کرونا و تاثیرات آن در بارداری

این روزها جهان درگیر ویروسی شده است که از مهم ترین و خطرناک ترین ویروس هایی است که در قرن اخیر تمامی مردم را در سراسر جهان به خود در گیر کرده است. خطرناکی و اهمیت ویروس کرونا از این جهت است که سرعت شیوع و انتقال این ویروس بسیار زیاد است. افراد با سنین و شرایط مختلف در کمترین زمان و با کوچک ترین تماس با این ویروس، می توانند در گروه مبتلایان قرار گیرند.

در این بین اقشاری وجود دارند که تا حد زیادی در برابر این ویروس آسیب پذیر تر هستند. مثل افرادی که بیماری هایی زمینه ای دارند یا افراد میانسال که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و در صورت ابتلا، ویروس می تواند تا حد زیادی برای بدن آن ها آَسیب زا باشد.

زنان باردار نیز از جمله اقشاری هستند که در خصوص این ویروس نگرانی هایی دارند و می خواهند که از تاثیر کرونا بر بارداری اطلاعاتی داشته باشند. محوری ترین مبحثی که در این مقاله مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد اثرات کرونا بر بارداری است.

کرونا و تاثیرات آن در بارداری

احتمال ابتلای زنان باردار به کرونا چقدر است؟

برخی تصور می کنند که زنان در برابر ویروس کرونا ضعیف تر هستند و در معرض خطر بیشتری می باشند. از مهم ترین نکاتی که وجود دارد این است که تا کنون هیچ پژوهشی این ادعا را اثبات نکرده است. همچنین نمی توان گفت احتمال ابتلای زنان باردار به کرونا ویروس بیشتر است یا کمتر.

اما مهم ترین نکته ای که باید در زمینه احتمال ابتلای زنان باردار به کرونا در نظر داشته باشید این است که به جهت ناشناخته بودن این ویروس، هنوز هم اطلاعات دقیقی در دست نیست. بنابراین باید تمامی مسائلی که احتمال ابتلا را افزایش می دهد، کنترل کنیم.

بیشتر بخوانید
روش های جلوگیری از بارداری در زنان

زنان باردار به جهت حساسیت ها و همچنین مراقبت از موجودی دیگر که در بدن آن ها رشد و تغذیه می کند، باید نکات مراقبتی بیشتری را در نظر داشته باشد تا احتمال آسیب به جنین به کمترین میزان ممکن برسد.

از سوی دیگر هنوز از تاثیرات ویروس کرونا بی خبر هستیم. واقعیتی که وجود دارد این است که سال ها طول خواهد کشید که تاثیرات ناشی از ویروس کرونا بر روان نوزادانی که در این دوران متولد شده اند، رمزگشایی شوند.

به راستی چه کسی می داند ویروس کرونا چه تاثیراتی می تواند در روحیات، خلقیات و بهره هوشی جنین هایی که در این دوران متولد شده اند خواهد گذاشت؟ آیا حقیقتا این ویروس یه قدری قوی و زیرک است که بتواند چنین اختلالاتی در نسل بشر ایجاد کند؟

بنابراین تمامی احتمالات را باید در نظر بگیریم و با رعایت تمامی مراقبت های لازم، در این زمینه تلاش کنیم تا از خطرات احتمالی آینده، جلوگیری نماییم.

چنانچه شما هم جزو خانم های بارداری هستید که نگران جنین خود می باشند و یا در اطرافیان خود چنین مواردی را دارید، می توانید با مراجعه به دکتر مژگان بیک زاده، متخصص زنان پونک و با استفاده از توصیه های ایشان، مراقبت های لازم در دوران بارداری، زایمان و پس از آن را انجام دهید.

تلفن تماس با دکتر جهت مشاوره و تعیین وقت قبلی: ۰۲۱۸۶۰۴۶۳۲۹ – ۰۲۱۴۴۴۲۷۳۶۲

صفحه اینستاگرام دکتر مژگان بیک زاده

نشانی: تهران، خیابان اشرفی اصفهانی، بالاتر از میدان پونک، ابتدای بلوار کمالی، جنب مسکن کاشانه، پلاک ۲

 

آیا کرونا از مادر به جنین منتقل می شود؟

بر طبق تمامی تحقیقاتی که انجام شده است تحقیقات حاکی از آن است که دقیقا مشخص نیست ایا این بیماری از مادر به جنین منتقل می شود یا خیر؟

یکی از موارد تحقیقاتی در آمریکا نشان می دهد، جنین خانم بارداری در این کشور به ویروس کرونا مبتلا شده است اما هنوز مشخص نیست که آیا ابتلای جنین به ویروس مذکور، در رحم مادر صورت گرفته است و یا پس از تولد به بدن او انتقال یافته است.

بیشتر بخوانید
بهترین جراح واژینوپلاستی در تهران

مراقبت های زنان باردار برای کاهش احتمال کرونا

با وجود اینکه تاثیر کرونا بر بارداری به طور کامل تایید نشده است اما باز هم لازم است که مادران باردار، با رعایت نکات مراقبتی لازم، سلامت جنین خود را تامین کنند. برخی از این نکات مهم را در ادامه ذکر می کنیم.

  • تمامی مراقبت های بهداشتی اعم از شستن دست ها، ماسک زدن، ضدعفونی کردن و … برای زنان باردار هم باید انجام شود.
  • سعی کنید رفت و آمدها را کاهش دهید تا احتمال ابتلا کاهش پیدا کند.
  • سعی کنید از مواد غذایی سالم و خانگی استفاده کنید و از رستوران ها غذا سفارش ندهید.
  • کاهش ارتباط با افراد مشکوک به این ویروس
  • کاهش ارتباطات بدنی با افراد غریبه و حتی با خانواده
  • استفاده از انواع ویتامین ها به منظور بالا بردن وضعیت ایمنی بدن

کلام پایانی

با توجه به تمام مطالب فوق، سعی کنید در صورت نیاز به انواع فعالیت های درمانی حتما به پزشکان و مراکزی رجوع کنید که ضدعفونی شده و محیط را امن و عاری از هرگونه آلودگی کرده اند. چرا که شیوه ابتلای بسیاری از افراد از طریق مراجعه غیرضروری و نیز بدون رعایت نکات بهداشتی، بوده است.​

پاسخ

یازده + پنج =