های شایع فیبروم های رحم عبارتند از:
• خونریزی های شدید قاعدگی
• بهم ریختگی قاعدگی
• نازایی
• خونریزی های با فواصل کوتاه (یعنی ممکن است فرد دو بار در ماه پریود شود)
• درد شدید زیر شکم
• گاهی اوقات ممکن است احساس سنگینی در لگن داشته باشند.

درمان فیبروم های رحمی

در رابطه با درمان فیبروم های رحمی بسته به علائم، جای میوم و درخواست بیمار متفاوت است . معمولا اگر فیبروم های رحمی را بخواهیم جراحی کنیم می توانیم به صورت باز یا بسته عمل کنیم.
• لاپاراتومی
لاپاراسکوپی
معمولا در افرادی که جوان هستند و فرزندی ندارد و دختران جوانی که ازدواج نکرده اند. درمان فیبروم های رحم به صورت خروج فیبروم ها است یعنی میومکتومی و باید رحم حفظ شود و این بخاطر حفظ قدرت باروری است.
ولی در خانم های که بعد از سنین یائسگی هستند و دارای فرزند هستند ممکن است نیاز به درمان میومکتومی نباشد و درمان قطعی یا برداشت رحم انجام خواهد شد.
فیبروم های رحم در گروه سنی بین سی تا چهل و پنج سال خیلی شایع هستند و بعد از یائسگی به دلیل کاهش سطح هورمون های تخمدانی، فیبروم های رحم رشدشان بسیار کند می شود و معمولا هم نیاز به عمل های جراحی ندارند.
میوم ها درسته خوش خیم هستند اما در بعضی مواقع نیاز به درمان های طبی و گاهی جراحی دارند. البته درمان های طبی هم برای میوم ها توصیه شده است که با مصرف داروهای سطح هورمون های جنسی تخمدان ها را در بدن پایین می آورند و می توانند باعث کوچک تر شدن میوم شوند که در موارد خاص و برای درمان سایز های خاص فیبروم ها از این داروها استفاده می شود و گاهی اوقات در مواردی ممکن است نیاز به اقدام درمان خاصی نباشد و فرد می تواند با کنترل مناسب و انجام سونوگرافی های شش ماه یکبار تنها سرعت رشد فیبروم ها را کنترل کند.
ممکن است در مواقعی فیبروم ها افزایش سایز قابل توجه ای داشته باشند. در این موارد ممکن است نیاز به جراحی وجود داشته باشد. اگر هم فرد علائم بسیار شدید داشته باشد. احتمال نیاز به جراحی وجود دارد و باید همین نکته را متذکر شویم که اکثر فیبروم ها واقعا نیازی به درمان جراحی ندارند پس خانم ها نگران نباشید و از بدخیم شدن فیبروم ها هم نترسید. احتمال بدخیم شدن در زنان سنین بالا وجود دارد و در زمان یائسگی اتفاق می افتد مخصوصا زمانی که فرد قبل از یائسگی فیبرو هم داشته و در زمان یائسگی برمی گردد در این صورت حتما بررسی های دقیق انجام می شود.
آخرین درمان عمل های جراحی هست و بیشترین آمار هیسترکتومی های در سراسر جهان انجام می شود علت آن بخاطر فیبروم های رحم است که در واقع با درمان و تشخیص به موقع فیبروم می توان از بسیاری اعمال جراحی های غیر ضروری پیشگیری کرد. بنابراین توجه داشته باشید و به سلامتی خود اهمیت دهید و به موقع به متخصص زنان مراجعه کنید و در صورت بروز علائم هشدار دهنده حتما این علائم را جدی بگیرید و انجام یک سونوگرافی کامل می تواند به تشخیص این بیماری کمک کند.

یکی از شایع ترین بیماری های زنان فیبروم است و تقریبا گفته می شود از هر دو خانم یک نفر به میوم مبتلا می شوند. فیبروم یا میوم های رحم توده های خوش خیم هستند و خوشبختانه احتمال بدخیمی آن ها بسیار نادر و نزدیک صفر است. دکتر بیک زاده متخصص زنان با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۸۶۰۴۶۳۲۹ – ۰۲۱۴۴۴۲۷۳۶۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

سوالات متداول درمان فیبروم

• آیا فیبروم های رحمی وراثتی هستند؟
به طور کلی زمینه فیبروم خانوادگی است و در بعضی خانواده ها فیبروم بیشتر دیده می شود. بنابراین ممکن است خانمی که مادر و یا خواهرشان سابقه فیبروم های رحمی را داشته اند بیشتر در معرض خطر ابتلا به فیبروم رحم هستند. بنابراین نیاز است که این گونه افراد حداقل سونوگرافی سالیانه شان را دو بار انجام دهند. در صورت بروز علائم خونریزی های غیر عادی، افزایش میزان خونریزی، دفع لخته و یا فاصل کمتر از بیست و یک روز بین پریودهای فرد حتما باید مراجعه به پزشک متخصص زنان انجام شود.
• میزان طبیعی خونریزی های قاعدگی چه مقدار است؟
میزان خونریزی طبیعی قاعدگی در هر فرد ماهانه باید حدود هشتاد سی سی و یا کمتر باشد پس اگر فردی خونریزی های شدید و یا لکه بینی های شدیدی در بین پریود ها دارد باید حتما به متخصص زنان مراجعه کند به دلیل اینکه بعضی وقت ها این لکه بینی ها و یا حتی خونریزی های خفیف در دراز مدت می تواند باعث کم خونی و افت شدید هموگلوبین شود پس درمان میوم بسیار اهمیت دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از متخصص زنان خوب در غرب تهران روی ادامه مطلب کلیک کنید.

مطالب مرتبط با این مقاله:

پیچ خوردگی تخمدان

کیست تخمدان

سرطان تخمدان