جمع آوری تخمک پیش از IVF

جمع آوری تخمک پیش از IVF

یکی از مراحلی که در روش درمان ناباروری با IVF  توسط متخصص زنان و زایمان انجام می گیرد خارج کردن تخمک ها از رحم می باشد.در ابتدا باید بدانید که پروسه تخمک گذاری این گونه است که  با هر بار قاعدگی تعدادی از فولیکول های داخل تخمدان که دارای تخمک های زیادی درون خود هستند رشد پیدا می کند و سپس یکی از فولیکول ها به طور کامل رشد پیدا می کند و در فرآیند تخمک گذاری از تخمدان  آزاد می شود.

تحریک تخمدان ها با داروها

داروهایی که برای زنان تجویز می شود باعث می شود تخمدان ها تحریک شوند و تعداد فولیکول های بیشتری رشد پیدا می کند و به دنبال آن پزشک می تواند تعداد تخمک بیشتری را جمع آوری کند و احتمال اینکه تخمک های با کیفیت بالا  خارج شود بالا بوده و شانس بارداری نیز بیشتر می شود.
این داروها معمولا به مدت ده روز و طی پروتکل خاصی مصرف می شوند  و برنامه مصرف آن  به سن و همچنین وضعیت زوجین بستگی خواهد داشت.

%d8%ac%d9%85%d8%b9-%d8%a2%d9%88%d8%b1%db%8c-%d8%aa%d8%ae%d9%85%da%a9-%d9%be%db%8c%d8%b4-%d8%a7%d8%b2-ivf
داروهایی که جهت تخمک‌گذاری استفاده می‌گردد هورمون محرک فولیکول (FSH) بوده و معمولا باید به مدت ده روز مصرف شوند.بعد از گذشت این مدت فولیکول های بالغ شناسایی می شوند و و برای اینکه تخمک ها  آزاد شوند هورمون HCG تزریق می شود و بعد از گذشت سی و هشت ساعت تخمک ها آزاد می شوند و متخصص زنان و زایمان باید زمان عمل پانکچررا معین کند .
پزشک زنان تحت بیهوشی عمومی یا موضعی از طریق دیواره واژن تخمک‌ها را از تخمدان جمع‌آوری می نماید.خارج کردن تخمک ها معمولا این گونه است که متخصص زنان و زایمان می تواند از راه سونوگرافی وضعیت تخمدان ها را بررسی کند .همچنین پزشک می تواند با استفاده از لاپاراسکوپ این کار را انجام دهد .

بیشتر بخوانید
دیابت بارداری

با تشکر مدیریت سایت دکتر مژگان بیک زاده

متخصص زنان و زایمان در گیشا

پاسخ

پانزده − 8 =