احتمال بارداری در دوران شیردهی

بارداری در دوران شیردهی

برخی از خانواده ها علاقه دارند که فاصله سنی بین کودکانشان کم باشد به همین دلیل پس از زایمان و در دوران شیردهی مادر، اقدام به بارداری مجدد می نمایند. طبق گفته دکتر مژگان بیک زاده متخصص زنان و زایمان اقدام به بارداری در دوران شیردهی زمان مناسبی نمی باشد زیرا مادر به طور کامل بهبود نیافته است و همچنین باعث می شود نوزاد از خوردن شیر مادر امتناع ورزدکه این امر موجب ضعیف شدن نوزاد می گردد. بهتر است  قبل از اقدام به بارداری مجدد حتما با پزشک متخصص خود مشورت نمایید.

احتمال بارداری در دوران شیردهی

احتمال بارداری در دوران شیردهی

 علائم بارداری در دوران شیردهی

برخلاف برخی از خانواده ها که بلافاصله پس از تولد نوزاد خود اقدام به بارداری مجدد می نمایند، برخی از خانواده هاعلاقه ای به بارداری مجدد در فاصله زمانی کوتاه را ندارند اما به دلیل عدم آگاهی و رعایت نکردن نکات وشروط جلوگیری از بارداری به طور ناخواسته باردار می شوند.

بارداری در دوران شیر دهی،نشانه های زیادی نیز با خود به همراه دارد، اگر دنبال راهی برای تشخیص بارداری خود هستید می توانید به مواردی که در ذیل اشاره می شود توجه نمایید:

  • بروز خستگی مفرط مادر
  • زخم های شدید درناحیه سینه مادر
  • حالت تهوع و استفراغ در سه ماه ابتدای بارداری
  • پریود نشدن
  • تغییر ضخامت نوک سینه
  • تغییر طعم شیرمادر به مزه شیرین یا شور
  • عدم تمایل کودک به خوردن شیر

 آیا شیردهی مانع از بارداری مادر می شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت در بدن مادر ماده ای به نام پرولاکتین وجود دارد که هورمون های شیرساز تولید می نماید با ترشح شدن این هورمون ها درصد بارور شدن تخمک های مادر کاهش می یابد در نهایت امکان بارداری کمتر می شود.

ترشح پرولاکتین بدن را متوجه این موضوع می نماید که مادر آمادگی بارداری مجدد را ندارد، به همین دلیل برای اینکه میزان ترشح این هورمون ها بیشتر شود لازم است مادر به طور پی در پی و متوالی(هر دویا سه ساعت یکبار در روز) به کودک خود شیر دهد.

طبق تحقیقات انجام شده مشخص شده است که هورمون های باروری در ساعات شب و هنگام خواب نسبت به ساعات روز بسیار فعال تر می شوند،یعنی درست در زمانی که کودک در خواب شبانه خود فرو می رودهورمون های باروری به میزان بالایی درحال ترشح شدن می باشند،  پس شیردهی کودک در تایم شبانه تاثیر بسزای در جلوگیری از بارداری است.بهترین روش در جلوگیری از بارداری در دوران شیردهی خواباندن کودک در ساعات شبانه کنار مادر می باشد. همچنین از دادن غذاها و شیرهای مکمل و همچنین پستانک به کودک تا جایی که ممکن است خودداری نمایید و کودک خود را به خوردن شیر خود که غذایی کامل برای کودک است عادت دهید با این کار توانسته اید باروی خود را با این کار به تاخیر بیاندازید.

 

دکتر مژگان بیک زاده متخصص زنان و زایمان در گیشا بااستفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی عارضه ها پرداخته و با آخرین دانش روز دنیا اقدام به درمان می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های ۰۲۱۸۶۰۴۶۳۲۹ – ۰۲۱۴۴۴۲۷۳۶۲ تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید .

 

در آخر

یکی از نکاتی که دکتر مژگان بیک زاده متخصص زنان و زایمان به مادر ها توصیه می نماید این است که شیر تولید شده در روز اول را حتما به کودکان خود دهید زیرا شیرتولیدی اولیه که آغوز نام دارد تغذیه بسیار مفید و سودمندی برای نوزاد محسوب می گردد. آشامیدن مایعات هر چه بیشتر به تولید شیردهی بالا نیز کمک شایانی می نماید.

اگر به دنبال بهترین متخصص زنان و رایمان در تهران هستید ما لینک مربوطه را به شما پیشنهاد می نماییم.

مطالب مرتبط

مشاوره  قبل از بارداری

تغذیه و رژیم غذایی در دوران بارداری

روش های جلوگیری از بارداری در زنان

مراقبت های پس از زایمان

غربالگری در دوران بارداری

واریس در بارداری

پاسخ

نه + 15 =