تشخیص سرطان تخمدان چگونه است؟

تشخیص سرطان تخمدان

بهترین راه تشخیص سرطان تخمدان چیست؟

آیا سرطان تخمدان علائم مشخصی دارد؟

با ما در این مقاله به منظور آشنایی با روش های تشخیص سرطان تخمدان همراه باشید.

تشخیص-سرطان-تخمدان

تشخیص-سرطان-تخمدان

تخمدان نیز همچون سایر ارگانهای بدن می تواند درگیر سلول های سرطانی شود . سرطان تخمدان اگر به موقع تشخیص داده نشود،  می تواند عواقب جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

تنها ۲۰ درصد از تمام سرطان ها در مراحل اولیه کشف می شوند. لذا در صورتیکه سرطان تخمدان به موقع کشف شود، ۹۴ درصد احتمال دارد که فرد بیش از ۵ سال زنده بماند و درمان شود.

در ذیل به برخی از مهم ترین راه های تشخیص سرطان تخمدان اشاره می نماییم:

۱٫ آزمایش های متداول بانوان

با سونوگرافی لگن می توان تخمدان و رحم را از لحاظ سایز، شکل و استحکام بررسی نمود.  سونوگرافی لگن می تواند سرطان تخمدان را در مراحل اولیه تشخیص دهد. اما باید توجه داشت که تشخیص برخی از تومورهای تخمدان ممکن است پیچیده بوده و حس کردن آنها غیر ممکن باشد.

سونوگرافی لگن نه تنها راهی مطمئن برای تشخیص سرطان تخمدان می باشد، بلکه می تواند به تشخیص توده های سرطانی در سایر ارگان های بدن در اطراف تخمدان ها نیز کمک شایانی نماید.

تست پاپ اسمیر نیز می تواند به بررسی دهانه رحم از لحاظ وجود یا عدم وجود توده های سرطانی بپردازد. اما این روش راه تشخیصی مناسبی برای سرطان تخمدان نیست.

تنها زمانی می توان به وجود توده های سرطانی در داخل تخمدان با این روش پی برد که سرطان در مرحله پیشرفته ای بوده و ارگان های مجاور را درگیر کرده باشد.

۲٫ مراجعه به پزشک متخصص زنان و زایمان

سرطان تخمدان در مراحل اولیه عموماً بدون علائم خاصی می باشد. برخی از علائم و نشانه های این بیماری همچون سایر بیماری های متداول زنان است. برخی از انواع سرطان تخمدان به سرعت در بدن پخش شده  و ارگان های اطراف آن را درگیر می نماید.

لذا تشخیص سرطان تخمدان از سایر بیماری های زنان بر عهده پزشک متخصص زنان و زایمان می باشد.

۳٫ تست غربالگری سرطان تخمدان

 در صورتیکه سرطان تخمدان به موقع تشخیص داده نشود، ممکن است به سرعت در بدن پخش شده و سایر ارگان ها را نیز درگیر نماید. دکتر مژگان بیک زاده متخصص زنان در پونک با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها پرداخته و با آخرین دانش روز دنیا اقدام به درمان می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۸۶۰۴۶۳۲۹ – ۰۲۱۴۴۴۲۷۳۶۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

مهمترین علامت سرطان تخمدان

برخی از متداول ترین نشانه ها و علائم سرطان تخمدان به شرح ذیل می باشد:

 1. پف کردن صورت و بدن
 2. تورم شکم
 3. احساس درد و ناراحتی در شکم و ناحیه تخمدان
 4. از دست دادن اشتها و سیرشدن سریع
 5. احساس پر بودن شکم و دفع بیش از حد نرمال
 6. سوء هاضمه دائمی و مشکلات در هضم غذا
 7. درد در هنگام رابطه جنسی
 8. درد در کمر
 9. تغییر مزاج
 10. خونریزی واژن حتی بعد از دوران یائسگی
 11. احساس خستگی دائمی
 12. از دست دادن وزن به صورت غیر عادی

چه زمانی به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنیم؟

بهترین زمان برای مراجعه به پزشک زنان و زایمان، زمانی است که علاوه بر علائم بالا با موارد ذیل مواجه شوید:

 1. احساس نفخ و پری بیش از سه هفته با شما باقی مانده باشد.
 2. اگر علائم فوق تا مدتی با شما باقی ماند و علاوه بر آن سابقه سرطان سینه و یا تخمدان در خانواده خود داشته باشد. همچنین سن بالای ۵۰ سال نیز نقش موثری در مستعد کردن فرد دارد.

نتیجه گیری

در صورتیکه سرطان تخمدان به موقع تشخیص داده نشود، ممکن است به سرعت در بدن پخش شده و سایر ارگان ها را نیز درگیر نماید. یک پزشک متخصص زنان و زایمان خوب می تواند شما را در تشخیص به موقع این بیماری کمک نماید.

پاسخ

16 − 3 =